قولوا للناس حسنا / لزوم خوش‌گفتاری با مردم

0 433

شاید این پست ها را هم بپسندید

مبلغ دینی و امر کننده به معروف باید خوش‌گفتار باشد تا بتواند در جذب و نگه‌داشتن مخاطب موفق باشد. چون خوش‌گفتاری و استفاده کلمات احترام‌آمیز و عبارات مهرافزا و دل‌نشین در برخورد با مخاطبین موجب انعطاف‌پذیر شدن آن‌ها، خوش‌رفتاری و بروز رفتارهای مورد انتظار می‌گردد. یک مبلغ موفق با گفتارهای دل‌نشین، می‌تواند مخاطبین خود را شیفته خود نماید و در چشم آنان شخصیت مقبولی از خود بسازد.

امام حسن عسکری (علیه‌السلام) دراین‌باره می‌فرمایند:

با مردم چه مؤمن و چه مخالف، خوش‌گفتار باشید، امّا با مؤمنین، به‌عنوان یک وظیفه است که باید با چهره‌ای شاداب برخورد نمایید، امّا نسبت به مخالفین به خاطر مدارا و جذب آن‌ها به‌سوی ایمان.[۱]


[۱]. مستدرک الوسائل، جلد ۱۲، صفحه ۲۶۱، حدیث ۱۴۰۶۱: «قُولُوا لِلنّاسِ حُسْناً، مُؤْمِنُهُمْ وَ مُخالِفُهُمْ، أمَّا الْمُؤْمِنُونَ فَیَبْسِطُ لَهُمْ وَجْهَهُ، وَ أمَّا الْمُخالِفُونَ فَیُکَلِّمُهُمْ بِالْمُداراهِ لاِجْتِذابِهِمْ إلَی الاْیِمانِ.»

لطفا مطالب این وبسایت را با ذکر منبع و لینک مطلب منتشر کنید!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=22107

مطالب مرتبط
حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.