مطالب مشابه

163 نظر

 1. 71

  پسری ۱۸ ساله

  سلام خدمت مدیر گرامی استاد علوی زاده …
  من موافق با احادیث این بزرگوارانم … و احترام بسیار زیادی برای اهل بیت ع قائلم.
  ولی استاد عزیز!
  شاید باید یه کم عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم … در دوره امامان ع و پیامبران صرفاً موسیقی وجود داشته که از نوع لهو و لعب بوده!
  جدا از این بحث …
  شما در تمام مراسم غزاداری ها و مجالس جشن هیچ متن شعری را بطور عادی نمی میخوانید بلکه حالتی موسیقیایی دارد!!!!
  دین اسلام دین سخت گیری نیست!
  همین ساز های درون حرم امام رضا ع ..!
  همین اذان ها و قرائت قرآن کریم!!

  هر چیز راه درستی دارد … هرچیز راه راه غلط هم دارد!!!!!
  این انتخاب با شماست که کدام را انتخاب میکنید…
  خدا هیچ چیز را بیهوده نیافریده
  حتی موسیقی صدای باد را
  موسیقی پرندگان را
  موسیقی آبشار هارا
  موسیقی دریاها را
  موسیقی باران را!!!!!!

  مشکل همه ما این است که سطحی فکر میکنیم …

  درضمن مراجع تقلید فقط و فقط لهو و لعب و غنا را حرام کرده!!

  از این بزرگواران در زمان حال به دین که آگاه تر کسی نیست هست؟

  انشا الله خدا هدایت کند همه را …
  با تشکر از توجه‌تان…

  پاسخ
 2. 70

  محمد سجاد فیاض

  سلام تمام احادیثو خوندم و نظری بین آقای علوی و دوستان دیگر دارم.
  این که ائمه با موسیقی مشکل داشته اند را میتوان از این احادیث برداشت کرد اما همان طور که ما فهم خیلی از مسائل دیگر را نداریم و علم کاملی در این زمین نداریم و قطعا میدانیم که مرجع تقلید ما که به چنین جایگاهی رسیده این احادیث رو مطالعه کرده پس ما به تک تک این احادیث تفکر نمیکنیم و به نظر مرجع تقلیدمون که جمع بندی قرآن و احادیث است گوش می دهیم برای این کار به همان چند خط رساله توجه میکنیم و انشاء الله عمل میکنیم

  پاسخ
  1. 70.1

   سید محمد علوی زاده

   سلام علیکم
   ما هم موافقیم
   فقط مشکل اینجاست که هیچ کدام از مراجع عظام توصیه به موسیقی نکرده اند که بخواهیم به نظرشان عمل کنید
   نهایتا فرموده اند که موسیقی غیرلهوی و غیر مطرب جائز است
   تعیین مصداقش را هم بر عهده مکلف گذاشته اند
   که البته مکلفین هم یا حکم را نمی دانند یا اینکه با توجیه اینکه غیرلهوی و غیر مطرب است گوش می دهند و آلوده به گناه و دچار عواقب آن می شوند

   پاسخ
 3. 69

  امیر

  تنبور ساز اصیل و باستانی ایرانی است که در حال حاضر هم تنها در مناطق غربی ایران و قسمت هایی از عراق یافت می شود.اعراب هیچگاه تنبور نداشته اند.حتی اگر فرض شود تنبور از ایران به عربستان راه یافته باز به این نتیجه می رسیم که تنبور در زمان پیامبر وجود نداشته….هرکس شک دارد می تواند تاریخ ساز تنبور را مطالعه کند….کاربرد این ساز در مراسم عرفانی و ربانی دین زرتشت بوده و کلا سازی عرفانی محسوب میشود….دلیل به وجود آمدن چنین احادیثی هم میتواند مقابله عربان مسلمان با دین زرتشت برای جایگزینی اسلام در ایران بوده باشد

  پاسخ
  1. 69.1

   سید محمد علوی زاده

   صرفا خیال و ادعای بی دلیل

   پاسخ
   1. 69.1.1

    امیر

    دلیلش شواهد باستان شناسی کشف شده در منطقه شوش هست….و اینکه چیزی به نام تنبور عربی وجود ندارد….اگر فکر میکنید من دروغ میگویم در گوگل سرچ کنید….منطقی باشید و دروغ نگویید

    پاسخ
    1. 69.1.1.1

     سید محمد علوی زاده

     دروغ نگوییم؟؟!!!
     داریم با دروغ مباره می کنیم
     چه منفعتی داره که دروغ بگیم
     چرا اصلا شما گیر دادید به تنبور؟؟؟!!!

     پاسخ
     1. 69.1.1.1.1

      امیر

      بیچاره جرئت نداشتی نظرمو بذاری ملعون
      امثال من روشن گری میکنن نون حروم لقمه هایی مث تو آجر میشه
      بزودی ملت کون تو و امثال تو خواهند گذاشت عرب پرست حرومزاده

     2. سید محمد علوی زاده

      بد نیست نشانه های حرامزاده را هم ببینید :
      http://nidamat.com/17579

 4. 68

  مهمان

  سلام
  خیلی ممنون از پست خوبتون. و خصوصا اینکه در این رابطه به نظرات پاسخ میدید.
  بنده دوستان رو به دو مطلب ارجاع میدم که درموردش فکر کنند:
  اول اینکه آیا اهل بیت در طول آن زمان حدود ۲۵۰ سال، نمیتوانستند بیایند و از همین موسیقی در جنبه ی مثبتش استفاده کنند؟ مثلا همونطور که نسبت به اشعار جاهلی چنین رفتاری داشتند.
  پس حتما در خود موسیقی یک ایرادی هست.

  دوم، شما رو ارجاع میدم به سخن زیر، از علامه جعفری:
  هشیار باشید و در روی نوار مرزی قانون به قدم زدن نپردازید!
  در مواردی که ادای موسیقی را درمی آوریم، یا به برخی از موسیقی ها که گمان می کنیم جزء موسیقی های ممنوع نیست گوش فرا می دهیم، اگر هم فرض کنیم که اینگونه امور ممنوع نباشند، حداقل قدم روی نوار باریکی گذاشته ایم که یک طرف آن قطعاً قلمرو ممنوعیت و حرمت می باشد و چون نفس آدمی لذت طلب است. لذا تدریجاً قانون را پامال می سازد و این را هم بدانیم که طبق خاصیت پدیده ی تقلید و مقتضای قانون محاکات نوعی از تأثر و تلقین ناخودآگاه در درون به وجود می آورد که تدریجاً سطح مربوط روان ساییدگی پیدا می کند … (مبانی فقهی، روانی موسیقی، ص ۳۳)

  خوانندگان بزرگوار، چند درصد از کسانی که سراغ موسیقی میرن، میتونن خودشون رو حفظ کنند که وارد موارد حرام، یا حداقل شبهه ناک نشوند؟

  پاسخ
 5. 67

  محمود

  درود بی‌پایان به همه عزیزان
  خداوند اسلام را بر طبق فطرت بشر نازل کرده. در قبال هر نعمتی راهی برای استفاده قرار داده شده که بهره‌مند شویم. موسیقی از نعمات خداوند است. اهل بیت (ع) در مورد موسیقی حرمت قائل شدند که باعث ابتذال است و در این مورد شکی نیست. در صدر اسلام موسیقی جزوی از برنامه عیش و نوش بوده و موسیقی غالب آن زمان موسیقی لهوی بوده و اهل بیت با این نگاه آن را حرام کرده‌اند. هرچند در تفسیر برخی از بزرگان منظور از سخن لغو موسیقی نمی‌باشد و در این موضوع تفاوت نظر وجود دارد. باید توجه داشت که هیچ چیز ذاتا حرام نبوده و در صورتی که باعث انحراف شود حرمت پیدا میکند. دین اسلام دین تفکر و تعقل است. متاسفانه آنانی که درک و استدلال کاملا سطحی نسبت به روایات اهل‌بیت و فقه دارند افراط کرده و به اشتباه افتادند و موسیقی را به‌عنوان رذیلت تلقی کرده‌اند. موسیقی سراسر زیبایی و هماهنگی و عشق است. گوش کردن به چنین زیبایی که خداوند در طبیعت برای لذت انسان هم پدیده‌هایی آفریده نه تنها حرام نیست بلکه حلال است. افکار بعضی از دوستان بسیار به افکار و عقاید جمعی از افرادی که در زمان پیامبر از خوردن گوشت و… دوری کرده‌اند بسیار شباهت دارد. خداوند زیباست و هر زیبایی عقلانی را دوست دارد و موسیقی عین عقل و تناسب است. از جناب آقای علوی خواهشمندم کمی بیشتر مطالعه و تحقیق کنند و از زیبایی های اسلام و استدلال درست غافل نشوند. برای دیگر عزیزان برای شناخت بیشتر و درک عمیقتر خواهش میکنم تا به سخنرانیهای دکتر حسین الهی‌قمشه‌ایی پیرامون موسیقی گوش کنند تا به پاسخ بسیاری از سوالات دست یابند.

  پاسخ
  1. 67.1

   سید محمد علوی زاده

   سلام علیکم
   متشکرم از اظهار نظرتان
   ما هرگز فتوا ندادیم و نمی دهیم و خود را در این سطح و اندازه نمی بینیم بلکه شما هستید که بدون علم و تخصص فتوا می دهید==»(گوش کردن به چنین زیبایی که خداوند در طبیعت برای لذت انسان هم پدیده‌هایی آفریده نه تنها حرام نیست بلکه حلال است. )
   اما شما فرمودید: ( هیچ چیز ذاتا حرام نبوده و در صورتی که باعث انحراف شود حرمت پیدا میکند)؟؟
   نظرتان درباره حرمت خوردن شراب و گوشت سگ و خوک چیست؟؟؟ ایا فقط در صورت انحراف حرام می شوند.
   شما با چه دلیلی غالب موسیقی های زمان اهل بیت را می گویید لغوی بوده است؟؟؟؟ اگر حق با شما باشد، آیا اهل بیت ع نمی دانستند که روزگاری خواه آمد که موسیقی تعالی بخش و غیر لهوی و… ابداع خواهد شد، پس چرا هیچ قیدی در کلماتشان نیاورده اند و موسیقی را تقسیم به حلال و حرام نکرده اند؟!؟!؟
   بالفرض موسیقی حلال و حرامی وجود دارد، حضرت عباسی چند درصد موسیقی های موجود از نوع حلالند و لهوی نیستند؟؟؟
   یا چند درصد کسانی که اهل موسیقی اند به دنبال نوع حلال آنند و از حرام خودداری می کنند؟؟
   اتفاقا ما بسیار مطالعه کرده و می کنیم و هر چه بیشتر می شود یقینمان بیشتر می شود.
   ان شاءالله خداوند همه ما را به راه راست هدایت کند و اسباب فساد و فحشاء را از میانمان بردارد.

   پاسخ
 6. 66

  نرگس

  ببخشید میشه یه چیزی بگم اگه این چیزایی که می گین درست باشه با این حساب ملائک پاشونو تو حرم امام رضاهم نمی زارن چون به خاطر مراسم نقاره زنی و اینا
  اگه اینجوریه نایب الزیاره ملائک هستیم !

  پاسخ
  1. 66.1

   سید محمد علوی زاده

   نمی دانیم…
   والله اعلم
   شاید..

