معنی دیوث چیست؟ دیوث کیست؟

270 ۲۶۲,۳۴۷

دیوث کیست؟ 1 معنی دیوث چیست؟ دیوث کیست؟

گاهى غیرت مرد به جائى مى رسد که حتى براى حفظ ناموس خود غیرت خروس را هم ندارد و خوک صفت همسر خود را براى دیگران مى برد که چنین فردى گناهش بیشتر از واسطه هاست . این فرد در روایات به عنوان دیوث معرفى شده است !

در لغتنامه دهخدا آمده است:

دیوث به مردی گفته می‌شود که همسرش زنای محصنه کند او در این باره غیرت و حسادتی نداشته باشد. دیوث همچنین به معنی کسی که زن خود را برای رابطه جنسی به دیگران دهد. این کلمه در اصل متعلق به زبان سریانی است که از آن طریق به عربی و سایر زبان‌ها وارد شده است.

در فقه دیاثت به عمل این فرد گفته می‌شود .http://www.wikifeqh.ir/

رسولُ اللّهِ صلى الله علیه و آله‏ لمّا سُئلَ عنِ الدَّیُّوثِ: الذی تَزنِی امرَأتُهُ و هُو یَعلَمُ بها.
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله‏ در پاسخ به این پرسش که: دیّوث کیست؟ فرمود: مردى که زنش زنا دهد و او خبر داشته باشد. (میزان الحکمه، ج‏8، ص: 612 ، حدیث: 15682.)
رسولُ اللّهِ صلى الله علیه و آله: إنَّ الجَنَّهَ لَتُوجَدُ ریحُها مِن مَسیرَهِ خَمسِمائهِ عامٍ، و لا یَجِدُها عاقٌّ و لا دَیُّوثٌ. قیلَ: یا رسولَ اللّهِ، و ما الدَّیُّوثُ؟قالَ: الذی تَزنِی امرأتُهُ و هُو یَعلَمُ بها.
بوى بهشت از فاصله پانصد سال راه به مشام مى‏ رسد، اما فرزند نا خلف و شخص دیّوث آن را استشمام نمى کنند.
عرض شد: اى پیامبر خدا! دیّوث کیست؟فرمود: مردى که زنش زنا دهد و او از آن مطلع باشد. 
(میزان الحکمه، ج‏8، ص: 613، حدیث: 15683.)
الإمامُ الصّادقُ علیه السلام: إذا اغِیرَ الرجُلُ فی أهلِهِ أو بَعضِ مَناکِحِهِ مِن مَملوکِهِ فلم یَغَرْ و لم یُغَیِّرْ، بَعَثَ اللّهُ إلَیهِ طائرا یقالُ لَهُ: القَفَندَرُ حتّى یَسقُطَ على عارِضَهِ بابِهِ، ثُمّ یُمهِلَهُ أربَعینَ یوما ثُمّ یَهتِفَ بهِ: إنّ اللّهَ غَیورٌ یُحِبُّ کُلَّ غَیورٍ … ثُمّ یَطیرُ عَنهُ فَیَنزِعَ اللّهُ بعدَ ذلکَ مِنهُ رُوحَ الإیمانِ، و تُسَمِّیَهُ المَلائکهُ: الدَّیُّوثَ.
هرگاه با زنِ یک مرد یا یکى از کنیزان او عملى ننگ‎‏آور صورت گیرد و او به غیرت نیاید و وضع را تغییر ندهد، خداوند پرنده‏اى به نام قَفَنْدَر به سوى آن مرد بفرستد که بر روى چارچوب در خانه او مى‏نشیند و آن گاه چهل روز مهلتش مى‏ دهد. سپس بانگ سر مى‏ دهد: همانا خدا غیرتمند است و هر غیرتمندى را دوست مى‏ دارد … آن گاه پرواز مى‏ کند و مى‏ رود و از آن به بعد خداوند روح ایمان را از آن مرد بر مى‏ کَنَد و فرشتگان نام دیّوث بر او مى‏ نهند. (میزان الحکمه، ج‏8، ص: 613، حدیث: 15684.)
 
