خانه / بزرگ ترین گناهان / خطر سقوط!! به این گناهان نزدیک نشوید

خطر سقوط!! به این گناهان نزدیک نشوید

از تعبيرات مختلف آيات و روايات، به شدت و ضعف خطرهاى گناه پى مى‏ بريم. در قرآن نسبت به بعضى از گناهان تعبير شده كه آن را انجام ندهيد مانند:
 و لا تاكلوها اسرافاً (نساء، ۶.)
 «از اموال آنها از روى اسراف نخوريد»
 در بعضى از موارد تعبير شده كه از آن دورى كنيد؛
و اجتنبوا الطاغوت (نحل / ۳۶.)
 «و از طاغوت دورى كنيد»
اما در بعضى موارد گفته شده که به آن نزديك آن نشويد؛
 «وَ لاتَقرَبوا الفَواحِشَ ما ظَهَر مِنها وَ ما بَطن» (نحل / ۳۶.)
 «به كارهاى زشت خواه آشكار (گناهان جنسی مثل زنا و لواط و…) و خواه پنهان (مثل دوستی با جنس مخالف) نزديك نشويد.»
تعبیر از انجام ندادن یا نزديك نشدن نشانه ‏ى دو نوع خطر است مثلاً درباره نفت مى‏ گوييم: كبريت به آن نزنيد!. ولى درباره‏ ى بنزين مى‏ گوييم: كبريت را نزديك آن نبريد كه فاجعه مى‏ آفريند!. یا در نزدیکی دکلهای برق فشار قوی و یا مرکز تقویت نیرو، و یا نزدیک نشوید! چرا که نزدیک شدن به آن مراکز حساس و خطرناک ممکن است برای انسان ایجاد حادثه کند.
 گناه زنا «وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِيلًا» (اسراء/ ۳۲.) و خوردن مال يتيم «وَلَا تَقْرَبُوا مَالَ الْيَتِيمِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» (انعام/ ۱۵۲.) و ورود كفار به سنگر مسلمين (مسجدالحرام) شبيه بنزين است كه در قرآن با جمله «وَلَا تَقْرَبُوا نزديك نشويد» و جمله «إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلَا يَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ »( توبه / ۲۸.) «نبايد مشركان نزديك مسجدالحرام شوند» تعبير شده است.
 اين تعبير همچون آژير خطر، حاكى از آن است كه بعضى گناهان چنان وسوسه ‏انگيز است كه نزديك شدن به حريم آن ممكن است انسان را در پرتگاه خطرناك قرار دهد و نبايد به عوامل زمينه ساز و سوق دهنده به سوى گناه نزديك نشد مثلاً از محيط فاسد و آلوده كه لغزندگى شديدى براى سقوط در دره‏ ى گناه دارد بايد دورى نمود.

 

لینک کوتاه مطلب : http://nidamat.com/?p=17082

حتما ببینید

منشاء انجام گناهان در وجود انسان

 بروز گناه از جانب انسان، علاوه بر وسوسه شیطان، سه منشاء می تواند داشته باشد که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 1 =