   پاسخ
 7. 65

  ن.ح

  مقام معظم رهبری
  این که ما بگوییم موسیقی بهترین راه مقابله با تهاجم فرهنگی است، نه؛ من به این معتقد نیستم که موسیقی یک چنین کششی داشته باشد.
  بهتر است بگویم یکی از راههای مبارزه با تهاجم فرهنگی است. بله؛ یکی از راه هاست. البته با شرایطی می تواند باشد؛ اما بهترین راهش را این نمی دانم. ببینید؛ در مورد موسیقی دو حرف وجود دارد: یکی این که ببینیم اساسا مشخصه های موسیقی حلال و حرام چیست و دیگر این که بیاییم در مصداق، مرزهایی را مشخص کنیم تا به قول شما، جوانان بدانند که این یکی حرام و این یکی حلال است. البته این دو کار آسانی نیست. کار دشورای است که انسان از این اجرای موسیقی های گوناگون –موسیقی خارجی، موسیقی ایرانی هم با انواع و اقسامش؛ با کلام، بی کلام –بخواهد یکی یکی این ها را مشخص کند؛ اما مشخصه های کلی ای دارد که آن را می شود گفت… .
  موسیقی ای که انسان را به بیکارگی و ابتذال و بی حالی و واخوردگی از واقعیت های زندگی و امثال این ها بکشاند، موسیقی حلال نیست؛ موسیقی حرام است. موسیقی چنانچه انسان را از معنویت، از خدا و از ذکر غافل کند، حرام است. موسیقی ای که انسان را به گناه وشهوترانی تشویق کند، حرام است؛ از نظر اسلام این است.
  موسیقی اگر این خصوصیات مضر و موجب حرمت را نداشته باشد، البته آن وقت حرام نیست. این هایی را که من گفتم، بعضی اش در موسیقی بی کلام و در سازهاست؛ بعضی هم حتی در کلمات است. یعنی ممکن است فرضا یک موسیقی ساده بی ضرری را اجرا کنند، لیکن شعری که در این موسیقی خوانده می شود، شعر گمراه کننده ای باشد؛ شعر تشویق کننده به بی نبد و باری، به ولنگاری، به شهوترانی، به غفلت و اینطور چیزها باشد؛ آن وقت حرام می شود.
  بنابراین، آن چیزی که شاخص حرمت و حلیت در موسیقی است و نظر شریف امام هم در اواخر حیات مبارکشان –که آن نظریه را در باب موسیقی دادند- به همین مطلب بود، این است. موسیقی لهوی داریم. ممکن است موسیقی –به اصطلاح فقهی اش- موسیقی لهوی باشد. «لهو» یعنی غفلت، یعنی دور شدن از ذکر خدا، دور شدن از معنویت، دور شدن از واقعیت های زندگی، دور شدن از کار و تلاش و فرو غلتیدن در ابتذال و بی بندوباری. این موسیقی می شود حرام. اگر این با کیفیت اجرا حاصل شود، اگر با کلام حاصل شود؛ فرقی نمی کند.
  شما می گویید زبان بین المللی. آن موسیقی ای که به قول خود شما مرزها را در نوردیده و در جاهایی پخش شده، آیا لزوما مویسقی خوبی است؟ صرف این که این موسیقی از مرز فلان کشور خارج شد و توانست به مثلا کشورهای مختلف برود و یک عده طرفدار پیدا کند، مگر دلیل خوب بودن موسیقی است؟ نه؛ به هیچ وجهو. ممکن است موسیقی ای باشد که به شهوترانی و تحرکات و نشاط های شهوی جوانی تحریک می کند؛ طبیعی است که یک مشت جوانی که غفلت زده هستند، از این موسیقی خوششان می آید. هر جایی که در دنیا دستشان به این نوار بیفتد، از ا« نوار استفاده می کنند. این دلیل خوب بودن موسیقی نیست.
  من نمی توانم به طور مطلق بگویم که موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی حلال است؛ نه، این طور نیست. بعضی خیال می کنند که مرز موسیقی حلال و حرام، موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی غیرسنتی است؛ نه، این طوری نیست. آن موسیقی ای که منادیان دین و شرع همیشه در دوره های گذشته با آن مقابله می کردند و می گفتند حرام است، همان موسیقی سنتی ایرانی خودمان است که به شکل حرامی در دربارهای سلاطین، در نزد افراد بی بند و بار، در نزد افرادی که به شهوات تمایل داشتند وخوض در شهوات می کردند، اجرا می شده است. این همان موسیقی حرام است.
  بنابراین، مرز موسیقی حرام و حلال، عبارت از ایرانی بودن، سنتی بودن، قدیمی بودن، کلاسیک بودن، غربی بودن یا شرقی بودن نیست؛ مرز آن چیزی است که من عرض کردم. این ملاک را می شود به دست شما بدهیم، اما این که آیا این نوار جزو کدام ها است، این را من نمی توانم مشخص کنم.
  البته الان دستگاه هایی هستند که ممیزی می کنند؛ اما من خیلی هم اطمینان ندارم که این ممیزی ها صددرصد درست باشد. گاه می آیند به ما می گویند که یک نوار بسیار بد یا مبتذلی را به صورت مجاز پخش می کنند، گاهی هم ممکن است عکس این اتفاق بیفتد. من الان نمی دانم واقعا این ممیزی ها چقدر از روی واقع بینی و ضابطه مندی انجام میگیرد؛ اما آن چیزی که من می توانم به شما به عنوان یک جوان خوب و به عنوان کسی که مثل فرزندان خودم هستید به عنوان نصیحت و نظر خودم بگویم، این است که عرص کردم.
  به نظرم می رسد که موسیقی می تواند گمراه کننده باشد، می تواند انسان را به شهوات دچار کند، می تواند انسان را غرق در ابتذال و فساد و پستی کند؛ می تواند هم این نباشد و می تواند عکس این باشد. مرز حلال و حرام این جا است. من امیدوارم که شما جوانان با این زاد تقوا بتوانید وارد میدان شوید و تولیدهایی داشته باشید که به معنای حقیقی کلمه هم خصوصیات موسیقی خوب و بلیغ را داشته باشد و به معنای حقیقی تأثیر گذار مثبت باشد و حقیقتا جوانان و روح ها را به صفا و به معنویت و به حقیقت رهنمون کند.
  منبع: بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان، ۱۳/۱۱/۱۳۷۷.

  پاسخ
 8. 64

  ن.ح

  لطفا حرفهام رو نقد کنید. (میدونم با چونه زدن و خود توجیه کردن حکم خدا عوض نمیشه حتی اگه به مذاقم خوش نیاد. ولی میخوام واقعتو بدونم. به شخصه آهنگهای محمد اصفهانی که معمولا مضمونش آدم رو از خدا دور نمیکنه رو خیلی دوست دارم و همینطور اهنگهای حامد زمانی که مضمون ملی داره. از آهنگهای لهو و لعبی مثل اندی یا همین حامد همایون بشدت متنفرم. خودم که اینطور تشخیص دادم باز هم میخوام نقد کنید

  پاسخ
  1. 64.1

   سید محمد علوی زاده

   سلام
   در موسیقی همانطور هم که پیداست شما بر آنها واقفید چند فاکتور وجود دارد که در حرمت آن دخیل هستند:
   محتوای مبتذل و انحرافی که اگر با ساز همراه نباشد ، غنایی هم نباشد باز هم حرام است
   آواز که در صورت غنایی و مطرب بودن حرام است (در روایات به با عبارت غنا آمده است)
   ساز یا صدای بر امده از آلات موسیقی که برخی از مراجع همه انواع آن را یا اکثر قریب به اتفاق آن را حرام می دانند(ظاهر روایات هم همین است) و برخی نوع مطربش را (در روایات به با عبارات نواختن، تار زدن تنبک زدن و… آنده)
   در ضمن موسیقی ممکن است معانی مختلفی داشته باشد: فقط ساز، آواز و ساز هر دو
   با این وجود خودتان تکلیفتان را ببینید چیست.

   پاسخ
 9. 63

  ن.ح

  متاسفانه از احادیث کاملا مشخصه که موسیقی امر مطلوبی نیست. برخلاف ظاهر زیبا. خوب ما با علم محدود خودمون خیلی چیزها رو به دلیل پیچیدگی هاش درک نمیکنیم و خدا و معصومین بهتر میدونن و ما ناچاریم برای رسیدن به سعادت از یک سری لذتها بگذریم تا به لذتهای والاتر اما پنهان تر و صعب الوصول تر دست پیدا کنیم همه اینا قبول. اما طبق گفته شما که فرمودید همه نوع موسیقی حرام مطلقه اینجور هم نیست لا اقل طبق نظر مرجع تقلید خودم یعنی مقام معظم رهبری که من ازش اطلاع دارم

  پاسخ
  1. 63.1

   سید محمد علوی زاده

   سلام علیکم
   ما هرگز نگفتیم همه انواع موسیقی حرامه چون اهلیت فتوا دادن را نداریم بلکه گفتیم مراجع قدیم غالبا همه انواع موسیقی را حرام می دانستند و ظاهر روایات هم نظر آنها را تایید می کند

   پاسخ
  2. 63.2

   مرتضی

   علماء هیچ نوع موسیقی گوش ندادند!

   پاسخ
   1. 63.2.1

    سید محمد علوی زاده

    سلام
    علمای واقعی به موسیقی گوش نمی دهند

    پاسخ
 10. 62

  ن.ح

  ج: غنا يعنى ترجيع صدا به نحوى که مناسب با مجالس لهو باشد که از گناهان بوده و بر خواننده و شنونده حرام است. ولى موسيقى، نواختن آلات آن است که اگر به نحو معمول در مجالس لهو و گناه باشد، هم بر نوازنده و هم بر شنونده حرام است. و اگر به آن نحو نباشد، فى‌نفسه جايز است و اشکال ندارد.
  ج: بکارگيرى آلات موسيقى براى نواختن موسيقى غيرلهوى، اگر براى اجراى سرودهاى انقلابى يا دينى و يا براى اجراى برنامه‏هاى فرهنگى مفيد و برنامه‏هاى ديگر با غرض عقلايى مباح باشد، اشکال ندارد به شرط اينکه مستلزم مفاسد ديگرى نباشد و همچنين آموختن و ياد دادن نوازندگى براى امر فوق فى‏نفسه اشکال ندارد. ولى ترويج موسيقى با اهداف عاليه نظام مقدس اسلامى سازگار نيست.
  ج: استفاده از آلات نوازندگی موسیقی برای اجرای سرودهای ملّی یا انقلابی یا هر امر حلال و مفیدی تا زمانی که به حد لهو مناسب با مجالس معصیت نرسیده است اشکال ندارد. همچنین موسیقی و تعلیم و یادگرفتن و ساختن آلات آن برای اهداف مذکور فی‏نفسه اشکال ندارد.
  ج) تشخيص غنا و موسيقى لهوىِ حرام، با نظر عرفى شخص مکلّف است.
  طبق نظر مقام معظم رهبری: موسيقى ای حرام هست که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطربی باشد که مناسب با مجالس عيش و نوش است، و فرقى نمى کند که این موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک، داخلی باشد یا خارجی، و اینکه از چه رسانه ای پخش شود. تشخيص این موضوع هم به نظر خود مکلّف و عرف متدینین بستگی دارد و اگر موسيقى اين گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد. (اجویة الاستفتائات، ص ۲۶۸، ۲۷۰ و ۲۷۱، با استفاده از س ۱۱۳۵ و ۱۱۴۵)
  پس بنابراین استفاده از ابزار موسیقی هم با همین منظور بالا بلااشکال است .
  اما نظر آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)هم چنین است :
  “کلیه صداها و آهنگ هایی که مناسب مجالس لهو و فساد است حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف خواهد بود. تعلیم و تعلم و استفاده از آلات قسم حرام، حرام است.”
  سؤال: هر چه كه اسم موسيقى بدان اطلاق مى شود حرام است ؟
  پاسخ: خير بلكه هر موسيقى كه مناسب مجالس لهو وعياشى است حرام است ، اما موسيقى هاى آرام و مارشهاى جنگى و موسيقيهائى كه معمولا در فيلمها پخش مى شود و امثال آن اشكال ندارد .

  پاسخ
 11. 61

  ن.ح

  لطفا جواب رو به ایمیلم ارسال کنید ممکنه سایتو گم کنم. ممنون

  پاسخ
 12. 60

  ن.ح

  سلام. اگر استفاده از آلات موسیقی حرامه پس چرا توی حرم امام رضا خادم ها از نقاره و طبل و اینا استفاده میکنن؟ آیا کارشون اشتباهه؟

  پاسخ
 13. 59

  pary

  من پیانو میزنم و به نظرم اینکار منو خیلی زیاد به خدا نزدیک می کنه برای پیشرفتم تو موسیقی همیشه به خودش توکل کردم و ازش شاکرم که این قدرت و به دستای من داده و این توانایی رو به ذهنم.
  با این احادیثی که شما آوردید یعنی کلا باید علم موسیقی رو بوسید و گذاشت کنار.
  واقعا براتون متاسفم که با یه همچین جوسازی هایی دارین به جای گسترش اسلام به نابودی اسلام کمک می کنین.
  نمیدونم چجوری میخواین فردا جواب اینجور برداشت غلط از اسلام رو بدید

  پاسخ
 14. 58

  رضا

  موضوع خیلی پیجیده است
  میدونید ، نمیشه این مسئله رو بکلی رد کرد
  اگه اینطوره پس چرا اولا موسیق سرودها و مارش ها معیوب و مطرود نیست؟
  خوب از همان ابزار موسیقی استفاده شده!
  باید قبول کنیم که وقتی علم و فقه آل محمد ص پویائی در زمان و مکان داره
  پس تعابیر و کلامشون هم تاویل و تفسیر دارد
  این حدیث معروفیه از پیامبرص که فرمودند: من عربم اما این عرب از من نیست.
  یا در قرآن آیه عجیبی داریم که میفرماید: انما الاعراب اشد کفرا و نفاقا .
  آیا اکنون باید بدون در نظر گرفتن زمان و مکان و دلیل و شان نزول آیه و روایت بگوییم اعراب از دم مطرودند؟ و ایضا ملعون؟؟
  وقتی علما و عرفا و فلاسفه خودمون قائل به هارمونی در عالم و اشیاء و انسان هستند پس نمیشه بسادگی نظم در رویش خلاقیت انسان رو بسادگی نفی و رد کنیم.
  اول ببینید مغنیان و مطربان و لهوی ها در زمان امامان ع ما چه کسانی با چه شناسنامه هایی بودند.
  یقینا بخش زیادی در عالم موسقی پاپ متال و رپ و… از همان جنس اند.
  اما موسیقی سنتی خصوصا نی و سه تار چه تناسبی با آنها دارد؟
  واقعا از یک جنس و یک خانواده اند؟
  شما با نوای نی و سه تار و حنجره طلای ناب مخملین صدای ایرانی ارتباط برقرار کن و سپس نسبت خودت با آنها را منصفانه تعریف کن.
  یاعلی ع

  پاسخ
  1. 58.1

   ابوالفضل

   رضا جان سلام…بحث کردن با آقای علوی زاده بیهوده اس…کما اینکه خیلیا با ایشون سر موضوع موسیقی بحث کردن و به نتیجه ای نرسیدن و ایشون پا تو یه کفش کردن که الا و بلا موسیقی حرام است حتی سرود ملی و ای مجاهد شهید مطهر و یاران چه غریبانه و…لذا خواهش دارم اگر میخاین بحث کنین همیشه انسان های منطقی رو برای بحث انتخاب کنین نه کسی هر ایرادی بهش وارد بشه رو فحش تلقی میکنه و افتخار میکنه که در راه خدا فحش میشنوه و خودش رومصداق لا یتخذ فی الله لومه لائم میدونه!!!

   پاسخ
   1. 58.1.1

    سید محمد علوی زاده

    ما فقط احادیث را نقل کردیم تا هر موسیقی را مجاز ندانید پس بحث و جدل شما با اهل بیت است نه با ما! خیلی از مردم که ادعای ایمان دارند نُؤمِنُ بِبَعضٍ وَنَكفُرُ بِبَعضٍ (النساء آیه ۱۵۰) هستند
    آنچه شرط بلاغ است گفتیم خواه پند گیری خواه
    صلاح مملکت خویش خسروان دانند

    پاسخ
    1. 58.1.1.1

     ابوالفضل

     احادیثی که نقل کرده اسد ابزار کار فقهاست که نتیجه بررسی آن ها را فتوا میگویند که همه ما بخوبی از فتاوای مراجع خود آگاهیم لذا لزومی ندارد این احادیث تخصصی که ممکن است غلط انداز واقع شود را در سایت قرار دهید. .. گویی شما خودتان هم خوشتان میآید جز جگر بدهید ملت را…

     پاسخ
     1. 58.1.1.1.1

      سید محمد علوی زاده

      به چه غلطی ممکن است بیافتید؟؟؟
      جز اینکه در مورد موسیقی محتاط تر عمل کنید!؟؟

    2. 58.1.1.2

     ابوالفضل

     در ضمنتا آنجا که بنده بررسی کردم مراجع مشهور فعلی غالبا استماع موسیقی غیر لهوی را جایز میدانند جز آیت الله صافی گلپایگانی که مطلق موسیقی را حرام میدانند…شما هم بفرمایید آن بسیاری از مراجع قائل به حرمت مطلق کدام اند؟؟؟!!!