توسعه در معنای دیوث
با توجه به توسعه معنی زنا به زنای اعضا در برخی از روایات، معنی دیوث را هم می توان به موارد بیشتری توسعه داد! همانطور که در برخی از روایات هم همین اتفاق افتاده است:

دیوث معنی دیوث چیست؟ دیوث کیست؟پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:

أیُّما رَجُلٍ رَضِیَ بِتَزَیُّنِ امرَأَتِهِ وتَخرُجُ مِن بابِ دارِها، فَهُو دَیّوثٌ، ولا یَأثَمُ مَن یُسَمّیهِ دَیّوثا. وَالمَرأَهُ إذا خَرَجَت مِن بابِ دارِها مُتَزَیِّنَهً مُتَعَطِّرَهً وَالزَّوجُ بِذاکَ راضٍ، بُنِیَ لِزَوجِها بِکُلِّ قَدَمٍ بَیتٌ فِی النّارِ.

هر مردی که زنش آرایش کند و از منزل خارج شود دیوث است و هرکس او را دیوث بنامد گناهکار نیست. و هر زنی که‏ زینت کرده و خوشبو از منزل خارج شود وشوهرش بدان امر راضی باشدخدا در مقابل هر قدمی که برمیدارد برای شوهرش خانه‏ای دردوزخ بناخواهد کرد. (جامع الأخبار(للشعیری)، ص:158 )

ارتباط دیوث با پومپه دیوس «سردار ایرانی»

همانطور که از اظهارات برخی از مراجعه کنندگان محترم پیداست، شایعه ای وجود دارد به این شرح :

اعراب ﺑﻪ ﻣﺎ ﺁﻣﻮﺧﺘﻦ ﮐﻪ ﺩﯾﻮﺙ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﯽ “ﻣﺮﺩ ﺑﯽ ﻏﯿﺮﺕ ” ﺍﺳﺖ ﺍﻣﺎ ﻭاﻗﻌا ﺩﯾﻮﺙ ﯾﻌﻨﯽ ﺑﯽ ﻏﯿﺮﺕ؟؟؟
ﺍﺻﻶ‌ ﻣﯿﺪﻭﻧﯿﺪ ﺩﯾﻮﺙ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﻭﺍﺭﺩ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﺎﺭﺳﯽ ﺷﺪﻩ؟؟؟
ﺍﺻﻶ‌ ﻣﯿﺪﻭﻧﯿﺪ ﺩﯾﻮﺙ ﮐﯽ ﺑﻮﺩﻩ؟؟؟
دیوث ﺍﺯ ﻃﺮﻑ ﻋﺮﺏ ﻫﺎ ﻭﺍﺭﺩ ﻭﺍﮊﮔﺎﻥ ﻟﻐﺖ ﭘﺎﺭﺳﯽ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺁﻣﻮﺧﺘﻦ ﮐﻪ ﺍﺯ آﻥ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻓﺤﺸﯽ ﮐﻪ ﻣﻌﻨﯽ “ﻣﺮﺩ ﺑﯽ ﻏﯿﺮﺕ ” است، ﯾﺎﺩ ﮐﻨﯿﻢ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺩیوث ﻧﺎﻡ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﺎﻥ ﺑﺎ ﻏﯿﺮﺕ ﺑﺰﺭﮒ ﺳﺎﺳﺎﻧﯽ بوﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ جنگ هاﯼ ﭘﯿﺎﭘﯽ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﻋﺮﺍﺏ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﮔﯽ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﺎﺭ ﻫﺎ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺷﮑﺴﺖ ﺩﺍﺩ.
ﻟﻄﻔﺂ ﺑﻪ ﺍﺷﺘﺮﺍﮎ ﺑﮕﺬﺍﺭید!!!

برای یافتن واقعیت این داستان کافی است نگاهی به لغت نامه دهخدا بیندازید.

توطئه ای در کار نبوده است. ناسزای “دیوث” ریشه ای عبری یا سریانی دارد.

اما “پومپه دیوس” از سرکردگان پارتی در زمان ارد اول پادشاه اشکانی (و نه ساسانی) بوده است که اصلا عمرش کفاف شرکت در جنگ با اعراب را نمی داده است و به احتمال زیاد حتی روح اعرابی که در آن زمان به ایران حمله کردند از وجود او بی خبر بوده است! چه برسد به اینکه چنین انتقامی بخواهند بگیرند.

