نجات یک فرد یعنی نجات یک اجتماع/ مَنْ أَحْیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النَّاسَ جَمیعاً

0 ۶۱۸

هدایت مردم نجات یک فرد یعنی نجات یک اجتماع/  مَنْ أَحْياها فَکَأَنَّما أَحْيَا النَّاسَ جَميعاً

هـر کـس نفسی را به ناحق بکشد گویا همه مردم را کشته است و هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است.

مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمیعاً وَ مَنْ أَحْیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النَّاسَ جَمیعاً  (مائده 32)

قابل توجه اینکه در روایات متعددى وارد شده است که آیه اگر چه مفهوم ظاهرش مرگ و حیات مادى است اما از آن مهمتر مرگ و حیات معنوى یعنى گمراه ساختن یک نفر یا نجات او از گمراهى است.
سـمـاعـه می گوید: از امـام صـادق (علیه السلام ) درباره آیه فوق پرسیدم. فـرمـود: مَنْ أَخْرَجَهَا مِنْ ضَلَالٍ إِلَى هُدًى فَکَأَنَّمَا أَحْیَاهَا وَ مَنْ أَخْرَجَهَا مِنْ هُدًى إِلَى ضَلَالٍ فَقَدْ قَتَلَهَا هر که او را از گمراهى بسوى هدایت برد گویا او را زنده کرده و هر که او را از هدایت بسوى گمراهى برد، گویا او را کشته است . (اصول کافى ج : 3 ص : 299 روایه :1)

فـضـیـل بـن یـسـار هم  از امام صادق (علیه السلام ) تفسیر این آیه را پرسید، امام فرمود: مِنْ حَرَقٍ أَوْ غَرَقٍ ثُمَّ سَکَتَ ثُمَّ قَالَ تَأْوِیلُهَا الْأَعْظَمُ أَنْ دَعَاهَا فَاسْتَجَابَتْ لَهُ: یعنى منظور از کشتن و نجات از مرگ که در آیه آمده نجات از آتشسوزى یا غرقاب و مانند آن است ، سپس امام سکوت کرد و بعد فرمود: تاویل اعظم و مفهوم بزرگتر آیه این است که دیگرى را دعوت به سوى راه حق یا باطل کند و او دعوتش را بپذیرد. (اصول کافى ج : 3 ص : 300 روایه :3.)

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/WGOMp
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − شش =