واجب چیست؟ حرام چیست؟ ارتباطشان با گناه چیست؟

0 468

 

واجب چیست؟ حرام چیست؟ ارتباطشان با گناه چیست؟

شاید این پست ها را هم بپسندید
۱ از ۳۶

واجبات آن کارهائی است که خداوند به انجامِ آنها امر فرموده است،[۱] به نحوی که ترک آنها عقوبت و عذاب الهی را در پی دارد.[۲] به واجبات الهی، فرائض نیز گفته می‌شود[۳] و مفرد آن فریضه است.

محرّمات آن کارهائی است که خداوند ما را از انجامِ آنها نهی فرموده است،[۴] و حرام عبارت است از کار ممنوع.[۵] انجام محرّمات نیز مانند ترکِ واجبات موجب عقوبت الهی است.[۶]

گناه به ارتکاب یا انجام فعل حرام و یا ترک یا عدم انجام واجب گفته میشود.

———————————–

[۱]. البتّه بعضی واجبات را عقل حکم به وجوب آن می کند. مثل شناخت خدا و معرفت نبوّت، رجوع شود به مفردات راغب، ص ۵۱۲.

[۲]. تعریف واجب از زبان فقهاء: «الواجبُ ما اذالم یفعله یستحقّ العقاب» واجب آن چیزی است که وقتی (مکلَّف) انجام ندهد مستحقّ عقاب و کیفر می‌گردد. مفردات راغب، ص ۵۱۲.

[۳]. فرض الله الاحکام علی عباده: اوجبها المنجد، ص ۵۷۷.

[۴]. بعضی از کارهای حرام را عقل حکم به حرمت آن می‌کند. رجوع شود به مفردات راغب، ص ۱۱۴.[۵]. الحرام: الممنوع منه مفردات راغب، ص ۱۱۴.

[۶]. فی حلالها حساب و فی حرامها عقاب، در حلال آن (یعنی دنیا) حساب است و در حرام آن عقاب، نهج البلاغه، خطبه ۸۲ (تحقیق دکتر صبحی صالح، ص ۱۰۶).

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=1391

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 13 =