     پاسخ
     1. 58.1.1.2.1

      محمد

      فقهایی که موسیقی را مطلقا حرام می دانند:
      ۱- آیت الله صافی گلپایگانی
      ۲- آیت الله بهجت
      ۳- آیت الله سبحانی
      ۴- آیت الله صادق شیرازی
      ۵- آیت الله گلپایگانی رحمة الله علیه
      ۶- آیت الله امام خمینی رحمة الله علیه در تحریر الوسیله و مکاسب محرمه. (فتوای ایشان تا اوایل انقلاب حرمت مطلق موسیقی بود. بعداً به دلایلی فتوای خود را تغییر دادند. نه اینکه فتوای قبل ایشان اشتباه بود. بلکه شرایط زمانه، موجب شد ایشان بر خلاف میل قلبی، فتوای خود را تغییر دهند. رجوع کنید به سخنرانی های امام در صحیفه نور ج ۹ ص ۱۵۳ سخنرانی در تاریخ ۲۸/۴/۱۳۵۸ )
      ۶- به اجماع تمام علمای غیر معاصر شیعه

  2. 58.2

   مهمان

   سلام دوست گرامی
   متاسفانه شما مثال های خیلی غلطی زدید برای مقایسه.
   و این هم به دلیل بی اطلاعی از احادیث و کلمات عربیه.
   بنده فقط در همین حد عرض کنم که اصلا اون حدیثی که از پیامبر(ص) نقل کردید، وجود نداره.
   حدیث اینه: انا من العرب و لیث العرب منی
   یعنی من از عربم، و شیر عرب(یعنی حضرت علی) از من است.
   متاسفانه افراد مغرض، کلمه ی لیث(شیر) رو بجاش لیس(نیست) ترجمه کردن.
   درمورد اون آیه ی قرآن هم باید عرض کنم که اعراب، در لغت عربی به معنای عربها نیست. بلکه به معنای اعراب بادیه نشینه(اعراب بیابانی)
   پس بهتره در مورد موضوعاتی که در حیطه ی تخصصی ما نیست، با دقت بیشتری نظر بدیم. که خدای نکرده ناخواسته دروغ به پیامبر و اهل بیت نبندیم

   پاسخ
 15. 57

  رضا

  خب
  بله شما درست میگی اسلام برای خودتان و بهشت هم مخصوص شما که آهنگ و موسیقی گوش نمیدید
  وضع جامعه از این بدتر یا بهتر نمیشه با این حرفا
  خشک مذهب بودن هم حدی دارد
  موسیقی در برابر مسائل. دیگه هیچه
  همین کسانی که در جامعه میان به این چیزا گیر میدن متاسفانه در انجام گناهان کبیره استادن

  پاسخ
  1. 57.1

   علوی زاده

   اولا خوشحالم که هر انگی که بزرگان دین هم می شنیدند نثار ما هم می شود.
   ثانیا اگر تقوا و عمل به دستورات دین و فرمایشات اهل بیت خشک مقدسیست که باافتخار خشک مقدس هستم
   ثالثا خشک مذهب بودن بهتر از بی دینی است
   رابعا وضع جامعه از روزی این طور شد که حضرات مسئول در عمل به دستورات دین راه تسامح و آزادی شیطانی دادن را پیش گرفتند

   پاسخ
   1. 57.1.1

    یک موسیقیدان....

    هر کسی مسئول اعمال خودشه بزرگوار شما خودتون رو نگه دارید در ضمن تهمت ناروا به کسی نزنید ….

    پاسخ
    1. 57.1.1.1

     سید محمد علوی زاده

     بله حتما
     یکی از اعمالی که بخاطرش مسئولیم امر به معروف و نهی از منکره در ضمن بخاطر اینکه شما و امثال شما بدتون نیاد حق ندارم حقائق رو کتمان کنم:
     «وإذ أخذ الله ميثاق الذين اوتوا الکتاب لتبيننه للناس و لا تکتمونه فنبذوه وراءَ ظهورهم و اشتروا به ثمناً قليلاً فبئس ما يشترون »؛(آل عمران ،۱۸۷)
     و [ياد کن ] هنگامي را که خداوند از کساني که به آنان کتاب داده شده ،پيمان گرفت که حتماً بايد آن را [به وضوح ]براي مردم بيان نماييد و کتمانش مکنيد .پس ،آن [عهد ]را پشت سر خود انداختند و در برابر آن ،بهايي ناچيز به دست آوردند و چه بد معامله اي کردند.

     پاسخ
   2. 57.1.2

    مسعود

    سلام بر دوستان
    عرض کنم ک بنده حدود ۱۵ساله که تار و سه تار مینوازم حدود ۵ساله که به مباحث معنوی علاقه مند شدم چیزی ک متوجه شدم اینه که ما ادما چون از ذات خودمون دور شدیم به یک چیزهایی نیاز داریم تا درد غربت از ذاتمون رو تعدیل کنه
    و موسیقییقی و سرگرمسرگرمی از این چیزهاست ک درد دوری از ذاتمون رو کمی ارام میکنه و هر چه ما به ذاتمون و خدا نزدیکتر بشیم به این چیزها بی نیاز تر میشیم.
    بنابراین حرف امامان عزیز کاملا درسته بنظر من اما این مطلب رو ما چون اون اگاهی رو نداریم درک نمیکنیم.
    خود من تایید میکنم ک موسیقی فقط یک مسکن بود برای من و کمک اساسی بمن نکرد دوستان عزیز

    پاسخ
    1. 57.1.2.1

     سید محمد علوی زاده

     سلام و درود بر شما
     بنده هم فکر میکنم تسکین با آرامش فرق داره
     تسکین مثل مواد مخدر میمونه که اگر عادت کردی نه تنها باعث آرامش نیست بلکه آرامش را هم ازت میگیره
     و آرامش تنها با یاد خداست و با کمک و توفیق خداوند بدست می آید و کمک و توفیق خداوند هم با بندگی و اطاعتش.
     از شما بخاطر نظرتون متشکرم

     پاسخ
   3. 57.1.3

    مسعود

    بنظر من شادی و ارامش ذات ماست و یک انسان فطری و سالم نیازی به هیچ چیز جز ذات خودش نداره تا ارام باشه و اینهمه سرگرمی و سرو صدا در حقیقت انحراف ما از ذات و غفلت ما از یاد خداست.

    دوستان من قصد نصیحت بکسی رو ندارم اما پس از ۱۵سال ساز زدن خدمتتون عرض میکنم ک خودموم رو گول نزنیم و هر چ زودتر بریم سراغ ذات خودمون بهتره.
    بیخودی هم بزرگان رو انکار نکنیم

    پاسخ
  2. 57.2

   محمد

   سلام آقا رضا. می دانی چرا شما اصرار دارید آنچه را در روایات آمده است انکار کنید و یا به نوعی توجیه کنید؟ چون بر خلاف میل شماست. شما خیلی دلت می خواهد موسیقی گوش بدهی ولی روایات را مانع کار خود می بینید. راحتترین کار را همین می دانی که به راحتی منکر شوی. همانطور که در قرآن می فرماید: بل یرید الانسان لیفجر امامه. یعنی انسان دلش می خواهد جلوی گناه کردنش باز باشد و کسی مانع او نباشد.
   بله نفس من و آقای علوی هم خیلی دوست دارد موسیقی گوش کند. چون موسیقی خیلی زیبا و دلکش است. کسی منکر زیبایی و لذت بخش بودن موسیقی نیست. ولی عقل حکم می کند که موسیقی گوش ندهیم. چون من و شما فقط ظاهر موسیقی را می بینیم و از باطن و حقیقت آن ناآگاهیم. و به همین خاطر ما به سخن کسی اعتماد کرده ایم که نمایندۀ خداوند در زمین است و او از ظاهر و باطن دنیا و آخرت ما خبر دارد و می داند عاقبت و سرانجام این کاری که ما می کنیم چیست؟ حالا اگر شما اعتماد نمی کنید، میل خودتان است. کسی شما را مجبور نکرده است. به قول شاعر، بگذار بیفتد و بیند سزای خویش.

   پاسخ
   1. 57.2.1

    سید محمد علوی زاده

    خخخخخ
    سلام علیکم
    جانا سخن از زبان ما می گویی
    حق می فرمایید نفس اماره ما هم اگر نبود این منعها حتما ما را وادار به گوش کردن برخی از انواع موسیقی رامی کرد.

    پاسخ
 16. 56

  بنده خدا

  اخه دوست عزیز یه مقدار عقل رو به کار بنداز هر حدیثی که نمیتونه سندیت داشته باشه خودتون رو هم وارد این بازی نکنید این مسئله همواره بین مداحان و خواننده ها وجود داره همشون هم وعوی مادیات دارند ادم هر چیزی که نوشتن رو که کپی نمیکنه موفق باشید

  پاسخ
  1. 56.1

   علوی زاده

   بنده هوس نباشید
   ما هر حدیثی رو نذاشتیم
   شما که تخصص دارید چند تا حدیث مستند و معتبر درباره جواز موسیقی نقل کنید تا ما استفاده کنیم

   پاسخ
   1. 56.1.1

    یک موسیقیدان....

    تخصص برای شماست از که دین دکان درست کردید و تا تونستید دین الاسم رو به انحراف کشوندید که این همه بی بند و باری به وجود آمده است.
    اگر هم دم از دین میزنید از نوشته هاتون بوی حماقت میده دوست من در ضمن نظرم رو هم اگه جرئت دارید ثبت کنید تا بقیه ببینن

    پاسخ
    1. 56.1.1.1

     سید محمد علوی زاده

     بی بند و باری بخاطر عمل نکردن به دین و زیر پا گذاشتن احکام دین بوجود آمده نه چیز دیگر
     لابد اثرات این موسقی است که باعث شده که این قدر با ادب باشید
     یا آن دینی که دلت برایش می سوزد

     پاسخ
     1. 56.1.1.1.1

      یک موسیقیدان ...

      به شما هیچ ربطی نداره که من چقدر ادب دارم این یک
      دوم اینکه شما از وزرات ارشاد اسلامی بیشتر نمیفهمید دو
      سوم اینکه موسیقی که تو ایران هست موسیقی سنتی پدر جد های شماست بزرگوار
      چهارم برای این موسیقی عرق ها ریخته و زحمت کشیده شده تا فرهنگ و رسوم بوم و بر شما زنده بمونه
      پنجم شما اصلا اسم ساز های مختلف رو میدونید که عرض اندام میکنید
      ششم باز هم نوشته هاتون بوی حماقت های دوران جاهلیت اعراب رو میده
      بنده خدا آخه حضرت محمد که موقی که حضرت علی و زهرا ازدواج می کردنن نمیگفتند که دست بزنند
      در ضمن در دوران جاهلیت که اعراب زن رضاقه می آوردند و رباب و چنگ و اینها می زدند بله احرامه کسی منکرش نیست ولی اینجا که صرفا جهت نوازش دادن روح باشه هیچ مشکلی نداره در ضمن دینی که من دلم براش میسوزه هم به شما مربوط نیست

     2. سید محمد علوی زاده

      خخخخ
      لابد همان موسیقی روحتون رو نوازش داده و اینطور مودب کرده!!!

     3. 56.1.1.1.2

      یک موسیقیدان ...

      اگر هم ولی حضرت ولی عصر ظهور کنه با اولین کسانی که باید بجنگه چنین نادان هایی اند که از دین دکان درست کردند و مانع این میشن که آدم از فکرش استفاده کنه و روح خودشو به کمال برسونه…
      شما دین دار هستین
      دین دان نیستید

     4. سید محمد علوی زاده

      لطفا کمی از اون دینی که می دانید بگویید که ما هم استفاده کنیم
      مثلا آن جایی که اگر موسیقی روحت را نوازش داد آن را استفاده کن؟؟

   2. 56.1.2

    ابوالفضل

    سلام …ای ملت در لیوان یکبار مصرف آب ننوشید چون حدیثی دال بر جواز آن نداریم!!!موسیقی بدون مفسده گوش ندهید…چون حدیث نداریم در باره جواز آن…سباستین باخ را در کنار ساسی مانکن جلف قرار دهید…موزارت و بتهوون این نوابغ تکرار نشدنی تاریخ را در کنار هایده و حمیرای رقاصه قرار دهید…هنر عظیم یانی را در کنار چرندیات برادران خداوردی قرار دهید و همه را از یک دست بدانید و دل آقای علوی زاده را شاد کنید…والسلام

    پاسخ
    1. 56.1.2.1

     سید محمد علوی زاده

     سلام
     چه فتاوای مضحکی!! پا کردی تو کفشی که اندازت نیست؟!! مقایسه مع الفارقی کردی!!
     اصلا بیا و بگو ائمه ای که این احادیث از اونهاست و یک بار هم نفرمودند قلبهایتان را با موسیقی جلا بدهید معاذا بالله اندازه شما هم نمی فهمیدند!!
     هر چیزی که دلیلی بر حرمت ندارد مباح است و این با موسیقی غنایی که احادیث فراوانی بر حرمت آن دلالت می کند که البته غالب قریب به اتفاق علمای قدیم و بسیاری از علمای حاضر فتوا بر حرمت مطلق موسیقی داده اند زمین تا آسمان فرق دارد.

