زکات زیبایی چیست؟

0 ۱۳۰

زکات زیبایی چیست؟ زکات زیبایی چیست؟

هر چیزی زکاتی دارد؛ مصرف وجوهات شرعی در محل خود، زکات مال است، آموزش به کسی که اهلیت یادگرفتن دارد، زکات علم است[1]، نیکوکاری زکات نعمت‌هاست٬ و وساطت کردن [و کارگشایی] زکات مقام است٬ و بیماری‌ها زکات بدن‌هاست٬ و بخشودن زکات پیروزی است٬ و هر آنچه که زکاتش داده شود از نابودی حفظ می‌گردد.[2]

زیبایی هم زکات دارد و زکات زیبایی عفت و پاک‌دامنی است.[3]

و البته هر چیزی آفتی دارد و آفت زیبایی، غرور و خودبزرگ‌بینی است.[4]

نکته بسیار قابل توجه اینکه بر اساس فرمایش حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) اگر زکات زیبایی که همان عفت و پاکدامنی است پرداخت نشود، نعمت زیبایی در معرض نابودی قرار خواهد گرفت! و این مطلب به تجربه ثابت شده است و مردان و زنان زیبا و البته فاسد و بی تقوا در سنین میانسالی و کهنسالی یقینا زیبایی خود را از دست خواهند داد.


[1]. حدیث از امام صادق (علیه‌السلام) در تحف العقول ، ص 364؛ إِنَّ لِکُلِّ شَیْ ءٍ زَکَاهٌ وَ زَکَاهُ اَلْعِلْمِ أَنْ یُعَلِّمَهُ أَهْلَهُ.

[2]. حدیث از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در تحف العقول ، ص 381؛ الْمَعْرُوفُ زَکَاهُ النِّعَمِ وَ الشَّفَاعَهُ زَکَاهُ الْجَاهِ وَ الْعِلَلُ زَکَاهُ الْأَبْدَانِ وَ الْعَفْوُ زَکَاهُ الظَّفَرِ وَ مَا أَدَّیْتَ زَکَاتَهُ فَهُوَ مَأْمُونُ السَّلَبِ.

[3]. حدیث از امیرالمؤمنین (علیه السلام) در عیون الحکم و المواعظ (للیثی)، ص: 275 و مستدرک الوسائل ج7 ص 46؛ زَکَاهُ الْجَمَالِ الْعَفَافُ.

[4]. حدیث از حضرت رسولُ اللّه صلی الله علیه و آله در تحف العقول ، ص 6؛ آفَهُ الجَمالِ الخُیَلاءُ.

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/gDFQk
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − هفت =