Take a fresh look at your lifestyle.

نزدیک‌ترین افراد به جهنم/ داستان کسی که با قسم دروغ نخوردن بهشت را برای خودش به ارمغان آورد

حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

1,551

حضرت رسول‌الله (صلی‌الله علیه و آله):

«هر کس از شما در خوردن قسم جری‌تر است به جهنم نزدیک‌تر است.»

 «اَجرأکم عَلی قَسَمُ الجِّدَ اَجرأکم عَلی النّار»

(کنز العمال، ج ۱۱، ص ۷، ح ۳۰۳۹۰)

قسم دروغ خطرناک است!!

مرحوم طبْرِسی، از ابن عباس نقل می‌کند که مردی خدمت پیامبر صلی‌الله علیه و آله رسید و عرض کرد: ای رسول خدا! همسایه‌ای به نام اِمرِوُء القیس دارم که قسمتی از زمین مرا غضب کرده است و مردم گواه صدق من‌اند، ولی چون برای او احترام بیشتری قایلند، حاضر به حمایت من نیستند.

پیامبر صلی‌الله علیه و آله امروء القیس را خواست و از او دراین‌باره سؤال کرد.‌

او در پاسخ همه‌چیز را انکار کرد. پیامبر به او پیشنهاد سوگند کرد ولی شاکی عرض کرد: یا رسول‌الله! او مرد بی‌بندوباری است و برایش هیچ مانعی ندارد که سوگند دروغ یاد کند.

پیامبر فرمود: به‌هرحال چاره‌ای نیست، یا باید شهود بیاوری و یا باید تسلیم سوگند او شوی. ‌

به هنگامی‌که امروء القیس برخاست تا سوگند یاد کند، پیامبر صلی‌الله علیه و آله به او مهلت داد و فرمود: عجله‌ای نیست! دراین‌باره بیندیش و بعداً سوگند یاد کن.

بعد از رفتن آنان،  آیه نازل شد که: ‌

وَ لاَ تَشْتَرُواْ بِعَهْدِ اللّهِ ثَمَنًا قَلِیلاً إِنَّمَا عِندَ اللّهِ هُوَ خَیْرٌ لَّکمْ إِن کنتُمْ تَعْلَمُونَ ‌

مَا عِندَکمْ یَنفَدُ وَمَا عِندَ اللّهِ بَاقٍ وَلَنَجْزِیَنَّ الَّذِینَ صَبَرُواْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کانُواْ یَعْمَلُونَ

«پیمان خدا را به بهایی اندک مفروشید زیرا اگر بدانید، آنچه در نزد خداست برایتان بهتر است.‌

آنچه نزد شماست فنا می‌شود و آنچه نزد خداست باقی می‌ماند و آنان را که شکیبایی ورزیدند پاداشی بهتر از کردارشان خواهیم داد.‌»

بعد از مدتی که دوباره آنان برای رسیدگی به دعوایشان آمدند، هنگامی‌که پیامبر صلی‌الله علیه و آله این آیات را که آن‌ها را از سوگند دروغ و عواقب آن بر حذر می‌داشت برای آن‌ها خواند کلام خداوند بر دل امروء القیس اثر نهاد و او را به زبان آورد که: حق است. آنچه نزد من است سرانجام فانی می‌شود و این مرد راست می‌گوید. من قسمتی از زمین او را غصب کرده‌ام ولی نمی‌دانم چه مقدار بوده است.‌

اکنون‌که چنین است هر مقدار می‌خواهد (و می‌داند حق اوست) برگیرد و معادل آن‌هم به خاطر استفاده‌ای که در این مدت از زمین او کرده‌ام به‌عنوان غرامت بردارد.

در این هنگام، سومین آیه نازل شد که: ‌

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکرٍ أَوْ أُنثَی وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کانُواْ یَعْمَلُونَ

هر زن و مردی که کاری نیکو انجام دهد، اگر ایمان آورده باشد زندگی خوش و پاکیزه‌ای بدو خواهیم داد و پاداشی بهتر از کردارشان عطا خواهیم کرد.

و به امروا القیس و تمام کسانی که عمل صالح توأم باایمان دارند، بشارت حیات طیب داد.

این آیات، آیه‌های ۹۵ تا ۹۷ سورهٔ نحل است.

لطفا مطالب این وبسایت را با ذکر منبع و لینک مطلب منتشر کنید!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=19322

مطالب مرتبط
نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.