     پاسخ
 17. 55

  ابوالفضل

  با سلام…
  آقای علوی زاده لطفا این قدر با تعصب سخن نگویید.همه ما خوب میدانیم که فیلم هایی چون محمد رسول الله، امام علی، یوسف پیامبر و مختارنامه بدون استعانت از موسیقی گیرایی چندانی ندارند و این موسیقی بود که لطائف محتوای فیلم های مزبور را به بیننده القا میکرد…واقعا شرعا چه دلیلی بر حرمت موسیقی ملکوتی فیلم محمد رسول الله و یا موسیقی فیلم امام علی وجود دارد؟از شما میپرسم ایا موسیقی های فاخر این فیلم ها واقعا و وجدانا شما را از یاد خدا غافل میکند؟؟؟بالاتر بگویم از مراجعی که قائل به حرمت مطلقند میپرسم آیا واقعا معتقدند که حتی موسیقی فیلم محمد رسول الله و امام علی مفسده دارد؟؟؟اگر جوابشان مثبت باشد اول چیزی که به ذهن متبادر میشود تحجر و تعصب و یا حتی اخباریگری است…من به همه مراجع احترام میگذارم و قصد اهانت ندارم ولی حتی بزرگانی چون آیت الله خمینی هم از گزند متحجرین در امان نبودند چرا که بعد از اعلام فتوایشان راجع به بازی با الات قمار بدون رهن از طرف رییس دفتر خودش!!!! در قم مورد بازخواست قرار میگیرند!!!!(دقت کنید!) جا دارد این مراجع بزرگوار نیز در رای خود تجدید نظر کنند چون میدانم که خود نیز نمیتوانند وجدانا قبول کنند که موسیقی های فاخری چون انچه که ذکرش رفت مفسده برانگیز باشند. لابد آقای علوی زاده در جواب بنده کما فی السابق با زبان تند و تیز و پرطعنه شان خواهند فرمود برویم به مراجع عظام بگوییم بیایند در درس خارج فقه شما حاضر شوند!!!!!

  پاسخ
  1. 55.1

   علوی زاده

   سلام علیکم
   ای کاش بودید و در زمان اهل بیت علیهم السلام از آنها هم انتقاد می کردید و تذکر می دادید تا این گونه احادیث متحجرانه را صادر نمی کردند!!!
   عزیز دل اگر اخباری ها هر گونه حدیث را نقل می کنند اگر حدیثی هم در مورد جواز موسیقی بود نقل می کردند.
   ما در ابتدای پستمان هر آنچه شرط بلاغ است را گفته ایم.

   پاسخ
   1. 55.1.1

    ابوالفضل

    من بالاخره جواب سوالممو نگرفتم…سوای بحث فقهی موسیقی هایی که نام بردم وجدانا مفسده برانگیزند یا خیر؟

    پاسخ
 18. 54

  محمد

  معذرت میخوام
  ولی الان از اسلام فقط یه اسم مونده تو جامعه و با این گفتار چون الان تعداد جوونایی که موسیقی گوش نمیدن شاید به صد تا هم نرسه البته به جز دوستان طلبه که نوحه گوش میدن که فک کنم با این تفاسیر نوحه هم اشکال داره
  با این وضع جامعه که همه نوع گناهی باب شده تو جامعه و از یک طرف درک نکردن خانواده ها و کم سوادیشون اینکه اسلام گفته موسیقی حرامه چیزی جز دید منفی نسبت به اسلام نداره

  پاسخ
  1. 54.1

   علوی زاده

   سلام علیکم
   پس به نظرتون برای اینکه دید مردم به اسلام بد نشه بگیم موسیقی مطلقا حلاله؟؟
   یا اینکه چند سال دیگه که مردم همه شرابخور شدند شراب رو هم حلال اعلام کنیم!!!
   کم کم برای جذب بیشتر وجوب نماز و روزه رو برداریم چون خیلی ها عمل نمی کنند و…

   نه برادر این دیگه اسلام نیست.

   پاسخ
 19. 53

  او

  سلام
  شما تمام موسیقی ها رو حرام دونستید در حالی که در اسلام اینطور نیست.خودتون با منطق خودتون فکر کنید اینقدر اسلام سخت گرفته.نه اینطور نیست شما بد برداشت کردید یا جنبه منفی اش را گرفتید.

  پاسخ
  1. 53.1

   علوی زاده

   سلام علیکم
   ما فقط عین احادیث موجود را نقل کردیم و البته شما هم برای پذیرش یا رد کلام اهل بیت علیهم السلام مختارید.
   والبته می توانید به سلیقه خودتان توجیه کنید ولی کمی به وجدانتان هم توجه داشته باشید

   پاسخ
  2. 53.2

   عرفان

   نه تمام موسیقی هارو حرام ندونستن اینا فقط احادیث آن زمان هستند مثلا اون حدیث که امام رضا میگه تار حرامه، در حقیقت اون موقع مثل الان موسیقی به عنوان هنر شناخته نشده بود و تار فقط وسیله گناه و لهو و لغو بود و منظورش آوازه حرامه نه موسیقی فک کنم

   پاسخ
   1. 53.2.1

    سید محمد علوی زاده

    دلیلتان برای این ادعا چیست؟؟
    آسمان اون موقع و این موقع هر دو آبیه
    به رقص هم میگن حرکات موزون، به رشوه میگن هدیه و فردا شاید به سگ بگن بزغاله
    اینها حرام راحلال نمی کنند

    پاسخ
 20. 52

  samyar

  با سلام
  کاسه داغ تر از آش یعنی همین…تا به حال هیچ مرجعی حتی قائلین به حرمت مطلق موسیقی را ندیده بودم که با این شدت و تعصب و غرض ورزی راجع به موسیقی نظریه بدهند…راست میگی به ظاهر احادیث عمل کن…در شب شعر نخوان چون در احادیث نهی شده کاری هم به شرایطی اون زمان و علت صدور حدیث نداشته باش… تیروکمان یاد بگیر نه کلاشینکف. اسب سواری یاد بگیر نه ماشین سواری و تانک رانی و خلبانی…چرا چون حدیث گفته…مقتضیات زمان و ولش کن!!!!سوار شتر شو نه موتور و ماشین و قطار و هواپیما…زمان پیامبر که اینا نبود…دست اخباریگری ها رو از پشت بستی!!!خخخخ…متاسفم برات که ادعا میکنی از حرام که هیچ از شبهه هم پرهیز میکنی ولی ننیفهمی که داری حلال خدا رو حرام میکنی و این خودش کم گناهی نیست…امان از مذهبی کله پوک که هم دین رو خراب میکنه و هم عده ای رو منحرف و بد بین به خدا و دینش

  پاسخ
  1. 52.1

   علوی زاده

   سلام و درود بر شما
   منظور از شعر در احادیث :
   در صدر اسلام يكي از حربه‏ هاي مخالفان قرآن براي مشغول كردن اذهان ترويج اشعار جاهلي و مشغول نمودن مردم به اسفار پوچ و بي‏ مغز شعرا در وصف شراب و ابرو و …. بوده است لذا از خواندن چنين اشعاري نهي گرديده است. ولي اشعاري كه متضمن حكمت و موعظه و يا بيان معارف باشد و دعوت به نيكي و احسان كند هيچ مذمتي ندارد. بلكه پيامبر اكرم (ص) فرمودند : و ان من الشعر لحكمه همانا برخي از اشعار حكمت است.
   و البته طبق فتوای همه علما تیر اندازی ثواب دارد چه با کمان چه با قناصه.
   شما هم مطالب را با هم خلط نکنید و محتوا و ظاهر احادیث موسیقی بسیار روشن و غیر قابل تاویل و توجیه است.
   شما اصلا معنی اخباریگری رو می دونید؟؟؟؟
   الحمدلله که در راه خدا همان فحش ها و اتهامهایی را می شنوم که انبیاء و ائمه اطهار با آن مواجه بودند.

   پاسخ
   1. 52.1.1

    ابوالفضل

    اخباریگری یک وجهش همین کار شماست. تکیه بر اخبار بدون توجه به سایر جوانب. منظور من هم از احادیث شعر و غیره این بود که احادیث میتوانند متضمن معانیی غیر ظاهرشان باشند… احادیث موسیقی هم از نظر برخی علما ناظر بر شرایط ان زمان بوده… اما در مورد توجیه و تاویل باید بگویم وقتی موسیقی جنبه فساد و لهو نداشته باشد دلیلی بر حرمت آن نیست و مشمول این احادیث نمیشود…خودتان هم میدانید ولی عادت رده اید حرف زور بزنید.لابد شما از امام خمینی مکارم شیرازی مقام معظم رهبری و دیگر علمای قائل به تفکیک بهتر میفهمید!!!

    پاسخ
 21. 51

  نسیم یار

  سلام
  من یک تحقیقی درباره ی وارد شدن غنا در عرصه ی مداحی شروع کردم . به کمکتون نیاز دارم .

  پاسخ
  1. 51.1

   علوی زاده

   سلام علیکم
   متاسفانه موضوع شما یک واقعیت است.
   از نتیجه تحقیقتان به گرمی استقبال می کنیم

   پاسخ
 22. 50

  javad.tyros

  با نام و یاد خدایی که همه ی زیباییها را برای اشرف مخلوقات آفرید.
  ضمن احترام به احادیث اعمه و دستورات الهی در قرآن کریم.
  سلام.
  من خودم هم نوازنده هستم هم خواننده.
  تمام چیزایی که نوشتید باهاشون برخورد کرده ام به خدا و قرآن و ائمه هم اعتقاد دارم آهنگهای به قول مسئولان جمهوری اسلامی، مذهبی هم خونده ام.
  اما تا کنون یک دلیل معتبری از طریق هیچ کس نتونسته ام به دست بیارم بالاخره موسیقی تا چه حد حرام است تا چه حد حلال.
  من نابینا هستم هیچ راه درآمدی هم ندارم هیچ ارقان و حتي دولت عدالت محور جمهوری اسلامی هم حمایتم نکرده حتي پارت هم ندارم خانواده شهید هم نیستم! تو اداراتی که مراجعه کرده ام گفته اند تو شغل داری بالاخره از یه راهی کسب درآمد داری ما نمیتونی به تو شغل بدیم.
  هرچی میگم من روحیاتم با شغلم سازگار نیست اما کسی نیست به دادم برسد.
  آیا به نظر شما من خرج زن و بچه ام را ازچه راهی تعمین کنم؟
  اینم تو این دور و زمونه.
  آیا شما مدیر محترم نمیدونم شغل اصلیتون چیه؟
  حاضر هستید صهمی از حقوق و نعمتهایی که خدا در دنیا بهتون عطا فرموده با افرادی مانند من قسمت کنی؟ نه فقط شخص شما، منظورم همه ی اونایی که حلال و حرام را تشخیص میدهند.
  من به لطف خدا به حق کسی و حقوق و پول هیچ کس چشمی ندارم گدا هم نیستم و خدا اون روز را هم نیاره آبروی منو بره.
  گرچه نابینا هستم اینا رو هم چشم بسته و از روی بی عقلی نمینویسم یعنی من با تمامی اینا الان درگیر هستم راهی ندارم.
  مطمئناً اینطور نیست و شما هم شرایط لازم و موقعیت لازم را یا ندارید یا حاضر نخواهید بود چنین کاری کنید.
  گرچه این یه نوع زود قضاوت کردن قبل از شناخت شما هست اما تو این دور و زمونه هرکس بتونه خود و خانوادشو تعمین کنه کار بزرگی کرده مگه اینکه مانند رئسا و خیلی مسئولین بعضی از ادارات حق خوری بشه.
  البته به دل نگیریدا به خدا منظورم شما نیستید.
  آیا شما تا حالا شده یه چند دقیقه ای بشینید و در مورد افرادی مثل من حالا من پسر هستم در مورد دخترهای نابینا که بعد مردن پدر و مادر سرنوشتشون چی میشه لحظه ای اندیشیده اید؟
  کسایی که محجبه و مؤمن هستند اما شرایط ازدواج ندارند و هیچ کس هم فرهنگ سازی مثبتی را انجام نمیده اندیشیده اید تکلیفشون چیست؟
  مطمئناً میگین من مسئول این کارها نیستم یا دولت باید یه فکری بکند.
  دولت ملت است و ملت دولت.

  یه مثالی بزنم من با اینکه نابینا هستم اما به لطف خدا تا حدی روشن فکر هم هستم البته این از خود رازی بودن نیستا.
  آیا کسی هست که به جایی که زنهایی که امروزه در جامعه ما به صورت سیلآسا به فهشا دوچار میشه و از راه زنا درآمد خانه و بچه بیپدرشو تعمین میکنه به جای دست گیر کردن و کتک و و شکنجه تعمینش کنه تا اون زنه دوباره اون راه ادامه ندهد؟
  کی تا حالا چنین اقدامی را کرده؟
  همه شعار است و الاي این شکنجه ها حریس میکنه و بابا بیخیال در کشوری که وقتی طرف ازت دزدی میکنی به جای دزد تو را متهم میدونند دیگه فاتحه ی همه ی خوبیها خونده شده.
  نه داداش گلم ما الان جمع شدیم فقط به همدیگه بگیم من میدونم و هیچکس دیگه هیچ چیز نمیدونه از عمل خبری نیست، از اقدامات مثبت و کمک کردنو و… خبری نیست فقط ادعا میکنیم و بر سر همدیگه سیلی تعصب میزنیم و همه را با خودمان یکی میدانیم و موقعیت هیچ کس را درک نمیکنیم.
  من دو سه سال پیش یهه روز مثل امرو در مورد موسیقی تو اینترنت مطالعه میکردم یکی نظر چند نفر از مراجع را نوشته بود فلان مرجع گفته اگه در عروسی با دف بزنند حرام است اگه با تشت یا امثال این بزنند اشکالی نداره، به نظر شما به عنوان یه فرد عاقل، چه فرقی داره هردوی این انسان را به رکسیدن تحریک میکنه چرا دف حرام و تشت اشکالی نداره؟
  همین یه پست اون سایت باعث شده من دیگه مرجع تغلیدی هم ندارم چون نمیشه به هیچ کس حتي دو چشم خود اعتماد کرد.
  یه چیز هم بگم شاید برای شما جای سؤال باشه من نابینا هستم چطوری تو اینترنت مطالعه میکنم برای دریافت جواب تو گوگل سایتهای نابینایی از جمله سایت http://www.gooshkon.ir را مطالعه کنید میتونید به جواب برسید بنده الان مربی امپیوتر انجمن نابینایان شهرمون هم هستم.
  همیشه هم نظر و لطف خدا بالای سرم بوده و تنهاترین راه درآمدم همین مربی گری که ماهی ۱۷۰هزار تومان هست و موسیقی و آهنگ سازی.
  در کل از مطالب شما استفاده کردم و امیدوارم لا اقل یکی که شما باشید بتونید یه جواب قانع کننده ای بهم بنویسید.
  خیلی دوست دارم پاسختون مراجعه به مرجع تغلید و اینجوری نباشه.
  اگه واقعاً بنده ی خدا هستید دعا کنید من هم یه کاری پیدا کنم نمیگم موسیقی را کلاً میزارم کنار نه برای خودم تو خونه میزنم اما دیگه ارتباط موسیقیایی با دیگران برقرار نمیکنم.
  میدونید الان که من میان افرادی که موسیقی کار هستند بوده ام و یه سری افرادی بیظرفیت هستند که باعث میشند به موسیقی دید بد به وجود بیاد و الي موسیقی خیلی وقتا خود منو از کارهای بد وا داشته.
  خلاصه زیاد نوشتم.
  التماس دعا.
  منتظر پاسخ اجمالیتون هستم اگه میشه سریعاً بنویسید.