%D8%AF%D9%8A%D9%88%D8%AB %D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1 %D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%8A %D9%8A%D8%A7 %D9%85%D8%B1%D8%AF %D8%A8%D9%8A %D8%BA%D9%8A%D8%B1%D8%AA%D8%9F معنی دیوث چیست؟ دیوث کیست؟

مطالب مرتبط:

اگر این مرد را دیوث بنامی گناهی مرتکب نشده‌ای!

دیوث کیست؟ (تیتر جنجالی نشریه یالثارات)

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/5aO5Q
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

۲۷۰ نظرات
 1. ناشناس می گوید

  دیوث شمایی با افکار چرت و پوسیدت .کاش ایران از شر امسال دیوثایی مثل شما راحت شه بلکه مردم راحت زندگی کنن

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   از خدا می خوام درست فکر کردن و درست عمل کردن و درست حرف زدن و درست نوشتن رو به من عنایت کند.
   به امثال شما هم عفت کلام و احترام به دیگران یاد بدهد.

 2. پاک رویال می گوید

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   ممنون لطف دارید

 3. علی می گوید

  حاج آقا همه کسانی که به روحانی غربگرا رای دادند به یک نحوی دیوث تشریف دارند ملت نجیب ایران (به غیر نجیبهاش کاری ندارم) اونها را مسئول وضع کنونی میدونند. خدا همه این ملت نمک نشناس را قبل از اینکه دیر بشه شفا عنایت کنه. نفهمی و حماقت بد دردیه

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   سلام علیکم
   چه گویم که ناگفتنش بهتر است

 4. فوق تخصص اورولوژي می گوید

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 5. arash می گوید

  اگه اعتقاد بر اینه که اسنناد چند هزار سال پیش که در مورد کورش وجود داره رو قبول نداشت و جعلی دانست ، پس این همه روایت و احادیث از امامان هم همش الکیه
  چنان با دقت و موشکافانه یه روایت میسازین که فلان امام داشت تو کوچه قدم میزد و فلان اتفاق براش افتاد و کلماتی که رد وبدل شده رو با جزئیات کامل میگین انگار خودتون اونجا بودین ، والا اگه با چشم خودتون هم دیده باشین بازم اینقدر واضح و دقیق نقل کردن عجیبه بعد از ۱۵۰۰ سال…

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   سند بیارید قبول میکنیم. اونهم سندی مثل قرآن و احادیث که سینه به سینه در هر قرنی وجود داشته و یک افرادی آنها را برای دیگران نقل کرده باشند.
   نه اینکه بعد از سه هزار سال یک نویسنده غربی بیاد و یک جلد از خودش تاریخ دربیاره تا خودبرتر بینی کاذب در ملتها درست بکنه و اونه رو بخاطر ناسیونالیسم قومی به جون هم بندازه.
   موشکافانه همه آن روایتها از ۱۴ قرن پیش به همین شکل نقل و نوشته شده و حتی سندهایی از همان ۱۴۰۰ سال پیش وجود دارد در مورد پومپه دیوث چی؟؟؟؟

  2. ناشناس می گوید

   این گونه روایات از قول شاهد یا نقل قول برای فلان رجل گفته شده!

 6. Download Old Music می گوید

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   متشکریم

 7. مشتی می گوید

  سلام
  حاج اقا شما بجای اینکه بگین جوونا غرب زده شدن اسلام گریز شدن عرب زده شدن …. برین تحقیق کنیین ببینین چرا اینجوری شده ..
  چون حقشون ضایع شده و شمایی که لباس پیامبر (ص) رو بر تن کردین ساکت نشستین و هیچ کاری نمیکنین یا پول گرفتین یا ترسیدین ..
  آیا امام علی (ع) اینگونه بود امامی که از بیت المال حتی ذره ایی برنداشت بخاطر همینه که اینهمه مرید داره و بخاطر همینم هست که ملت آخوند گریز شدن..
  شما میرید حوزه چیکار میکنین وقتی که دختری یا خانومی گونی به دست گرفته و داره از لا به لای آشغالا ضایعات جمع میکنه تا شکم بچه هاشو سیر کنه .. حالا این یک نمونس .. چرا مقابل این بی عدالتی نمی ایستید تا مردم دوستون داشته باشن ..فقط ادعای مرید اهل بیت بودنتونو میکنید .
  آخوندی که طرفدار عدالته و حق مردم عشق است.

