لزوم رعایت عفت در گفتگو با نامحرم

0 245

لحن، آهنگ، محتوا و نحوه چینش کلمات باید طوری نباشد که موجب تحریک یا طمع در نامحرمان شود

شاید این پست ها را هم بپسندید
۱ از ۱۰۹

خداوند متعال در مورد آهنگ و لحن گفتگو با نامحرمان خطاب به زنان می‌فرمایند:

«…فَلا تَخْضَعنَ بِالْقَولِ فَیطْمَعَ الذّی فی قَلبهِ مَرَضٌ؛ پس (به هنگام صحبت کردن با نامحرم) با ناز و عشوه و خضوع سخن نگویید تا آن‌کسی که در دلش مرض دارد (تحریک نشده و) نسبت به شما طمع بورزد» [۱]

نحوه چینش کلمات و حرف زدن دختر حضرت شعیب علیه اسلام با حضرت موسی علیه‌السلام الگوی مناسبی برای زنان مؤمن است. که چطور حرف بزنند تا نامحرمان را به خیالات واهی نیندازند.

بعدازاینکه حضرت موسی علیه‌السلام به دختران شعیب در آب دادن گوسفندان کمک کرد، حضرت شعیب علیه‌السلام پیامی را به‌وسیله یکی از دخترانش به حضرت موسی علیه‌السلام پیامی فرستاد.

دختر شعیب پیام را این‌گونه رساند:

«قَالَتْ إِنَّ أَبِی یدْعُوک لِیجْزِیک أَجْرَ مَا سَقَیتَ لَناَ؛ پدرم شمارا فرامی‌خواند تا برای آب دادن به گوسفندان ما، پاداشت دهد»[۲]

درحالی‌که می‌توانست بگوید: «به خانه ما بیا! پدرم با شما کار دارد!»

اما این‌چنین نگفت چراکه ممکن است در ذهن جوان نامحرم، افکار ناروا خطور کند و گمان ببرد که این دعوت از سوی دختر بوده است بلکه می‌گوید: «پدرم تو را دعوت کرده است» و همچنین علت دعوت پدر را هم توضیح می‌دهد تا فکری بدی به ذهن جوان خطور نکند.


[۱]. احزاب آیه ۳۲.

[۲]. قصص آیه ۲۵.

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=27581

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + سه =