  پاسخ
  1. 50.1

   علوی زاده

   سلام علیکم
   مشکل همینجاست که کسی نمی تواند برای موسیقی حلال و حرام محدوده تعیین کند یعنی کاریست مشتبه و خطرناک.
   خداوند بزرگ است و روزی بندگانش را می رساند شما که توانستید با موسیقی موفق باشید یقین داشته باشید که می توانید با کمک خدا راه بهتر و درستی را برای امرار معاشتان پیدا کنید.

   کامنت شما طولانی بود یک بار قبلا جواب دادم که متاسفانه بخاطر برگرداندن بک آپهای قبلی سایت جواب ما پاک شد اما الحمدلله سایت به ثبات رسیده است.
   درمورد کار فرهنگی یقینا افراد بسیاری هستند که دلسوزانه کار می کنند اما همانطور که شما هم اشاره کردید به هیچ وجه این کارها کافی نیستند به این لینک مراجعه کنید:
   http://nidamat.com/468

   پس شما از خودتان تقلید می کنید؟؟!! متاسفانه عجولانه تصمیم گرفته اید
   توصیه می کنم حتما در مورد علت اختلاف فتوای فقها تحقیق کنید تا متوجه شوید چرا فتاوای فقها مختلف است.
   لطفا به این لینک هم مراجعه کنید:
   علت اختلاف فتوای فقها
   خداوند بزرگ است ان شاءالله شغل خوبی پیدا خواهید کرد
   پوزش ما را از تاخیر جواب بپذیرید

   پاسخ
 23. 49

  ....

  چه خوب بود اگر انواع موسیقی را بحث کرده بودید و انواع غنا را گفته بودید و
  اصلا میگفتید چه اهنگ هایی حرام است نه اینکه فقط احادیث یک طرفه و بون
  توضیح بیاورید و همه موسیقی را حرام بدانید.

  پاسخ
  1. 49.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   ما از جاهائی که احادیث رو جمع آوری کردیم هیچ اشاره ای به آهنگهای حلال نکرده بود!
   یعنی چنین حدیثی وجود ندارد!

   پاسخ
 24. 48

  ...

  لطفا ابتدا درست تحقیق کنید بعد مطلب رو بزارید.
  هم احادیث زیادی داریم در این مورد و هم توضیحات گسترده و کتاب های فراوان .
  انشاالله بیشتر تحقیق کنید در این زمینه

  پاسخ
  1. 48.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   لطف بفرمائید تعدادی از آن احادیث زیاد را برایمان ارسال کنید!
   چندتا کتاب هم از آن کتب فراوان (نوشته شده توسط متخصص دین) را معرفی کنید! تا ما هم بدانیم!
   آنچه که مسلم است این است که مشهور فقهای شیعه فتوا به حرمت مطلق موسیقی داه اند و عده کمی هم قائل به تفصیل بین لهوی و غیر لهوی و یا بین مطرب و لهوی و عیر مطرب و لهوی هستند.

   پاسخ
 25. 47

  شهاب 34

  سلام علیکم
  خیلی ممنون بابت روایات گرانمایه‌ای که قرار دادید. صوت قرآن و تواشیح و ادعیه است که انسان را به ملکوت اعلی سوق می‌دهند. موسیقی و غنا انسان را به هَپَروت و ناکجاآباد می‌برد و قدرت تعقل انسان را سلب می‌کند.

  آیت الله بهجت رضوان الله تعالی علیه می‌فرمایند:
  گوش دادن موسیقی آثار منفی فراوانی در روح انسان دارد، ولی حکم شرعی آن دایرمدار آن آثار نیست.

  همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر شنیدن موسیقی و یا غنا انسان را به یاد خدا متوجه کند، آیا شنیدن آن مانعی دارد؟ می‌فرمایند: انسان با عملی که مورد رضای خداوند نیست، نمی‌تواند به یاد خداوند باشد و چنین اموری نمی‌تواند موجب تغییر حکم شرعی موسیقی و غنا باشد.

  پاسخ
  1. 47.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم و رحمة الله
   تشکر از الطافتان
   این پست خیلی بحث بر انگیز بود از این جهت که مخاطبین غالبا مضمون آنرا نمی توانند بپذیرند! و سریع انگ تحجر و… می زنند!
   ملتمس دعا

   پاسخ
 26. 46

  محمد حسین

  با سلام. دوست عزیز اگر بعضی از این احادیث را برای کسی خواندیم، و به ما گفت دین اسلام ،دین غم و اندو ه هست ما چه بگوییم؟ و فکر میکنم علمای مکتب تشیع
  چنین نظری دارند؟ چرا که توی بعضی از کلیپ های اینترنتی دیدم،بعضی از فرقه
  های اسلامی توی مسجد آهنگ میگذارند و می رقصند; آیا این درست هست؟ –   و
  در پاسخ یکی از دوستان که گفته بود:”صوت قرآن و تواشیح
  و ادعیه است که انسان را به ملکوت اعلی سوق می‌دهند” میخواستم بگم همه
  افراد مثل هم نیستند،که همه با صوت قرآن( آن هم به زبان عربی که ما فارسی
  زبانها معنی و مفهوم بعضی از آیات را هنگام شنیدن متوجه نمی شویم) آرامش
  بگیرند. حال آیا دین اسلام راهی برای شادی کردن با موسیقی دارد؟ یا نه؟ در
  ضمن میخواستم توصیه اسلام را در مورد نحوه چگونه شادی کردن در عروسی بدانم؟
  ممنون میشم پاسختون را به جیمیلم ارسال کنید.ممنون

  پاسخ
  1. 46.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   اسلام نه دین غم و اندوه است و نه دین شادمانی!
   از نظر اسلام دنیا جای تلاش و کوشش و امتحان پس دادن است نه جای غصه خوردن ونه جای شادمانی!بلکه با هر دو مخالف است! البته این دو مقوله گریز ناپذیرند و ناخواسته به سراغ انسان خواهند آمد!یعنی تا حدود زیادی شادمانی و غصه ارادی نیستند یعنی اینطور نیستند که کسی بخواهد یا کسی یا دینی فرمان بدهد شادمانی کنید یا غصه بخورید!! آن شادمانی هم که در برخی مجالس ایجاد میشود بسیار موقتی بوده و اظهار شادمانی یا اظهار غصه است نه خود آنها! نشانه اش این است که آن حالتها بسیار زود از بین می روند!
   بدیهی است که شادی که از موفقیت در یک کار مهم بوجود می آید با شادی ایجاد شده در مجالس موسیقی قابل مقایسه نیست و همچنین غصه ای که در از دست دادن عزیزی بوجود می آید با غصه بوجود آمده در مجلس عزاداری اهل بیت علیهم السلام !
   انشاءالله بزودی پستی مجزا مخصوص سوال شما قرار خواهم داد!
    

   پاسخ
 27. 45

  کم کم دارم درست مى شم

  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام
  یعنى همه آهنگ ها این جورى اند؟
  مثلا اهنگ هاى مازیار فلاحى حرام هستند؟
  آهنگ هاى فرزاد فرزین حرام هستند؟
  آهنگ هاى رضا یزدانى حرام هستند؟
  آره؟پس چرا مجوز دادن بهشون؟!
  گوش دادن آهنگ هاى یک خانم براى بانوان حرام است؟
  رپ هاى درست و حسابى چطور اون هاهم حرام است؟
  مثلا خونه خوبه امیر تتلو هم حرام است؟
  آهنگ مستحب هم داریم؟چى مثلا؟
  خواندن یک خانم در مجلس زنانه حرام است؟
  خواندن یک زن براى شوهرش حرام است؟
  زود جواب بدین لطفاً 
  ممنونم!
  پاسخ
  1. 45.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام

   اینایی که فرمودید هیچ کدومشونو نمیشناسم!!؟؟
   پاسخ
 28. 44

  یا مهدی ادرکنی

  سلام . شما نظرتون درباره ی آهنگ هایی از حامد زمانی ، غلامرضا صنعتگر،و امثال اینا که حرفاشونو با آهنگ می خونن چیه؟ خوب اینا ازآلات موسیقی استفاده می کنن دیگه؟

  پاسخ
  1. 44.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام

   ما تابع شرع و مقلد مراجع تقلید هستیم!!
   پاسخ
 29. 43

  اریان

  والا من ه دارم اهنگ های مختلف گوش میدم خدا را شکر رحمت و زندگی ام همه چیز سر جاشه هم دعا هام مستجاب میشه هم برکت و رحمت سره سفرم هست !!!!!!!۱لطفا منطقی پست بزارید

  پاسخ
  1. 43.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   والا برم بگم اهل بیت علیهم السلام چرا حدیثاشون منطقی نیست!!

   پاسخ
 30. 42

  رها

  سلام خسته نباشین.من نوازنده ی ویولن هستم .به موزیک های پاپ ایرانی گوش میدم وعلاقه دارم.به نظرمن اگه کسی باگوش دادن به موسیقی دچارگناه بشه حرام هست.بستگی به خودشخص داره .با این چیزها که بقیه میگن بایدکل مردم جهان جهنمی باشن این منطقی نیست واقعا

  پاسخ
  1. 42.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام بر خواهر محترم
   اولا حرام بودن یک کار و گناه کردن مساوی با جهنمی بودن نیست!
   ثانیا ملاک در حرام بودن یا نبودن یک کار فتوای مرجع تقلید که از آیات و روایات اخذ شده است می باشد نه نظر شخصی!
   موفق و پایدار باشید

   پاسخ
 31. 41

  شایان

  باسلام و عرض خسته نباشید

  من خودم نوازنده ی پیانو هستم و با دادن کنسرت های مختلف توانستم امرار و معاش خانواده ام را نیز تهیه کنم آیا تو قرآن چیزی بهتر از جلب رضایت پدرو مادر هست؟؟
  اگه من با این کار دارم واسه جهنمم آتیش درست میکنم درسته که پدرو مادرمو که این همه واسم زحمت کشیدنو واسم خرج کردنو مایوس کنم؟؟؟

  در ضمن اگه موسیقی باعث میشه که آدم از دین دور بشه پس من الان چجور حافظ سه جزء قرآنم؟؟

  اگه کارم اشتباهه برم دنبال یه کار دیگه.

  ممنون از راهنماییتون…

  پاسخ
  1. 41.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام و درود  بر شما
   ممنون از حضور گرمتون
   ببخشید که جوابتون رو دیر دادم
   آیا به نظر شما درست است که با دزدی یا اختلاص خرجی خانواده و پدر و مادر را در آورد و اونها رو خوشحال کرد!؟؟؟
   فکر میکنم کارتون اشتباهه و به نظر من بهتره دنبال کار دیگه ای برید.
   از خدا روزی حلال بخواهید و بهش توکل کنید و مطمئن باشید که دستتون رو میگیره.
   یا حق موفق باشید

   پاسخ
 32. 40

  محمد

  استاد عزیز من یک مدتی نوازنده نی بودم
  به قرآن اعتقاد کامل دارم و مسلمان هستم
  اما نتوانستم قرآن و نی را در یک جا ببینم اصلا حال و هوای این دو از هم متفاوته
  خدا در قرآن می فرماید « فالهمها فجورها و تقویها » انسان بعد از خواندن نماز و چله گرفتن و دعا و روزه داری یک حال پیدا می کنه اون وقت وقتی می ری سراغ نی و نوازندگی می بینی هرچه رشته بودی پشم شد
  اصلا امتحان بکنید دل به شما جواب خواهد داد
  که این حرام است یا حلال ، منتها نکته در این جاست که بعضی از روحانیون رووشنفکر روی سخنرانی شون تار می گذارند تا تاثیرش بیشتر بشه
  بله زیباست ولی دل می گوید حلال نیست
  اصلا دنیا جای این کار ها نیست
  جای غفلت نیست
  بسیاری از اساتید موسیقی داریم که موسیقی را به فرزندانشان یاد ندادند و منع کردند ، مثل استاد کیانی نژاد
  یا استاد میرخانی خوشنویس که نوازنده چیره دست کمانجه بود ، وقتی قرآن را به خط زیبای نستعلیق می نوشت دیگر از کمانجه دست کشید چرا چون حال و هوای این دو را یکسان نمی دید
  هیچ یک از اولیا در دستشان تاری ، طنبوری نداشتند
  ای کاش روحانیون خودشان قاطی این نوازندگان نشوند و فقط رک و راست بگویند حرام است جرام

  پاسخ
  1. 40.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   حق کاملا با شماست!
   باید بین عالم روحانی و عالم اهل دنیا فرق قایل شد.
   هر بچه ای میداند لذت معنوی حضور در محضر امام با لذت دنیوی موسیقی فرق دارد اما….

