حکم استفاده از نرم افزارهایی که قبلاً توسط فرد یا افراد دیگری قفل آنها شکسته شده

0 619

%d8%ad%da%a9%d9%85-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d9%83%d9%87-%d9%82%d8%a8%d9%84%d8%a7%d9%8b-%d8%aaآیا نرم افزارهایی که قفل آن توسط دیگران شکسته شده و یا آن را تکثیر نموده اند، استفاده از تکثیر شده آن به صورت امانت و عاریه (بدون آن که کپی شود)، جایز است؟

آیات عظام امام، سیستانی، تبریزی، صافی و فاضل:

شاید این پست ها را هم بپسندید
۱ از ۴۴

استفاده از آن (به صورت امانت و خرید) اشکال ندارد،[۱]

آیات عظام خامنه ای، وحید و بهجت:

بنابر احتیاط واجب استفاده از آن نیز جایز نیست،[۲]

آیات عظام مکارم، نوری و صانعی:

استفاده از آن نیز جایز نیست،[۳]

تبصره: باید توجه داشت که هر چند پاسخ ها به طور صریح در منابع ذیل ذکر نشده است ولی مشروعیت حق و عدم آن بیانگر آن است، اگر بر این باور بودیم که کپی رایت برای تولید کننده حق ایجاد می کند، تکثیر و استفاده از آن (هرچند به طور امانت و مانند) بدون اجازه تولید کننده جایز نیست ولی اگر گفتیم برای تولید کننده حق ایجاد نمی کند و مشروع نیست در این صورت تکثیر و استفاده از آن اشکال ندارد مگر آن که قانونی در این زمینه رسیده باشد.

توجه: به نظر همه مراجع، تکثیر و استفاده از  نرم افزار بدون اجازه تولید کننده در صورتی که از نظر قانون ممنوع باشد باید رعایت شود. (دفتر همه)

[۱] . (امام، تحریرالوسیله، فروع متفرقه، الثالث، تبریزی، صراط النجاه، ج ۵، س ۷۰۶؛ سیستانی، sistani.org، حق چاپ، ش ۱؛ دفتر صافی؛ فاضل، دفتر استفتائات.)

[۲] . (خامنه ای، اجوبه، س ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲؛ دفتر وحید و بهجت)

[۳] . (مکارم، استفتاءات، ج ۱، س ۱۶۹۷، فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۴۱۹؛ نوری، استفتاءات، ج ۱، س ۵۰۱، ۵۰۴)

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=5602

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =