حکم شرعی ترویج روز ولنتاین

0 1,301

پرسش:

شاید این پست ها را هم بپسندید
۱ از ۸۸

آیا هدیه دادن، جشن، شادی و ارسال پیام تبریک  به مناسبت روز ولنتاین اشکال دارد؟

پاسخ:

اگر چه اصل هدیه دادن و محبت ورزیدن از نظر اسلام بسیار پسندیده است، اما ولنتاین چون باعث ترویج فرهنگ غرب است و از طرفی این روز بهانه‌ای شده برای ترویج ابراز علاقه‌های نامشروع بین دختران و پسران نامحرم و شکستن قبح از ارتباط نامشروع بین محرم و نامحرم، پس باید از ترویج این کار حتی بدون هیچ قصد و غرض حرامی مانند هدیه دادن به همسر شرعی و تبریک گفتن آن روز به وی خودداری شود.

یعنی ولنتاین در دل خود چند گناه جا داده است:

  1. تشبه به کفار و تقلید از فرهنگ غلط بیگانگان
  2. ارتباطات نامشروع بین محرم و نامحرم
  3. قبح شکنی از گناه
  4. ترویج گناه

البته با وجود مناسبت‌های متعدد در فرهنگ خودمان مانند سالگرد ازدواج حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام) و جشن بهار و …نیازی به اجرای رسوم و فرهنگ غربی که با باور ما فاصله‌ی بسیار زیاد دارند، نیست.

لذا اگر می‌خواهید نسبت به عزیزانتان (مادر و خواهر و همسر و… از محارم) عشق ورزی و ابراز محبت کنید، بهتر است به گونه‌ای برنامه ریزی کنید، که از مناسبت‌های موجود در فرهنگ خودمان استفاده کنید، تا آسیب اجتماعی و فرهنگی نداشته باشد.

نظر مراجع عظام در مورد ولنتاین:

جشن روز ولنتاین

پرسش:

روز والنتاین یا روز عشق و یا روز عشاق در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است که به صورت سالانه برگزار می‌شود. آیا جشن گرفتن و برگزاری و ترویج چنین مراسماتی از سمت مسلمانان جایز است؟

پاسخ:

در صورتی که مستلزم مفسده و یا ترویج فرهنگ باطل غربی گردد، جایز نیست.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری.

 

پرسش: روز والنتاین یا روز عشق و یا روز عشاق در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است که به صورت سالانه برگزار می‌شود. آیا جشن گرفتن و برگزاری و ترویج چنین مراسماتی از سمت مسلمانان جایز است؟

پاسخ: در صورتی که از این فرصت به عنوان ابراز عشق و علاقه به نامحرمی استفاده شود کار حرامی است و حتی در مورد افراد محارم نیز چون یک فرهنگ غربی است کار خوبی نمی‌باشد.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

هدیه روز والنتاین

پرسش: هدیه روز ولنتاین به همسر چه حکمی دارد؟

پاسخ: در صورتی که از این فرصت به عنوان ابراز عشق و علاقه به نامحرمی استفاده شود کار حرامی است و حتی در مورد افراد محارم نیز چون یک فرهنگ غربی است کار خوبی نمی‌باشد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=18740

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + چهار =