حجاب اجباری و لا اکراه فی الدین

0 ۱۶۹

بی‌حجاب: در قرآن آمده است که: «لا اکراه فی الدین»، پس من هر جوری که بخواهم لباس می‌پوشم!

باحجاب: اگر در قرآن لا اکراه فی الدین آمده دستور حجاب هم آمده و اگر به قرآن ایمان دارید و می‌خواهید که به آن عمل کنید، باید به همه قرآن عمل کنید نه به هر قسمتی که با هوستان موافق است.

 لا اکراه فی الدین، یعنی تو آزادی که هر اعتقادی داشته باشی، نه اینکه آزاد باشی هر رفتاری را در جامعه‌ای که متعلق به همه است انجام بدهی! آزادی عقیده با آزادی هر رفتار ناهنجاری که به ضرر جامعه باشد فرق می‌کند.

لا اکراه فی الدین معنی حجاب اجباری و لا اکراه فی الدین

پرسشگر: در قرآن داریم «لا اکراه فی الدّین (بقره/256)» (در دین اجباری نیست) پس چرا در ایران داشتن پوشش حجاب اجباری است؟

پاسخ:

اولاً اینکه حجاب یک قانون و دستور مسلم الهی برگرفته‌شده از قرآن و سنت است که باید اجرا شود و حکومت اسلامی هم موظف به اجرای آن است و هرکسی که در جامعه اسلامی زندگی می‌کند مطابق با نظام دموکراسی باید به ارزش‌ها و قوانین پذیرفته‌شده اکثریت آن جامعه احترام بگذارد و حجابش را حفظ کند.

ثانیاً مسلماً در اسلام، احکام اجباری و اکراهی فراوانی وجود دارد؛ مانند «حدود»  و کسانی که حد بر آنان جاری می‌شود، مسلماً راضی به آن نیستند، ازاین‌رو باید در فهم ابتدایی ازجمله «لا اکراه فی الدین» تجدیدنظر کرد.

ثالثاً اینکه «لا اکراه، اجباری وجود ندارد» به معنی این است که «مختار هستید» نه اینکه «مجاز هستید»، زیرا اگر این‌طور بود عقاب و مجازات دنیوی و اخروی که در دین وجود دارد معنا نداشت، چون دور از انصاف و عدل است که خداوندی که بنده‌اش را مجاز به انجام و ترک تکلیف کرده است، به خاطر عدم امتثال، مجازات کند. به‌عنوان‌مثال: «مجبور نیستی نماز بخوانی یا روزه بگیری» معنی‌اش این است که به تو اختیار اطاعت یا تخلف داده‌ام، نه این‌که نمازخواندن مباح است و اگر دلت خواست بخوان و اگر دلت نخواست نخوان!

لااکراه فی الدین  حجاب اجباری و لا اکراه فی الدین

رابعاً منظور از آیه، اکراه و اجبار در اصل اعتقاد به دین و قبول آن است و اینکه اسلام برای پذیرش دین، غیرمسلمانان را مجبور نمی‌کند، بلکه با منطق و برهان آن‌ها را به پذیرش دین دعوت می‌کند، اما کسانی که مسلمان هستند مشمول این آیه نیستند و باید بر دینی که آن را پذیرفته‌اند پایبند باشند، عقل و عرف هم این را نمی‌پذیرد که کسی پس از ورود یک به سازمان، در اجرای قوانین آن مختار باشد، زیرا این موجب هرج‌ومرج است.

خامسا درکشورهای اومانیستی که مدعی آزادی‌اند احکام و قوانین اجباری بسیاری وجود دارد و با متخلفین به‌شدت برخورد می‌شود (مشکل آن‌ها فقط با احکام و قوانین الهی است).

برگرفته‌شده از سایت‌های: پرسمان ، رهروان ولایت  و ندای اصفهان و…

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/2rPtO
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + بیست =