   پاسخ
 33. 39

  هادی

  با سلام ببخشید بنده میتوانم از مطالب وبلاگ شما در برنامه اندروید خود استفاده کنم یا خیر از جمله عکس برای طراحی و مطالب برای درج در برنلمه.با تشکر

  پاسخ
  1. 39.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   منعی وجود نداره
   اگر بتوانید در تبلیغ دین کمکمان کرده و با لینک یا معرفی خلق الله رو بفرستید تو وبلاگمان ممنون میشم.
   موفق باشید
   یا حق

   پاسخ
 34. 38

  هادی

  با سلام ضمن عرض عرض معذرت از شما دو سوال داشتم:

  ۱_ اگر من از عکس های وبلاگ شما برای طراحی یک برنامه اندروید استفاده کنم آیا باید منبع را بنویسم
  ۲_اگر بنده از مطالب شما استفاده کردم میتوانم منبع را در قسمت منایع درج کنم به گونه ای که معلوم نباشد که ;دام مطلب باری کدام سایت است., یعنی فقط اسم وبلاگ شما را در قسمت منابع و بدون لینک دادن درج کنم
  با تشکر
  پاسخ
  1. 38.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   هدف ما نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و شناساندن و مبازه با گناهان است.
   پس به هر شکل (انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی، بارگزاری در سایت و یا وبلاگ، استفاده در برنامه های اندرویدی، لینک دادن، نام بردن، معرفی کردن به دوستان و… ) که می توانید ما را یاری کنید.
   ممنون از لطف و یاری شما

   پاسخ
 35. 37

  محمد

  به نام خدا
  سلام و درود
  آیا شعر محمد اصفهانی (علی ای همای رحمت…)که با ساز نواخته می شود اشکال دارد؟
  آیا ذات خود ساز اشکال دارد یا حرام شدن آن به خاطر طرز نواختن آن است؟
  آیا ذات صدا بیرون آمدن صدا از حنجره حرام است یا به خاطر طرز بیرون آمدن صدا از حنجره حرام می شود؟
  خواهش میکنم با دقت و دلیل قانع کننده به این سوال ۴ساله من جواب بدهید.
  هرچه سریعتر بهتر

  پاسخ
  1. 37.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   با سلام و احترام
   در اصطلاح فقهی بین موسیقی یا ساز (نواخته شده با آلات) با آواز (صدایی که از حنچره بیرون می آید) که بعضا غنایی است فرق است.
   ذات ساز اشکال دارد ولی ذات آواز اشکال ندارد و فقط آن آوازی اشکال دارد که غنایی (مناسب مجالس لهب و لعب) باشد و البته این ربطی به محتوای آواز ندارد چون محتوا هم گاها ممکن است حرام باشد اما غنایی نباشد مثل یا اینکه محتوای خوب و حتی مدح اهل بیت و حتی قرآن ممکن است غنایی باشد.
   با این مقدمه
   شعر اشکال ندارد اما محمد اصفهانی اما سازش اشکال دارد.
   ساز ذاتا اشکال دارد
   طرز بیرون آمدن صدا از حنجره است که آنرا متصف به حرمت یا حلیت می کند.
   سؤال چهارم را هم پیدا نکردیم
   یا علی

   پاسخ
 36. 36

  مهدی

  سلام با توجه به حدیث ذکر شده:
  پاسخ
  1. 36.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   چرا شما به فتواهایی که همه انواع موسیقی را حرام می دانند استناد نمیکنید.
   در ضمن ما فقط احادیث را بیان می کنیم. و در ذکر احادیث فوق ذیل عناوین کلی هیچ منعی نمی بینیم.

   پاسخ
 37. 35

  شایان

  آقای روحانی جوابی که برای سوال من نوشتید قانعم نکرد کی گفته که موسیقی  زدن اختلاصه.اگهاینطور بود پس یاران امام حسین یه شب قبل عاشورا با طبل و شیپور نمیگفتن یا حسین شاه حسین طبل و شیپورم نوعی آلت موسیقی هستند  پس اونموقع یعنی زبانم لال یاران امام حسین کافر بودن؟؟

  پاسخ
  1. 35.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   کی گفته یاران امام حسین علیه السلام طبل و شیپور می زدند؟؟؟
   و البته کی گفته کسی که طبل و شیپورمی زنه کافره!؟؟؟
   در ضمن بنده علوی زاده هستم نه روحانی!

   پاسخ
 38. 34

  هادی

  با سلام ببخیید شما مطمءن هستید که اون منابعی که برای حدیث هایتان نوشتید درست است چون من از این احادیث تو برنامه ام استفاه کردم و الان می خوام از منابع مطمءن شوم هر چقدر دنبال آن ها می گردم پیدا نمی کنم

  من عکس هم انداختم تا بدانید که راست می گویم
  مثلا این حدیث :
  عن ابی عبدالله 
  پاسخ
  1. 34.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   شما این احادیث رو توی  نرم افزار سرچ کنید چون ممکن است چاپها فرق میکنند.
   توی گوگل هم سرچ کنید پیدا خواهید کرد.

   پاسخ
 39. 33

  ham3d

  سلام داشتم توی اینترنت دنبال ساز های الهی میگشتم (دف و عود) و در روایت های بسیار (نی ) که به این وبلاگ رسیدم
  احادیث و قرآن و سخنان بزرگان همان طور که میدانید تفصیر های زیادی دارن
  در آیه شریف که نوشتید
  _________________
  غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن
  وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «برخی از مردم کسانی هستند
  که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه
  کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد
  بود».

  پاسخ
  1. 33.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   شما همه مسائل را با هم خلط کرده اید و بس.
   ظاهرا در تفسیر قرآن هم شما متبحر هستید که تفسیر امام باقر علیه السلام را هم قبول ندارید.
   در ضمن تعصب شما را در عقیده خودتان بیشتر از خودمان می بینم.
   به هر حال آرزوی موفقیت دارم برای شما و همه مراجعین محترم
   یا علی

   پاسخ
 40. 32

  شایان

  پس یعنی هر نوع موسقی حرامه؟؟؟

  پاسخ
  1. 32.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   ما فقط احادیث رو نقل کردیم.
   اگر نمی تونی به عنوان احتیاط دل از همه انواع موسیقی بکنی به مرجع خودت رجوع کن.

   پاسخ
 41. 31

  شایان

  اگه همه ی انواع موسیقی حرامه پس نباید قرآن رو با صوت و آهنگ خوند وتواشیح رو هم نباید اجرا کرد

  پاسخ
  1. 31.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   اصطلاح احادیث در مورد موسیقی با اصطلاح رایج امروزی متفاوت است
   موسیقی (نواختن با آلات)
   غنا ( نوعی آواز)

   پاسخ
 42. 30

  شایان

  میشه توضیح بیشتری رو به جیمیلم بفرستین؟؟؟

  پاسخ
 43. 29

  بی نام

  همه چی حرامه تو اسلام؟ وقتی مثلا من خونوادم  بهشون گفتم برام زن بگیرید شراط اقتصادیشونم خوبه برام نمیگیرن  منم انسانم  با دوس دخترم  بعضی کارا میکنم  اگه گناه باشه  به گردن پدر مادرمه

  پاسخ
  1. 29.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   نه چرا باید حرام باشه!؟؟
   شما گناهتون سر جاشه و گناهتون گردن خودتونه و معذور نیستید.
   اما پدر و مادرتون هم بخاطر فراهم نکردن شرایط ازدواجتون گناهکارن.

   پاسخ
 44. 28

  نرگس

  خب این یعنی چی؟؟؟؟
  پس ما باید چیکار کنیم
  خب چرا ائمه میگن حرام و مراجع تقلید به نوعی بعضی را حرام و بعضی را جایز دانسته اند
  مگر نه اینکه خدا مهربان است؟؟؟؟؟؟؟؟
  پس چرا این قدر عذاب؟؟؟؟؟؟؟
  من باید جواب سوال هامو از کی بگیرم؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. 28.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   شما نباید فقط یک قسمت از احادیث را ببینید.
   اگر برای گناهی عذاب هست برای اندک کار خیر ثوابهای فراوان و غیر قابل تصور وجود دارد.
   به این لینک لطفا رجوع کنید:
   http://313fadaii.blog.ir..

   پاسخ
 45. 27

  ارش

  سلام و خسته نباشید به دوست عزیز
  بسیار آموزنده بود … و استفاده شد
  خواهشی که از شما داشتم اگه امکانش برای شما فراهم هست مقالاتی از این دست بصورت فایل پی دی اف در اختیار داشته باشم…با تشکر

  پاسخ
 46. 26

  سپیده

  با سلام
  من که نمیفهمم.یعنی چی که موسیقی و آواز و ساز نواختن حرامه؟
  اگه اینجوری باشه که اکثریته اکثریته جهان جهنمی هستن فقط به خاطر اینکه به موسیقی گوش میدن یا مینوازن …..
  با موسیقی میتوان لحظاتی را به آرامش رسید….میشود روح را به پرواز درآورد … می شود شاد شد … می شود غمگین شد…می شود احساسات خود را بیان کرد…می شود پرواز کرد…می شود چشم های خود را بست و لحظاتی را لذت برد و به ارامش رسید…می شود ورزش کرد … می شود صبحانه خورد … و خیلی می شود های دیگر….
  تصور کنید یک روز از صبح بیدار شوید یک روز بدون هیچگونه موسیقی حتی موقع پخش اخبار آن موسیقی مخصوص قبلش را هم پخش نکننن و فقط یک نفر بیاید حرف هایش را بزند و برود تلوزیون دیگر هیچ موسیقی ای پخش نکند…آواز پرندگان را دیگر نشنویم….صدای شعر خواندن های بجه ها..حتی در محرم صنج مینوازند طبل مینوازند اما مثل اینکه در احادیث امده بود که نواختن هر گونه الات موسیقی حرام است اما در محرم این آلات نواخته می شود.
  اصلا همه ی اینها به کنار….قرآن را با صوت می خوانند_مولودی ها اهنگ های مخصوص به خود را دارند..ختم ها و عذاداری ها اهنگ های مخصوص به خود را دارند…یعنی همگی اینها هم گناه هستند؟
  من که باور نمیکنم اصلا مگر زندگی بدون موسیقی می شود؟ عمرا…
  من حرف های پیامبران و امامان را تکذیب نمی کنم اما مثل اینکه دوستان موفق به پیدا کردن منبع ها نشده اند…با تشکر

  پاسخ
  1. 26.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   چرا زندگی بدون موسیقی ممکن نیست
   ما گوش نمی دیم هیچ احساس نیازی هم بهش نداریم
   و اینکه یک  عملی فراگیر باشه و همه انجام بدن دلیل بر گناه نبودن آن نیست
   مثل حجاب و دروغ و …

   پاسخ
 47. 25

  سپیده

  و اینکه یک عملی فراگیر باشه و همه انجام بدن دلیل بر گناه نبودن آن نیست
  مثل حجاب و دروغ و …

  در جواب باید بگم کسی نمیاد دروغ و.. رو تبلیغ کنه و بگه دروغ بگید خوبه! یا آموزش دروغ گفتن بزارن..
  پس خواهشن دروغ و چیزای بد رو با موسیقی مقایسه نکنید
  حتما به این سایت مراجعه و مطالب رو بخونید کمکتون می کنه تا با تک تک کلمه هایی که به کار برده اید آشنا بشین..
  http://www.maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,10806
  نتیجه‏ىِ این بررسى کوتاه این است که غناى شهوانى و فسادانگیز حرام و غیر آن حلال و مباح است؛ لذا معناى غناى حرام در آواز لهوى و مفسده‏انگیز متعیّن مى‏گردد.
  با تشکر

  پاسخ
  1. 25.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   مقاله فوق در این وبلاگ هم بارگزاری شده است.
   نویسنده در پایان نظر خودش را ابراز میکند در صورتی که نظر خیلی از فقها غیر از این است.
   به هر حال موسیقی کاری شبهناک است.

   پاسخ
 48. 24

  جانان

  واقعا چطور دلت میاد اینجور بگی؟ اینا رو که خوندم ناخودآگاه اشک از چشمام جاری شد؟قساوت قلب؟ من از زمانی که هفت ساله بودم تا امروز که بیست سال دارم سه تار زدم و روز به روز دارم تجلی خداوند رو در موسیقی میبینم.از طریق همین موسیقی بود که من به فکر فرو رفتم و به ادبیات عارفانه و از اون طرف به دین و عرفان علاقه مند تر شدم.مرد مومن چرا نمیخوای از یکی از بهشتی ترین و زیبا ترین و معنوی ترین هدیه های خداوند به انسان بهره ببری؟ موسیقی از سوی خداست رفیق.بدون تعصب فقط چندثانیه به موسیقی سالم گوش بگیر خداشاهده قلبت میتپه واسه اون بالایی. میدونم محاله ممکنه تعصب بهت اجازه بده که حتی اینو امتحان کنی.یادت باشه اون دنیا همدیگه رو ببینیم تا خدای مهربون به شما بگه که چه نعمت معنوی آرامش بخشی رو از دست دادی. کاش نگاهت رو تغیییر بدی و به جای اینکه زیبایی های سالم و پاک زندگی رو از خودت منع کنی ازشون بهره ببری و بیشتر عاشق خداوند بشی. نمیخوام جوابم رو بدی چون فکر نکنم گذرم باز به این وبلاگ بیفته.فقط به همون خدا قسم میدم شمارو که واسه ده ثانیه شده به این فکر کن… احساسش کن.اگر از خدا دور شدی گناهت گردن من….

