طلاق خلع مورد نفرت خدا و رسول خدا و فرشتگان

0 645

شاید این پست ها را هم بپسندید

حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله:

و هر زنى که (بیجهت و یا براى بى‏بند و بارى) از شوى خود، طلاق خلع بگیرد، پیوسته مورد لعنت خدا و فرشتگان و پیامبران خدا و همه مردم خواهد بود، هنگامى‏ که فرشته مرگ (عزرائیل) او را دریابد به او مى‏گوید: تو را به دوزخ بشارت باد! و چون روز قیامت فرا رسد به او خطاب مى‏شود که: به همراه دوزخیان رهسپار دوزخ شو! زنهار که خداى متعال و پیامبر خدا از زنانى که به ناروا (و از سر هوس) طلاق خلع مى‏گیرند، بیزار و متنفرند؛ و خداوند متعال و پیامبر خدا از مردى که همسر خود را مورد اذیّت و آزار و شکنجه قرار مى‏دهد تا از او طلاق خلع بگیرد، نفرت دارند[۱]

منبع: پاداش نیکیها و کیفر گناهان / ترجمه ثواب الأعمال (آخرین حدیث)


[۱] . طلاق خلع، به طلاقى گفته مى‏شود که همسر مردى به خاطر مسائل اخلاقى و اختلاف در تربیت خانوادگى، و طرز تفکر و مسائلى از این دست، با دادن مال و یا بخشیدن کابین (مهریه) رضایت شوى خود را براى طلاق به دست مى‏آورد، و مرد نیز با رضایت کامل و بدون اکراه، همسر خود را طلاق مى‏دهد، به این نوع طلاق با کیفیتى که ذکر شد «طلاق خلع» گفته مى‏شود.

در این طلاق تا زمانی که زن مال بخشیده به شوهر خود را مطالبه نکند، شوهر نمی تواند به او رجوع نماید.

در طلاق خلع باید آزردگی و بی میلی فقط از طرف زن باشد و اگر بی میلی هر دو طرف باشد، به آن طلاق مبارات گویند، نه خلع.

اگر زنى به خاطر بى ‏بند و بارى و آزاد بودن در معاشرت و تماس با مردان بیگانه با این نوع از طلاق، از شوى خود جدا شود، بر اساس روایت فوق مورد نفرت و بیزارى خدا و رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم قرار خواهد گرفت و در روز قیامت از دوزخیان بشمار خواهد رفت، و اگر مردى هم در اثر شکنجه و آزار و از روى هوى و هوس، همسر خود را به انتخاب چنین طلاقى تشویق کند، همین کیفر را خواهد داشت.

لطفا مطالب این وبسایت را با ذکر منبع و لینک مطلب منتشر کنید!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=124

مطالب مرتبط
حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.