حال و روز خیاطان خائن به مردم در روز قیامت/ از فرمایشات امیرمؤمنان علی علیه السلام

0 602

حال و روز خیاطان خائن به مردم در روز قیامت/ از فرمایشات امیرمؤمنان علی ع
متأسفانه کم فرشی و کم گذاشتن در کار و خیانت به اموال و اعتماد مردم در بسیاری از مشاغل از مکانیکی و خیاطی و کارهای خدماتی گرفته تا شغل مقدس معلمی و مشاغل اداری بی داد می کند.

شاید این پست ها را هم بپسندید

در ادامه به حدیثی  از امیرمؤمنان علی علیه السلام در مورد شغل خیاطی اشاره می شود که می توان توصییه های موجود در این حدیث را به تمام مشاغل تعمیم داد.

بعضى از محدّثین و مورّخین آورده اند که:
روزى امیرالمؤ منین علىّ بن ابى طالب صلوات اللّه و سلامه علیه ، در بازار شهر کوفه ، عبورش به یک مغازه خیّاطى افتاد.
حضرت علىّ سلام اللّه علیه جلوى مغازه خیّاط آمد و ضمن فرمایشاتى ، خیّاط را به سفارشاتى چند توصیه نمود:
سعى در دوختن لباس ها از نخ محکم و سالم استفاده کنى ، درز پارچه ها و لباس ها را دقیق و کامل بدوز؛ و کوک ها و بخیه ها نیز نزدیک یکدیگر و ریز باشد.
سپس حضرت در ادامه فرمایشات خود چنین اظهار داشت :
روزى در محضر رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله بودم ، از آن حضرت شنیدم که فرمود: دوزندگانى که در کار خود دقّت کافى نداشته باشند؛ و به امانات و پارچه هاى مردم خیانت کنند، روز قیامت در حالى محشور مى شوند که نوعى از همان پارچه هائى را که دوخته و در آن خیانت کرده اند، خواهند پوشید و مورد عذاب و عقاب الهى قرار مى گردند.
بعد از آن حضرت امیر علیه السلام به خیّاط فرمود: سعى کن پارچه ها را کمتر تکّه تکّه کنى ، و حتّى الا مکان تمام آن پارچه مورد استفاده قرار گیرد، و چنانچه تکّه هائى از پارچه اضافه ماند و مورد استفاده قرار نگرفت ، هر چند ناچیز و بى ارزش باشد دور ریخته نشود؛ بلکه به صاحبش تحویل داده شود.(تنبیه الخواطر ونزهه النّواظر: ج ۱، ص ۵۰.)

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی علیه السلام، عبدالله صالحی

کپی برداری بدون درج لینک مطلب مورد رضایت ما نمی باشد!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=476

حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 2 =