به مردان با ایمان بگو چشم‏هاى خود را فرو گیرند و…

0 ۶۲۱

به مردان با ایمان بگو چشم‏هاى خود را فرو گیرند و... به مردان با ایمان بگو چشم‏هاى خود را فرو گیرند و...قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ (نور/31)

در شأن نزول این آیه شریفه امام باقر علیه السلام می فرمایند:

«جوانى از انصار در مدینه با زنى روبرو شد، در آن زمان رسم زنان بر این بود که روسرى‏هاى خویش را به پشت گوش مى‏بستند (بنابراین گردن و سینه آنان آشکار بود) چشم جوان بر او دوخته بود تا هنگامى که زن از جلوى دیدگان او گذشت. آنگاه جوان همچنان که بر او نگاه داشت داخل کوچه‏اى شد. در حالى که از پشت به زن نگاه مى‏کرد در این هنگام با استخوان یا شیشه‏اى که در دیوار بود برخورد کرد و صورتش را شکافت. چون زن دور شد جوان بر خود نگریست که خون بر سینه و لباسش جریان داشت.

جوان با خود گفت: به خدا حتماً نزد پیامبر مى‏روم و او را از این امر باخبر مى‏ کنم.

امام افزودند: چون رسول خدا صلى الله علیه و آله او را با آن وضع دید فرمود: این چه وضعى است؟ جوان حال خود را باز گفت: آنگاه جبرئیل با این آیه نازل شد که: «به مردان با ایمان بگو چشم‏هاى خود را فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند این براى آنان پاکیزه‏تر است خداوند از آنچه انجام مى ‏دهند آگاه است»

برگرفته شده از تفسیر نمونه جلد ۱۴ صفحه ۴۳۶

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/Wlo8p
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 15 =