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   سلام علیکم
   چرا نقش تبلیغات سوء و دروغهای رسانه ای و جنگ نرم و تهاجم فرهنگی رو نادیده می گیرید؟؟
   بله امثال بنده مقصریم چون به وظیفه خودمان به نحو احسن عمل نکرده ایم.
   بله حقشان ضایع شده چون خودشان در انتخابهای کیلویی و لیستی انجام داده اند و الان باید نتیجه اش را ببینند!!؟
   در ضمن بنده با اندازه توانم در برابر ظلم و بی عدالتی سعی می کنم بایستم و روشنگری کنم.
   لطفا این پست ما را ببینید
   http://nidamat.com/15094/

 8. Parnia می گوید

  عرب های عربستان و کلا حوزه ی خلیج فارس هیچ چیزی از انسانیت و موجودیت نمیدونن اسم هر گونه جسارت رو میزارن غیرت و زناشون رو مث یه کالا میبینن … یه سری روایت رو پس از هزاران سال تحریف تو دست گرفتن و برای خودشون خدا کردن ! اصلا میدونین ما یه دوره ای تو تاریخ عرب که حکومتشون از دست اماما در اومد پاداش تحریف حدیث داشتیم ? یعنی هر کی حدیثا رو خوب تحریف میکرد پاداش میگرفت … اسلام تحریف شده رو دارین میکنین تو زندگی ملت و حکومت که چی بشه ???? برادرم اون لباسو در بیار دست از روایت ها وردار این روایت ها چاهی رو راه نکردن خیلیا تو همین لباس چه چاه ها که کندن … پا بزارین تو مسیر انسانیت با اصول اخلاقی درست زندگی کنین الان بچه ی ده ساله هم میدونه درست چیه نادرست چیه … چی دیدین ازین اعراب? هیچ میدونین علت اینکه پیامبر از اونجا انتخاب شد چیه? بخاطر جهالت مردمششش چون فساد دنیا رو برداشته بود اون زمون پیامبر فرستاده شد تا اونا رو با این حرفای ترسناک بلکه یکم به راه انسانیت بکشونه وگرنه این قوانین و روایات برای ایران بزرگ و ملت غنی از فرهنگشون نیس…

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   شم از کجا این همه اطلاعات رو پیدا کردید؟؟
   اصلا میدونید تحریف چیه؟؟
   از کجا می دونید که این روایاتی که ذکر کرده ام تحریف است؟؟
   اصلا کی حکومت دست ائمه اطهار بود که عربها از دستشون در آوردند؟؟؟
   بعد اونا تحریف کردند و ائمه اطهار دست روی دست گذاشتند و اقدامی نکردند؟؟
   شما اگر فرهنگ ملت رو خیلی غنی میدونید کمی به همان مدعیان فرهنگ غنی نگاه کنید که چطور صحبت می کنند!! فقط کافیه نظرات همین پست را نگاه کنید، تازه خیلی ها رو تایید نکرده ام.
   در ضمن دین اسلام دین جهانی و پایانی برای بشریت است نه مخصوص افراد خاص و زمان خاص.
   کی و کجای عالم بی غیرتی و بی ناموسی شده فرهنگ غنی؟؟ اگر این فرهنگ غنیست بنده از آن بیزارم.

 9. ف می گوید

  همه ما به نوعی دیوث هستیم. البته دیوث سیاسی اقتصادی و اجتماعی
  از مشکلات مختلف مطلع هستیم ولی خود را به بی اطلاعی می زنیم
  والسلام علیکم و رحمت الله و برکاتو

 10. اسماعيلي می گوید

  ممنون از توضیحاتتون
  خ خوب بود خداخیرتون بده
  ممنونم ازتون
  خیلی ممنونم

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   سلام و درود
   متشکرم
   موفق و پیروز باشید

