حکم هتک حرمت به قرآن کریم

0 1,617

احترام قرآن ضرورى مذهب و دین است‏

شاید این پست ها را هم بپسندید
۱ از ۱۶۶

نزد هر مسلمانى بدیهى است که از قرآن که کلام حضرت آفریدگار است، عزیزتر و شریف‏تر و لازم‏الاحترام‏تر در عالم اسلام، چیزى نیست. و رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله آن را ثقل اکبر یاد فرموده که دو چیز پربها بین شما مسلمانان پس از خود مى‏گذارم: آنکه بزرگتر است قرآن است، کوچکتر اهل بیت من‏[۱] (على و حسن و حسین و اولاد طاهرین ایشان و سلسله جلیله سادات).

معنى اهانت به قرآن

تشخیص اهانت، با عرف است. هر گفتار و کردارى درباره قرآن مجید که در عرف خوار کردن آن خوانده شود و آن گفتار یا کردار را موجب هتک قرآن بدانند، حرام و گناه کبیره است.

البته این در صورتى است که اهانت به قرآن از روى استخفاف و اهانت به اصل دین و شریعت حضرت سید المرسلین صلّى اللّه علیه و آله نباشد. و همچنین اهانت به قرآن را نیز حلال نداند وگرنه عملش موجب کفر و ارتداد از دین مى‏شود. زیرا حرمت اهانت به‏

قرآن از ضروریات دین است.

حکم اهانت به قرآن

بنابراین، اگر کسى قرآن مجید را بسوزاند، یا لگد مال کند، یا آن را در نجاست اندازد، چون ظاهر عملش اهانت به اصل دین و انکار حرمت قرآن مجید است، کافر و ریختن خونش مباح مى‏شود. مگر اینکه بگوید در حال غضب و بى‏اختیارى بودم و درباره‏اش احتمال هم داده شود که از حال طبیعى بیرون بوده است.

منبع:

دستغیب، عبد الحسین، گناهان کبیره – قم، چاپ: بیست و دوم، ۱۳۸۸ ه.ش.؛ ج‏۲ ؛ ص۳۷۶-۳۷۸

 


[۱] ان القرآن هو الثقل الاکبر و ان وصیى هذا و ابناى و من خلفهم من اصلابهم هم الثقل الاصغر( سفینه البحار جلد ۱ صفحه ۱۳۲).

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=781

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 11 =