عاقبت چشم دوختن به مال مردم‏

0 510

یکی از صفات رذیله‌ای که مؤمن باید آن را از قلبش بزداید، چشم دوختن به دست مردم و طمع به مال دیگران است. انسان باید در حدّ توان خود به تلاش و فعالیت اقتصادی بپردازد و از طرق مشروع روزی کسب کند و درعین‌حال امید به فضل و کرم و رزاقیت خداوند داشته باشد و نه اینکه چشم طمع به اموال مردم بدوزد و منتظر باشد که به شکلی بخشی از آن را تصاحب کند.

شاید این پست ها را هم بپسندید

اگر کسی چشمش به دست مردم باشد به فرموده پیامبر خدا صلی‌الله علیه و آله اندوهش دراز و افسوسش پایدار خواهد بود، به خاطر اینکه غالب مردم بخل دارند و خواسته‌هایش برآورده نمی‌شوند، به سرخوردگی و افسردگی دچار می‌گردد.

«هر که چشمش به دست مردم باشد، اندوهش دراز و افسوسش پایدار شود؛ مَن نَظرَ إلی ما فی أیدی النّاسِ طالَ حُزنُهُ، و دامَ أسَفُهُ.»[۱]

امام حسن عسکری علیه‌السلام ‌چشم دوختن به دست مردم را مایه ذلت و فرومایگی انسان معرفی می‌کند:

«ما اقْبَحَ بِالْمُؤْمِنِ انْ تَکونَ لَهُ رَغْبَهٌ تُذِلُّهُ؛ چه زشت است که مؤمن تمایلی داشته باشد که او را خوار می‏کند.»[۲]

[۱]. میزان الحکمه ج ۳ ص ۶۲.

[۲]. بحار الأنوار: ۷۸/ ۳۷۴/ ۳۵.

لطفا مطالب این وبسایت را با ذکر منبع و لینک مطلب منتشر کنید!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=22793

مطالب مرتبط
حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.