 11. ایرانی می گوید

  این نشانه هایی که از دیوث گفتی من همه رو در سردمداران این حکومت و دولت و حامیان آنان میبینم .خدا همه رو لعنت کنه و به عذاب الهی مبتلا و در قعر جهنم با ابولهب وقوم لوط و فرعون و شیطان رجیم و همه بدکاران محشور بفرمایید. در کتاب حلیه المتقین آمده که در روز ظهور امام زمان آسیابهایی از خون این ملعونان عمامه بسر و مدعی دین به حرکت در خواهد آمد .خداوند متعال انشالله به حق اولیا و انبیا ریشه همه این ظالمان رو بکنه و نابودشان بکنه .شما هم اگر به چیزی معتقدی و از این جمع نییستی این لباس ریا رو از تنت در بیار

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   بنده با افتخار لباس پیغمر را پوشیده ام و برای ریشه کنی جهل و فساد تا خون در رگ دارم تلاش خواهم کرد.
   اعتقاد شما به امام زمان با دشمنیتان با علما و عدم فرق گذاشتن بین سردمدار فاسد و غیر فاسد نمی سازد؟!!
   یا خودت را فریب می دهی یا اینکه تو هم مثل علمای فاسدی که اشاره کردی فاسد هستی، عالم فاسد لازم نیست لباس پیغنبر در تن داشته باشد.
   در ضمن طبق روایت لعن کسی که شایسته لعن نیست به خود لعن کننده برمیگردد.

   1. احسان می گوید

    تن آدمی شریف است به جان آدمیت/ نه همین لباس زیباست نشان آدمیت
    حاجی لباس افتخاری نداره این لباسی است که در زمان پیامبر تن همه عربها از جمله آن حضرت بوده و دیگران از جمله دشمنان پیامبر هم آن را میپوشیدن اما نکته این است که کسی که مرید پیامبر اسلام هست باید سیره و روش و اخلاق ومنش و راه آن عزیز سر مشق و سرلوحه تمام زندگیش قرار بده نه اینکه تنها به یک ردا و قبا و عمامه و نعلین مفتخر باشه شما بهتر میدانید مثلا معاویه هم با همین لباس شرب خمر میکرد و … و جمعی هم پشت او نماز میخواندن آیا ازاین جنبه هم باز این لباس افتخار داره؟ هیچ لباسی به خودی خود نه کسی رو خوب ونه بد میکنه بلکه کسی که لباس رو میپوشه باید ببینی چه کسی است .مورد آخر شما تصور میکنی امروز آنانی که این لباس رو تن میکنن همه پیرو پیغمبرند ؟قاطعانه جواب نه هست .رفتاری که امروز برخی موجودات خبیث وریا کاربا این لباس میکنند به جز خیانت در حق خدا و قرآن وپیامبرش ومتزلزل دین و ایمان مردم نیست

    1. سید محمد علوی زاده می گوید

     فرمایش شما متین و درست اما خود این ملت این حضرات را انتخاب کرده اند
     از مریخ که نیامده اند
     اگر یک نفر مخصوصا در این لباس
     اگر یک بار دروغ گفت باید به دیده تردید با وی برخورد کرد
     اما متاسفانه….
     چه گویم که ناگفتنش بهتر است

 12. علی می گوید

  ایول همشهری عزیز . کار خوبی داری انجام میدی . موفق باشی

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   متشکریم و ممنون از حضور گرمتان در گناه شناسی

 13. خانم می گوید

  با سلام.
  ما چندین نوع دیوص داریم با معانی کاملا متفاوت. دیوس از فرماندهان ایرانی بود ولی دیوث یک فحش است و دیوص بمعنی پشکل خشک شده بز نر میباشد. البته دیوس با ۳ دسته دار و ۳ یک نقطه و ۳ دونقطه در حال ساخته شدن و پیوستن به رسم الخط تخمی عربی میباشد امید است که بهره مند گردیم

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   سلام علیکم
   متشکریم

 14. مهران می گوید

  مدیر بیسواد لطفا خفه شو بیسواد بی شخصیت

 15. می می گوید

  مدیری که میگی کوروش افسانست شما میتونید برید تاریخ گزنفونو بخونید یا کتبیه بیستون و یا کتیبیه حقوقه بشرو

