حکم شرعی قسم خوردن در معاملات

0 ۴۰۷

حکم شرعی قسم خوردن در معاملات حکم شرعی قسم خوردن در معاملات

سؤال: آیا خریدار یا فروشنده می‌تواند برای اطمینان طرف مقابل خود در معاملات قسم بخورد؟

جواب: مسأله 2141 توضیح المسائل مراجع: قسم خوردن در معامله اگر راست باشد مکروه است و اگر دروغ باشد حرام است[1].

یکی از گرفتاری‌های موجود در بازار معاملات و کسب و کار این است که سعی می‌کنیم برای رسیدن به هدف از خدا و پیغمبر و دین مایه بگذرایم تا با این کار بازار فروش کالاهایمان گرم شده و جلب مشتری کنیم. در حالی که در دستورات و منابع دینی از این کار نهی شده است.
از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) روایت شده است که آن حضرت می‌فرمایند: «وای بر تاجرانی که هنگام معامله بگویند به خدا قسم چنین نیست یا بگویند به خدا قسم چنین هست. وَیلٌ لِتُجَّارِ أُمَّتِی مِنْ لَا وَ اللَّهِ وَ بَلَی وَ اللَّه»،[2]

حضرت امام علی علیه‌السلام: «داد و ستد کنید و قسم نخورید؛ چرا که قسم خوردن، کالا را به پایان می‌رساند و برکت را از بین می‌برد. بیعوا ولا تَحلِفوا؛ فَإِنَّ الیمینَ تُنفِقُ السِّلعَهَ وتَمحَقُ البَرَکهَ.»[3]

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[1]. این مسأله، در رساله آیت اللّه (بهجت) نیست. (سیستانی): رجوع کنید به ذیل مسأله 2054 صورت دوم. توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

[2]. ابن بابویه، من لا یحضره الفقیه، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ دوم، 1413 ق، ج 3، ص 160، ح 3584.

[3]. المناقب للخوارزمی: 121/ 136، المنتخب من مسند عبد بن حمید: 62/ 96، المناقب للکوفی: 2/ 602/ 1103 کلّها عن أبی مطر، کنز العمّال: 13/ 183/ 36547؛ کشف الغمّه: 1/ 164 عن أبی مطر، مسند زید: 256 عن زید بن علی عن أبیه عن جدّه عن الإمام علی علیهم‌السلامولیس فیه صدره، بحار الأنوار: 40/ 332/ 14.

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/Zv0s4
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =