حرمت دست دادن به نامحرم

0 ۶۰۳

دست دادن با نامحرم حرمت دست دادن به نامحرم

به زنجیر کشیده شدن و دوزخ عاقبت دست دادن به نامحرم

رسول خدا (صلی الله علیه و آله):

…و کسى که با زن نامحرمى دست دهد، در روز قیامت در حالى که به زنجیر کشیده شده است محشور مى‏شود و سپس فرمان مى‏رسد که او را راهى دوزخ سازند.[1]

 

دست دادن با زنان غیرمسلمان

سوال :دست دادن با زنان غیرمسلمان, چه حکمی دارد؟

پاسخ :همه مراجع: دست دادن با زنان غیرمسلمان جایز نیست   خواه کافر حربی باشد یا کتابی (مانند یهود و نصارا ).[2]

 

دست دادن به نامحرم در جائی که این کار رسم است!

سوال :هرگاه در منطقه یا محیطی, رسم بر این باشد که هنگام برخورد با یکدیگر مصافحه می کنند (حتی زنان با مردان ) و اگر این کار را ترک کنند, اهانت و اسائه ادب نسبت به طرف مقابل محسوب می شود   حکم دست دادن زن و مرد با این فرض چیست؟

پاسخ : همه مراجع: دست دادن با زن نامحرم جایز نیست و شعائر دینی باید حفظ شود و با بیان حکم شرعی, حمل آن بر اسائه ادب از بین می رود.[3]


[1] . ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه انصارى (آخرین حدیث)

[2] . خامنه ای, استفتاء, س 488   تبریزی, استفتاءات, س 1606   مکارم, استفتاءات, ج 2, س 1024   سیستانی, org.Sistani, (دست دادن ), س 4   صافی, جامع الاحکام, ج 2, س 1660   بهجت, توضیح المسائل, م 1934   فاضل, جامع المسائل, ج 1, س 1717   امام و نوری, تعلیقات علی العروه, النکاح, م 40   دفتر: وحید.

[3] . خامنه ای, استفتاء, س 515 و 479   تبریزی, استفتاءات, س 1606   نوری, استفتاءات, ج 2, س 655   مکارم, استفتاءات, ج 1, س 818   صافی, جامع الاحکام, ج 2, س 1660   فاضل, جامع المسائل, ج 1, س 1717   بهجت, توضیح المسائل, م 1934   سیستانی, منهاج الصالحین, ج 2, النکاح, م 16   امام, تحریرالوسیله, ج 2, النکاح, م 20   دفتر: وحید.

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/AxWp8
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + سه =