  پاسخ
  1. 24.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   خوب ظاهرا اثر همان موسیقیه که شما این طور تهمت میزنید!! تعصب به چی!؟؟؟ قلب بنده برای تپیدن به قول شما اون بالایی نیازی به موسیقی نداره!؟
   فرصت هم ندارم وقتمو برای چیزی که حتی حلالش هم شبهناکه وقت بذارم.
   در ضمن هیچ کس نمی تونه گناه دیگری رو به گردن بگیره!
   بنده هم منتظز اون روز هستم و با افتخار و سر افراز رو به پروردگارم میگم نه تنها از حرامهایت بلکه از امور شبهناک هم پرهیز کردم.
    در ضمن خیلی نعمتها تو بهشت هست که تو دنیا حرامه مثل شراب و دیگری موسیقی و طبق روایات هر کس از نعمت دنیایی پرهیز نکند در آخرت از آن نعمت محروم خواهد بود.
   شما رو الان میبینم که در آن روز با این علاقتون به ذموسیقی دچار چه حسرتی بزرگی شده اید!!/
    یا علی

   پاسخ
 49. 23

  ���????????????????????????????????????���؟؟

  یعنی چی که موسیقی حرامه خیلی از افراد جهان پول زندگیشونو از راه موسیقی به دست میاورند

  من خودم شخصا موزیک های رپ تتلو گوش میدم به نظر شما مثلا مغز در رفته تتلو هم حرامه یا مثلا اهنگ های تتلو حرامه ؟؟؟

  پاسخ
  1. 23.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   بنده نمی دونم این هایی که گفتید چه نوع موسیقی هستند.
   این که خیلی ها یک کار را انجام می دهند دلیل بر حلال بودن آن نیست!

   پاسخ
 50. 22

  محسن

  سلام. من نوازنده ساز هستم و اونو هم آموزش میدم اهل نماز و روزه هم هستم. بنده اعتقادم بر این است که مشغول شدن با این بهتر از غیبت واعتیاد است. در ثانی اگر اینطور باشه که شما میگید باید گوشهامونو کر کنیم وبریم توی یه بیابون دور از همه چیز زندگی کنیم ثالثا مگر مقتضیات زمان در دینمان نیست. مگه شهریار شاعر تبریزی نوازنده سه تار نبود که اون شعر علی ای همای رحمت راسرود که داستان شیخ را که خواب این شعر را دیده بود میدونید. بغیر از اینها زنی که در عروسی حضرت فاطمه(س)با دف خونده بود پیامبر از او تشکر کرد و فرمود تو دخترم رو شاد کردی خدا هم تو را شاد کند. دوست عزیز لطفا اینقده سخت نگیرین که همه بگن من موسیقی گوش میکنم حرامه ونمیتونم ترکش کنم خدای نکرده بره ترک نمازو خیرات رو بکنه با تشکر

  پاسخ
  1. 22.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   بنده فقط روایات رو نقل کرده ام و ما باید مراجعه کنید به فتوای مرجع تقلید خودتون.
   والبته با وجود این روایات ترک آن با احتیاط موافق تر است.
   مقتضیات زمان را باید مرجع تقلید تشخیص بدهد و نه مکلف.
   اینکه شهریار نوازنده بود و شعر خوب سروده با هم منافاتی نداره، اینکه یک شخصی بالفرض به یک گناهی دچار باشد دلیل نمی شود که کار خیر هم از او سر نزند.
    در ضمن آن روایت را از کجا آورده اید!!؟ در منابع شیعی چنین روایتی وجود ندارد یا لااقل بنده ندیده ام!

   پاسخ
 51. 21

  محمد

  سلام …واقعاممنونم تشکر از احادیثی که درباره ای حرمت موسیقی وغنا گذاشتید بسیارعالی خداوند حفظتان کند بزرگوار

  پاسخ
 52. 20

  نوازنده

  از وقتی این مطلبتون رو خوندم انگیزم برای دنبال کردن موسیقی بیشتر شده, و تا اخر عمرم موسیقی گوش خواهم داد نه به کسی صدمه خواهم زد و نه حق کسی رو ضایع خواهم کرد, با موسیقی انسان ها رو شاد خواهم کرد, دل کودکان را شاد خواهم کرد, انسان هستم و موسیقی با سرشتم آمیخته شده, موسیقی و رقص و پایکوبی را ترویج خواهم کرد, موسیقی غذای روح است و از طرف آفریدگار.

  پاسخ
  1. 20.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام
   وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا ﴿ اسراء۸۲
   و ما آنچه را براى مؤمنان مایه درمان و رحمت است از قرآن نازل مى‏کنیم و[لى] ستمگران را جز زیان نمى‏افزاید

   و اما شما صاحب اختیارید هر کاری که دلتان می خواهد بکنید چون لا اکراه فی الدین.
   و البته بدانید موسیقی هم صدمه به خودتان است و هم دیگران.
   شادی به قول شما و آرامش و شادی دائمی به قول بنده فقط با بندگی و یاد خدا بدست می اید.
   و البته با هرکاری که
   انجام می دهیم یک عده شاد و یک عده ناراحت و غمگین می شوند، در یک طرف خدا و اولیای خدا در یک طرف هم شیطان و دوستان شیطان.
   و بدانید تنها  چیزی که با سرشتتان آمیخته است یاد و نام و عشق به خداست.
   انا لله و انا الیه راجعون
   از نیستان چون مرا ببریده اند در نفیرم مرد و زن نالیده اند
   و غذای روحتان همین احادیث و آیات قرآن و عمل به آنهاست و غیر از اینها انباشت سوخت برای آتش جهنم است و البته به یاد داشته باشید که قیامتی هم در کار است اگر به خدا ایمان دارید.

   پاسخ
 53. 19

  غنا و عرفان

  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  پاسخ
  1. 19.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   ماشاءالله …
   هر جایی که سوال دارید در حد وسع درخدمتتان هستم.

   پاسخ
 54. 18

  زاهدان کاین جلوه بر...

  پس چرا نظزمن ثبت نشد حقیقت خیلی تلخه نه؟

  پاسخ
  1. 18.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   نظری ما ندیدیم از شما تا ثبتش کنیم
   در ضمن شما حق بگید ما تایید میکنیم ولو تلخ باشه

   پاسخ
 55. 17

  محمد علیزاده

  سلام اقای علوی زاده واقعا تشکر بابت مطالبتون موسیقی ساز بی هدف.

  پاسخ
  1. 17.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   و پوچ

   پاسخ
 56. 16

  حمید

  سلام.
  من یه مدت نوازنده بودم اما به خاطر خوندن این احادیث تصمیم گرفتم کلا موسیقی رو کنار بذارم.
  حالا من با سازی که دارم باید چه کنم؟
  آیا می تونم بفروشمش یا باید نابودش کنم؟
  ممنون می شوم که جواب هاتون با ذکر منبع احادیث باشه.
  یا علی

  پاسخ
  1. 16.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   اگر مرجع تقلیدتون بین انواع موسیقی(حلال و حرام) تفکیک قایله و سازتون از آلات مشترک بین حرام و حلال است می توانید بفروشید
   ولی اگر کلا حرام میدونه باید معدومش کنید.

   پاسخ
 57. 15

  سیروس

  سلام…موضوع موسیقی که حرام هست یا نیست و یا گوش بدیم یا ندیم واسه من یکی از جذاب ترین بحثهای دینیه.تو این سایت من هم مثل خیلی از دوستای دیگه به شدت به موسیقی علاقه دارم و مرتب هم گوش میدم…باور کنید دچار قساوت قلب حداقل تا اونجایی که من میدونم نشدم..نمی خوام از خودم تعریف بدم اهل مذهب و حدیث و نماز هم هستم…به نظر من این موضوع واسه من و خیلی های دیگه یه موضوع به شددددتتت مبهمه…مگر میشه دنیای بدون موسیقی؟؟ مگر میشه واقعا؟؟ در ضمن اگر هم بشه.خواهشا ناراحت نشین شما یه آدم کم احساس تربیت میشین.موسیقی سالم یعنی احساس یعنی پرواز حتی بیان عشق…گاهی اوقات با مویسقی میتونی کسی رو ببخشی…میتونی حتی به یاد خدا اشک بریزی…من نمیدونم چطور یه عده موسیقی و ترانه رو که خیلی خیلی میتونه به روح و شخصیت انسان جون تازه ای بده رو اینجوری بد میدونن!!؟ میگید از یاد خدا با موسیقی غافل میشیم.خب اول از هر چیزی بگم که خدارو شکر با عنایت خدا ما همه جوونا انقدر دیندار هستیم که هیچوقت خدا رو فراموش نکنیم دوم مگر فقط موسیقیه شما میتونین موقع دیدن فیلم یا حتی یه فوتبال فوق جذاب هم به کلی حواستئن پرت بشه.این به معنی خدایی نکرده فراموشی خدا و دین که نیست.نمیدونم چقدر روشن حرفامو زدم ولی امیدوارم که مطلب رو رسونده باشم/تشکر

  پاسخ
  1. 15.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   بله میشه دنیای شخصی بنده بدون موسیقی است.
   اگر واقعا اهل حدیث و مذهب و نماز هستید باید محتاط تر عمل کنید!
   کی گفته کسی که اهل موسیقی نیست کم احساس تربیت میشه!؟؟؟
   کسی که غافل میشه از غفلتش خبر نداره چون اگر خبر داشت دیگه غافل نبود
   الحمد لله که همه شما جوونها دیندار هستید و بنده باید این وبلاگ را تعطیل کنم چون دیگر لزومی ندارد نقل حدیث و احکام کنم چون ماشاءالله همه دیندارند!؟

   پاسخ
 58. 14

  سیروس

  سلام.میخواستم بپرسم اگر موسیقی رو با این شدت منع و ممنوع میکنید تا حالا به این فکر کردید که سرود ملی کشورمون هم با ساز و آهنگ ساخته شده؟؟ همینطور خیلی از سروده های انقلابیمون.همینطور سرود های نظامی ما.آخه چطور شما میگین دنیای بدون موسیقی؟؟

  پاسخ
  1. 14.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   فتاوا مختلفه و برخی بین موسیقی حلال و حرام ( مطرب و غیر مطرب) تفکیک قائل شده اند
   و البته اگر واقعا (و در لوح محفوظ) همه انواع موسیقی حرام باشه، خوب سرود ملی هم حرامه!

   پاسخ
 59. 13

  سیروس

  شما با این طرز تفکرتون چی رو میخوای ثابت کنی؟ رهبری کشور و این همه مرجع تقلید محترم و با علم و سواد همچین سختگیری روی موسیقی ندارن بعد شما چرا اینجور نظر میدین؟ متاسفم برای شما و اون طرز فکرت.

  پاسخ
  1. 13.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   مراجع قدیم موسیقی و غنا رو مطلقا حرام میدونستن
   احادیث به شدت نهی کرده اند
   این هم یک مقاله و بلکه سخنرانی علمیه
   برای خودتون متاسف باشید که حقیقت رو نمی تونید قبول کنید

   پاسخ
 60. 12

  ناصر

  یک سوالی در مورد موسیقی داشتم-فرض بفرمائید یک خواننده ای که مرد باشه و ترانه ای هم بخوانه که زیبا و دلنشین باشه اما باعث فساد نشه-ایا این هم حرامه. 

  پاسخ
  1. 12.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   باید ببینید ملاکهای حرمت از نظر مراجعی که تفصیل قائلند را دارد یا نه!؟

   پاسخ
 61. 11

  محمد

  الا که امام زمانمون غایب هستند در رخدادها و پیش آمدهای الان باید چه کار کنیم؟

  امام زمان حضرت مهدی -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرموده اند:

  (أَمَّا الْحَوادِثُ الْواقِعَهُ فَارْجِعوُا فیها إِلى رُواهِ حَدیثِنا، فَإِنَّهُمْ حُجَّتی عَلَیْکُمْ وَأَنَا حُجَّهُ اللّهِ عَلَیْهِمْ)

  امّا در رویدادهاى زمانه، به راویان حدیث ما رجوع کنید. آنان، حجت من بر شمایند و من، حجّت خدا بر آنانم.

   

  کمال الدین، ج۲، ص۴۸۴، ح۱۰ ; الغیبه، شیخ طوسى، ص۲۹۱، ح۲۴۷ ; احتجاج، ج۲، ص۲۸۴ ; إعلام الورى، ج۲، ص۲۷۱ ; کشف الغمه، ج۳، ص۳۳۸ ; الخرائج و الجرائح، ج۳، ص۱۱۱۴ ; بحارالأنوار، ج۵۳، ص۱۸۱، ح۱۰ ; و وسائل الشیعه، ج۲۷، ص۱۴۰، ح۳۳۴۲۴ .

   همین حدیث کافی است که بگه آقا به راویان حدیث رجوع کنیدو بحث نکنید که چرا حرامه و چرا حلال نیست.

  بهتره بدونیم خدا هم خوشش نمیاد بعضی چیزا که بر ما پوشیده شده و آشکار نیست دنبالش بریم و هی بپرسیم.

  آخه بعضی اقوام به خاطر سوال زیاد هلاک شدن

  حرومه یعنی حرومه دیگه

  فقط ی سوال باقی میمونه و اون اینه که

  چرا با اینکه احادیث از زبان اهل بیت است و همه میدونیم انها به تمام علوم اشراف دارن و این احادیث گفتن

  پس چرا مراجع میان رو اون احادیث دوباره فتوی میدن؟؟!

