حکم استفاده از نرم افزارهایی که قبلاً توسط فرد یا افراد دیگری قفل آنها شکسته شده

0 ۶۱۵

حکم استفاده از نرم افزارهایی که قبلاً توسط فرد یا افراد دیگری قفل آنها شکسته شده حکم استفاده از نرم افزارهايي كه قبلاً توسط فرد يا افراد ديگري قفل آنها شكسته شدهآیا نرم افزارهایی که قفل آن توسط دیگران شکسته شده و یا آن را تکثیر نموده اند، استفاده از تکثیر شده آن به صورت امانت و عاریه (بدون آن که کپی شود)، جایز است؟

آیات عظام امام، سیستانی، تبریزی، صافی و فاضل:

استفاده از آن (به صورت امانت و خرید) اشکال ندارد،[1]

آیات عظام خامنه ای، وحید و بهجت:

بنابر احتیاط واجب استفاده از آن نیز جایز نیست،[2]

آیات عظام مکارم، نوری و صانعی:

استفاده از آن نیز جایز نیست،[3]

تبصره: باید توجه داشت که هر چند پاسخ ها به طور صریح در منابع ذیل ذکر نشده است ولی مشروعیت حق و عدم آن بیانگر آن است، اگر بر این باور بودیم که کپی رایت برای تولید کننده حق ایجاد می کند، تکثیر و استفاده از آن (هرچند به طور امانت و مانند) بدون اجازه تولید کننده جایز نیست ولی اگر گفتیم برای تولید کننده حق ایجاد نمی کند و مشروع نیست در این صورت تکثیر و استفاده از آن اشکال ندارد مگر آن که قانونی در این زمینه رسیده باشد.

توجه: به نظر همه مراجع، تکثیر و استفاده از  نرم افزار بدون اجازه تولید کننده در صورتی که از نظر قانون ممنوع باشد باید رعایت شود. (دفتر همه)

[1] . (امام، تحریرالوسیله، فروع متفرقه، الثالث، تبریزی، صراط النجاه، ج 5، س 706؛ سیستانی، sistani.org، حق چاپ، ش 1؛ دفتر صافی؛ فاضل، دفتر استفتائات.)

[2] . (خامنه ای، اجوبه، س 1341 و 1342؛ دفتر وحید و بهجت)

[3] . (مکارم، استفتاءات، ج 1، س 1697، فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1419؛ نوری، استفتاءات، ج 1، س 501، 504)

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/mD4F1
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =