Take a fresh look at your lifestyle.

طولانی شدن عمر با یاد مرگ!

حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

161

یکی از توصیه‌هایی که بزرگان دین به ما کرده‌اند این است که زیاد یاد مرگ بکنیم و همیشه این احتمال را بدهیم که تا یک ساعت، یک روز، یک هفته یا یک سال بعد یکی از این افرادی که از دنیا می‌روند ممکن است من باشم.

 

به همین دلیل توصیه شده که حتماً وصیت کرده باشیم، کفن خودمان را تهیه کرده باشیم، در تشیع جنازه‌ها شرکت بکنیم، به زیارت اهل قبور برویم و…

بعضی ها خیال می کنند که یاد مرگ، مرگ را جلو می اندازد، چون از مرگ می ترسند از یاد مرگ فراری هستند در حالی ک دقیقا برعکس است و باید بدانیم که نه تنها یاد مرگ، مرگ را جلو نمی‌اندازد بلکه عمر را هم طولانی‌تر می‌کند.

چطور یاد مرگ عمر را طولانی می‌کند؟

مقدمه ۱: علت اصلی بسیاری از مرگ و میر ها گناه

 به تصریح روایات علت اصلی بسیاری از مرگ و میر ها گناه است.

حضرت امام صادق علیه ‏السلام در این باره می‌فرمایند:

یَموتُونَ بذُنوبِهِم أکثرَ مِمّا یَموتُونَ بآجالِهِم. مردم بیش از آن که به سبب فرا رسیدن اجل خود بمیرند، بر اثر گناهان خویش می‏میرند. (بحار الأنوار: ۵/۱۴۰/۷)[۱]

مقدمه دوم: یاد مرگ گناهان را پاک می‌کند.

به عبارت دیگر یاد مرگ پاک کننده گناهان است

حضرت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در این باره می‌فرمایند:

(أکثِروا ذِکرَ المَوتِ؛ فإنّهُ یمَحِّصُ الذُّنوبَ) همانا، بسیار به یاد مرگ بودن، گناهان را پاک می‌کند. (کنز العمّال: ۴۲۰۹۸.)[۲]

نتیجه

با زیاد یاد مرگ کردن، علت مرگ زودرس را که گناه است از بین می‌بریم و ان شاء الله عمرمان طولانی می شود.

ان شاء الله همگی عمری طولانی و بابرکت و همراه با عاقبت بخیری داشته باشیم بحق محمد و آل محمد


[۱]. اصل روایت: الإمامُ الصّادقُ علیه ‏السلام: یَعیشُ النّاسُ بإحسانِهِم أکثرَ مِمّا یَعیشُونَ بأعمارِهِم، ویَموتُونَ بذُنوبِهِم أکثرَ مِمّا یَموتُونَ بآجالِهِم. امام صادق علیه ‏السلام: مردم بیش از آن که با عمر خود زندگى کنند، با احسان و نیکوکارى خویش مى‏زیند. و بیش از آن که به سبب فرا رسیدن اجل خود بمیرند، بر اثر گناهان خویش مى‏میرند. (بحار الأنوار: ۵/۱۴۰/۷)

[۲]. (أکثِروا ذِکرَ المَوتِ؛ فإنّهُ یُمَحِّصُ الذُّنوبَ و یُزَهِّدُ فی الدُّنیا.) همانا، بسیار به یاد مرگ بودن، گناهان را پاک می‌کند و (انسان را) در دنیا زاهد بار می‌آورد. (کنز العمّال: ۴۲۰۹۸.)

لطفا مطالب این وبسایت را با ذکر منبع و لینک مطلب منتشر کنید!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=36799

مطالب مرتبط
نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.