  پاسخ
  1. 11.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام ظاهرا روایتهایی وجود داره که اشعار بر جواز انواعی از موسیقی داره و فتوای مراجع مبنی بر تفکیک موسیقی و غنای حلال و حرام بر این اساس است.
   البته بنده تا بحال این روایات را ندیده ام

   پاسخ
 62. 10

  امیر حسَین

  سلام علیکم

  چه کسی گفته اسلام دین شادمانی نیست ؟
  که گفته غم و اندوه فضیلت ندارد ؟
  تا جایی که ما از احادیث بهره بردیم 
  هر دو توصیه شده اند لیکن در مسیر حق تعالی ..
  ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،
  در رابطه با موسیقی همین بس که اگر خیری درش بود ائمه و پیامبران الهی از ان بهره می بردند 
  ولی نبردند 
  کسی که خوابه بیدار شدنیه 
  ولی اونیکه خودشو به خواب زده نمیشه بیدارش کرد 
  چه راست گفت امیرالمومنین ع که اگر کسی شتاب مرگ را ببیند هر چیزی در طلب دنیا را دشمن خود میدارد!!
  تشکر از فعالیت مثبت شما 
  پاسخ
 63. 9

  فاطمه

  موسیقس که رقص آور نباشه فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه ین چیزیه که مراجع تقلید میگن درضمن خیلی از موسیقی ها باعث آرامش میشه یا مضمون خیلیاشون خداست اسلام مخالف چیزیه که به آدم ضرر برسونه و یه موسیقی آروم و ارامش بخش فکر نمیکنم ضرری داشته باشه درضمن  نوحه ها و مداحی ها هم گروهی از موسیقی هستند 

  پاسخ
  1. 9.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   آهنگ با آواز فرق داره
   آواز غنایی حرامه اما آهنگ غالب مراجع مطلقا آن را حرام می دانند.

   پاسخ
 64. 8

  رضا

  سلام

  گوش دادن به اهنگ حامدزمانی ..وعلی فانی حکم چیه
  پاسخ
  1. 8.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   از مرجع تقلیدتون استفتا کنید

   پاسخ
 65. 7

  یه نفر

  چرا پاسخ ها رو اینقدر تلخ میدید .پس انعطاف چی میشه . که نمی دونم روز قیامت همدیگرو میبینیم و غیره .هیچ کس از اون دنیاش خبر نداره و فقط تلاش میکنه . قرار نیست که تو این سایت دل بسوزونیم .پاسخ کوتاه هم بدین کافیه .من تا الان نظر نداده بودم و فقط نظرها و پاسخ ها رو خوندم .

  پاسخ
  1. 7.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   روزی ده چند تا فحش بشنوی، احکام خدا و احادیث اهل بیت علیهم السلام رو مسخره کنند، شما هم جواب تلخ میدی
    البته اگر ایمان داشته باشید به حقانیت آنها

   پاسخ
 66. 6

  سجاد

  ممنون دوست عزیز از امروز دیگه موسیقی گوش نمیدم یعنی هم موسیقی گوش میدادم هم قران و دعاهارو ولی صدای قران و دعا خیلی بیشتر بهم ارامش میده مانند دعای عهد استاد فرهمند

  پاسخ
  1. 6.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   الحمد لله رب العالمین

   پاسخ
 67. 5

  بنده ی خدا

  سلام . خسته نباشید 

  ببخشید یک سوال داشتم 

  به طور مثال خدا غیبت رو حرام کرده و عذاب های بسیار وحشتناکی براش گذاشته چون هم باعث بی ابرویی اشخاص میشه هم تفرقه و … 
  اما اهنگ مسئله ای شخصیه و اگر کسی اهنگ گوش بده ولی کار حرام نکنه و تحریک نشه چه اشکالی داره؟؟؟؟ خدای به این مهربونی چه طور میتونه برای همچین چیزی که فقط به خود فرد اسیب میرسونه همچین عذاب بزرگی قرار بده؟؟؟ دلیل شدت و بزرگی عذاب اهنگ چیه؟؟؟
  ممنون 
  پاسخ
  1. 5.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام علیکم
   عوارض بسیاری بر موسیقی مترتب است از جمله از بین رفتن غیرت
   غیرت هم که نباشد این می شود که در جامعه می بینید.
   در ضمن خداوند به بنده هاش یرت داره وراضی به اضرار به نفس هم نیست.

   پاسخ
 68. 4

  علی

  نظرتون راجب احکام دین که با گذشتن زمان توسط مراجع تقلید آپدیت میشه تا مردم به مشکل نخورن یا هر دلیلی…. چی هست ؟ و اینکه رهبر خودشون در موسیقی سررشته دارن و این قابل انکار نیس چی ایا رهبر ما دارن کار حرام میکنن اگه تار میزنن ؟ آیا اگه امامهامون تو زمانشون موسیقی فقط واسه مجالس گناه بکار برده میشده شرایط با اون موقع فرق نکرده؟؟! امروز که دانشمندای خبیث دارن روی نت های  اعتیاد اور کار میکنن یا به وسیله برنامه reverse پیام هایی رو به ناخوداگاه مردم منتقل میکنن دست گرفتن موسیقی توسط مسلمان ها برای مقابله با اون ها نمیتونه یه مدل جهاد باشه ؟؟

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   کی گفته رهبر انقلاب تار میزنه؟؟؟
   نه هرگز وسیله حرام راه مناسبی برای رسیدن به هدف متعالی نخواهد بود.
   در ضمن فتواها مختلف است و اگر امثال رهبر انقلاب با توجه به اجتهادشان و با مد نظر قرار دادن منابع دینی قایل به تفکیک بین موسیقی حلال و حرام هستند برخی دیگر قایل به حرمت انواع موسیقی اند حتی طبل

   پاسخ
   1. 4.1.1

    جلیل شهناز

    کی گفته تار ساز حرامه ؟
    اگر رهبر انقلاب هم تار یا سه تار میزند کار حرامی نمیکند چون مثل بعضی از سازها مثل گیتار الکتریک انسان را از حال طبیعی خود خارج نمیکند

    پاسخ
    1. 4.1.1.1

     علوی زاده

     بنده فقط حدیث نقل کردم رجوع کن به وجدانت جلیل خان

     پاسخ
 69. 3

  حرام

  به نام خدایی که موسیقی را افرید..بی سواد بودید.. بی سواد هستید.. و بی سواد خواهید ماند..

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   به نام خدایی که راه و چاه را آفرید، هر دو را نشان داد و انتخابش را به ما واگذار کرد.

   پاسخ
 70. 2

  حس غریب

  سلام و   عرض ادب …  ممنون  از ایجاد این  سایت  و تشکر از اینکه  نظرات دوستان را به اشتراک  گذاشتید. 

  موسیقی (mozic) کلمه ای است یونانی که با کمی تغییرات وارد لغت عرب شده و به فن ترکیب صداها به نحوی که به گوش خوشایند باشد، موسیقی گویند. ۱ …ان الموسیقی هی الغناء…موسیقی همان غناست.
  تعریف غنا: )مد الصوت المشتمل علی الترجیع المطرب(۳  غنا عبارت است از کشیدن صدا در حلق به حالتی که مناسب مجالس لهو باطل(مطرب) باشد.۴ و نیز فرموده اند: غنا کشیدن صدا و پیچش دادن به آن است به طوری که مناسب با مجالس لهو و محافل انس و طرب و موافق با وسایل لهو ولعب باشد و خواندن بدین گونه و گوش دادن به آن و کسب در آمد به وسیله آن حرام است و فرقی نمی کند که همراه با وسایل لهو خوانده شود یا نه و در باطل استعمال شود یا نه، در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر.۵
  “غنا در چند معنی بکار میرود : 
  معنای اول: نغمه های موزون ومتناسب که از طبیعت برخی اشیاء و یا حنجره حیوانات شنیده می شود، مانند صدای آهسته برگ ها و درختان هنگام وزیدن باد و یا آواز خوش پرندگان.
  معنای دوم: آواز خوشی که از حنجره آدمی بیرون آید.
  معنای سوم: صدایی که از نواختن آلات موسیقی تولید می شود.
  این دو واژه) موسیقی و غنا( درحوزه مفاهیم دینی و اصطلاح فقیهان با یکدیگر تفاوت دارند)غنا( ازدیدگاه فقه عبارت است از)آوازی که از حنجره آدمی بیرون آید ودر گلو چرخانده(چهچهه و در شنونده حالت سرور و وَجد ایجاد کند و مناسب با مجالس لهو و خوشگذرانی باشد، امّا موسیقی به صوت و آهنگی گفته می شود که از آلات موسیقی پدید می آید، بنابراین بین موسیقی اصطلاحی و موسیقی فقهی، عموم و خصوص مطلق است، موسیقی اصطلاحی عام وگسترده و شامل موسیقی فقهی نیز می گردد، ولی موسیقی فقهی خاص است و به بخشی از موسیقی اصطلاحی اختصاص می یابد، این سخن در غنا نیز صادق است و نسبت یاد شده در آن جاری است. واژه موسیقی در متون دینی به چشم نمی خورد، ولی بجای آن واژه های غنا، لهو، ملاهی و مصادیق آلات موسیقی مانند دف، مزمار)نی ودف(معزف)تار(عود، طبل، تنبور و مانند آن بکار رفته است.”۶
  معنای مطرب:
  یعنی )خفه یعتری الانسان لشده حزن او سرور( خفت، سبکی و سستی که بخاطر غم و یا شادی زیاد در انسان به وسیله غنا ایجاد می شود.۷ به فیض کاشانی و مرحوم خراسانی نسبت داده اند که این دو بزرگوار منکر حرمت غنا شده اند. حضرت امام خمینی)ره( در این مورد می فرمایند: “این نسبت برخلاف ظاهر کلام این دو بزرگوار است. بلکه ظاهر کلامشان این است که غناء دو قسم است : غنای حقّ وغنای باطل. غِنای حقّ در مورد اشعاری است که ذکر بهشت و جهنم و تشویق مردم به آخرت را در بردارد. غنای باطل همان چیزی است که در مجالس اهل لهو و باطل مثل مجالس بنی امیه و بنی عباس بوده است و سخن مرحوم فیض و مرحوم خراسانی ثابت نشده است که برخلاف اجماع یا مذهب باشد.
  موسیقی از نظر اسلام :
  شهید آیت الله دکتر بهشتی درکتاب موسیقی و تفریح در اسلام آورده است که:”درآیات قرآن کریم و همچنین در روایات، کلمه موسیقی یا موزیک یا معادل آن از کلمات عربی سراغ ندارم، در قرآن کریم که قطعاً نیست و در روایات هم تا آنجا که در خاطرم هست، سراغ ندارم، فقهای ما وقتی 
  می خواستند در باره حکم موسیقی دراسلام صحبت کنند، مطلب را تحت عنوان حکم )غِناء( دراسلام از یک طرف و همچنین حکم )آلات لهو( از طرف دیگر مطرح می کردند. درکتابهای فقهی، یک جا بحث در باره غناء و درکنار آن بحث در باره آلات لهو دیده میشود… بنا براین در باره موسیقی در اسلام می توان این طور گفت که  :
  )هرنوع آوازه خوانی و هر نوع موسیقی که شنونده را به شهوترانی و مخصوصاً به بی پروائی درگنهکاری  بکشاند و شنونده را برای ارتکاب فسق و فجور و کارهای خلاف عصمت و پاکی و تقوی بی پروا  کند و انگیزه های شهوت را در او چنان بر  انگیزد که در ارتکاب گناه،  قانون خدا، تعالیم پیغمبران، رعایت پاکی و تقوی و رعایت ارزشهای عالی انسانی را ولو موقتاً فراموش کند در اسلام حرام است. این قدر مسلم است، اما نمی شود گفت که آوازه خوانی ها و موسیقی های دیگر به طور مسلم در اسلام حرام شده است(.  
  حالا توجه می کنید به اینکه حتی کلمه لهو و به خصوص کلمه لغو هم چقدر با این نوع موسیقی مناسب است. درکلمات فقها گفته می شود “اللغو ما ینهی عن ذکرالله” لهو آنی است که آدمی را از یاد خدا غافل کند. این )از یاد خدا غافل کردن( می خواهد مرحله خاصی از غفلت از یاد خدا را بیان کند و آن مرحله خاص این است که آدم با ایمان، هر وقت با گناهی و لغزشی رو به رو می شود، خود به خود به یاد خدا می افتد. اینکه چون این کار حرام است و خدا گفته نکن، پس نکنم. این حالت که برای انسان با ایمان در برخورد با گناه دست می دهد یکی ازضامن های موثر در حفظ پاکی و فضیلت است. اصلاً یکی از مهمترین ارزشهای ایمان این است که ایمان پلیس باطن است. وقتی انسان تنها هم نشسته و با گناهی رو به رومی شود، ایمان درونی و وجدان الهی بر او نهیب می زند که خدا ناظر اعمال توست! نکن! این نوع توجه به خدا از مهمترین ارزشهای تربیت دینی است. بنابراین خود به خود آن نوع موسیقی و آن نوع از آوازه خوانی که درآدمی این توجه را ضعیف کند تا آن حدکه انسان وقتی با گناه رو به رو می شود اصلاً دیگر یادش نباشد که خدائی هست و بی پروا گناه کند و حتی با شوق و رغبت به گناه آلوده شود، البته حرام است و این را میتوان نظر قطعی اسلام از موسیقی بیان کرد.۹
  پاسخ
 71. 1

  علی(پرسه های پاییزی)

  سلام.نمیشناسمت.ولی امیدوارم همیشه سرزنده و برقرار باشی.مطالب عین حقیقته.انکه که را اسرار حق اموختند مهر کردند و دهانش دوختند.جماعتی که لنگ لنگان راه میره اگه یه نفر راست راه بره بهش میخندن.با قدرت و با صلابت ادامه بده.تو هیچ حدیثی من ندیدم موسیقی رو سفارش کنن و همین برای من کفایت میکنه که بدون موسیقی زندگی کنم و از سخنان عرفا و عابدان استفاده میکنم.شیطان کثیف ترین کارش زینت دادن کارهای زشت و حرامه که شخص خیلی باید رو نفس اماره خودش کار کرده باشه تا بتونه تشخیص بده.در پناه حق و اگه دلت بارونی شد منم دعا کن

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =

طراح و مدیر سایت: سید محمد علوی زاده

کپی برداری از مطالب با ذکر منبع و افزودن لینک سایت باعث امتنان و مسرت است و بدون آن بلامانع.

 • instagram
 • telegram
 • twitter
 • facebook
 • aparat
 • wisgoon
 • cloob
 • facenama
 • feed
 • hammihan
 • lenzor
 • cafebazaar