  1. علوی زاده می گوید

   گزنفونو با چه اسنادی این تاریخ رو نگاشته؟؟
   زمان کوروش زنده بوده؟؟؟
   ساختمان پلاسکو که در دوران حاضر هست با این همه تکنولوژی ارتباطی و…. هر روز ده تا شایعه و دروغ ازش می سازند اونوقت شما ادعای یک مستشرق درباره چند هزار سال پیش رو می پذیرید ؟؟؟

   1. احمد می گوید

    حاج آقا سلام، من بطور کاملا اتفاقی در جستجوی مطلبی گذرم به سایت شما افتاد. شما که مدیر یک سایت فرهنگی هستی باید اطلاعاتت از واردین به این سایت کمتر نباشه یا اگر هست سئوالشان را جواب ندهی. اما غرض از این مقدمه خواستم عرض کنم همانطور که شما پان اسلام هستی منهم پان ایرانم. گزنفون تقریبا هم عصر کوروش بود مضافا اینکه برای یکی از نوادگان داریوش هخامنشی جنگید بنابراین اطلاعات ایشان میتونه مانند مثلا اطلاعات نسل ما در مورد احمد شاه و یا رضا شاه باشه. بغیر از این فقط گزنفون نبود که در مورد کوروش تاریخ نگاری کردو هرودوت هم که در جنگ یونانیان با خشایارشاه شرکت داشت شایدکمتر از نیم قرن با عصر کوروش فاصله داشت. لذا ما در نبود تاریخ مدون خودمان که در زمان عمر و اجداد شما به مدینه حمل و در تنورهای پخت نان طی ۶ ماه مصرف شد ناچاریم به کتب دشمنان ایران باستان که حتما هم نظر مساعدی نسبت به ایرانیان نداشتند متوسل شویم. عزت شما زیادتر

    1. سید محمد علوی زاده می گوید

     سلام علیکم
     شما دقیقا در تله آنها گرفتار شده اید. بنده فکر میکنم تعصبم از نسبت به ایران از شما بیشتر باشه چون به دامان دشمنان ایران متوسل نشده و نمی شویم.
     خیلی زیبا تاریخ ۵۰ سال پیش تحریف می شود و شما به خزعبلات تاریخنگاری که ۵۰۰ سال از واقعه فاصله دارد اعتماد می کنید؟؟!! خیلی خنده دار است!!
     شما هیچ فکر کرده اید که چرا تاریخ ایران که اینقدر پادشاه و تمدن قوی داشته چرا دشمنان ایران فقط چسبیده اند به بزرگنمایی کوروش و تخت جمشید؟؟!!!
     جواب این سوال تاریخی نیست که تحریف شود برید مطالعه کنید و کمی فکر کنید.

 16. می می گوید

  واقعا برایه مدیر این گوره متاسفم که خاءنی بیشتر نسبت به وطنش نیست کوروش کسی یه که تو قران هم ازش به عنوانه یه انسان بزرگ یاد شده به اسم ذوالقرنین

  1. علوی زاده می گوید

   تو قرآن هرگز یاد و ذکری از کوروش نیومده ذوالقرنین کسیه که مصداقش مشخص نیست کیه و در موردش حدود ده احتمال داره و هیچ کدام هم بر دیگری ترجیح ندارد.

  2. Mohammadi می گوید

   شما که تاریخ ۵۰۰ ساله رو قبول ندارید و با این همه مدارک و شواهد اونها رو کتمان میکنید چطور احادیثی که برای چندین قرن پیش حتی قبل تر از زمان کوروش بوده رو قبول دارید قطعا احادیث دچار تحریف شدند حرفی از قرآن نمیزنم چون که قرآن روشن از هر آینه ست اما حداقل این رو بپذیرید که احادیث زیادی دچار تحریف شدند

   1. سید محمد علوی زاده می گوید

    دقیقا متوجه منظورتان نمی شوم؟!
    احادیث نهایتا مربوط به ۱۴۰۰ سال هستند و البته در احادیث مذهب شیعه جعل و تحریف بسیار کم راه پیدا کرده است.
    نکته بعدی اینکه تولد کوروش به حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد یعنی حدود ۲۵۰۰ سال پیش، حال کدام حدیث قبل از وی بوده است؟!