درباره نویسنده

سید محمد علوی زاده

متولد 1360، شهرستان خوشاب (سبزوار) ، مهندس تولیدات گیاهی، کارشناس ارشد ارتباطات و تبلیغ، طلبه حوزه علمیه قم (درس خارج)

مطالب مشابه

31 نظر

 1. 16

  مریم

  مرد اگه چهار زن و بی نهایت کنیز داشته باشه مشکلی نیس وبخاطر نیاز جنسیش با چندین زن رابطه داشته باشه ولی اگه زن یه همچین کاری کنه به هر دلیلی مسحق مرگ به بدترین شیوس! این است دین رحمت و برابری

  پاسخ
  1. 16.1

   سید محمد علوی زاده

   عدد زوجات و چند همسری مردان یک قانون حکیمانه و به مصلحت زنان جامعه است زیرا در قانون گذاری ،قانون گذار کل جامعه را در نظر می گیرد و قانون کلی وضع می کند. بر این اساس از آنجا که :

   ۱. زنان (دختران) شش سال زودتر از مردان به سن بلوغ و آمادگی جنسی برای ازوداج می شوند و معمولا زودتر از مردان هم سن خود ازدواج می کنند.

   ۲. مردان در حوادث گوناگون ، بیش از زنان در معرض خطر مرگ قرار دارند و در جنگ‏ها و حوادث دیگر، قربانیان اصلی را آنها تشکیل می‏دهند.

   ۳.بسیاری از زنانی که ازدواج کرده اند به علل گوناگون در ابتدای زندگی همسران خود را از دست می‏دهند در حالی که نیازمند همسر هستند.

   این عوامل و عوامل دیگر موجب بر هم خوردن تعادل میان مردان و زنان می‏شود و همواره به دلائل زیر جمعیت زنان نیاز مند ازدواج بیش از مردان است و برای حفظ سلامت جامعه و افراد آن ناچاریم یکی از سه راه ذیل را انتخاب کنیم:

   أ. در همه موارد مردان تنها به یک همسر قناعت کنند و سایر زنان تا پایان عمر بدون همسر باقی بمانند و تمام نیازهای فطری و خواسته‏های درونی و احساسی خود را سرکوب کنند.

   ب. مردان فقط دارای یک همسر قانونی باشند، ولی روابط آزاد و نامشروع جنسی را با زنانی که بی شوهر مانده‏اند، به شکل معشوقه برقرار سازند.

   ج. به کسانی که از نظر جسمی و مالی و اخلاقی قدرت اداره بیش از یک همسر را با رعایت کامل عدالت میان همسران و فرزندان دارند، اجازه داده شود که بیش از یک همسر انتخاب کنند.

   اگر راه اوّل را انتخاب کنیم، باید گذشته از مشکلات اجتماعی که به وجود می‏آید، با فطرت و غرایز و نیازهای روحی و جسمی بشر به مبارزه برخیزیم. همچنین عواطف و احساسات این گونه زنان را نادیده بگیریم، این مبارزه‏ای است که پیروزی در آن نیست. به فرض که این طرح عملی شود، جنبه‏های غیر انسانی آن بر هیچ کس پوشیده نیست.

   تعدد همسر را در موارد ضرورت نباید تنها از نگاه همسر اوّل مورد بررسی قرار داد، بلکه از دریچه چشم همسر دوم و مصالح و مقتضیات اجتماعی نیز باید مورد مطالعه قرار گیرد. آنها که مشکلات همسر اوّل را در صورت تعدد زوجات عنوان می‏کنند، کسانی هستند که یک مسئله چند بعدی را تنها از یک زاویه نگاه می‏کنند؛ زیرا تعدد همسر هم از زاویه دید مرد و هم از زاویه دید همسر اوّل، نیز از زاویه دید همسر دوم باید مطالعه شود، آن گاه با توجه به مصلحت مجموع در این باره قضاوت کنیم.

   اما اگر راه دوم را انتخاب کنیم، باید فحشا را به رسمیت بشناسیم. تازه زنانی که به عنوان معشوقه مورد بهره برداری جنسی قرار می‏گیرند، علاوه بر اینکه شخصیت شان پایمال شده است، آینده و تأمین ندارند به همین دلیل هیچ عقل سالمی آن را تجویز نمی کند.

   تنها راه سوم است که هم به خواسته‏های فطری و نیازهای غریزی زنان پاسخ مثبت داده شود و هم از عواقب شوم فحشا و نابسامانی زندگی این دسته از زنان جلوگیری شود و جامعه از گرداب گناه بیرون آید.

   بر همین اساس اسلام راه سوم را اختیار کرده و به مردان اجازه داده است که بیش از یک همسر اختیار کنند و برای جلو گیری از هر گونه ظلم و بی عدالتی نیز شرایط زیر را قرار داده است:

   ۱. مرد باید عدالت را بین همسران خود رعایت کند.

   ۲. تعداد همسران دائم نباید بیشتر از چهار همسر باشد.

   ۳. اجازه از همسر در صورتی که بخواهد با برادر زاده یا خواهر زاده او ازدواج نماید، لازم است. [۱]

   بر این اساس اگر چه ممکن است چند همسری با احساسات این زنی که در حال حاضر دارای همسر است ناسازگار باشد اما با توجه به کثرت جمعیت زنان آماده ازدواج نسبت با تجویز چند همسری زمینه ازدواج زنان بیشتری فراهم می شود و جمع زیادی را از افسردگی های روحی نجات می دهد.

   پاسخ
 2. 15

  هاني

  دوستانی که به حکم سنگسار معترض هستند لطفا به شرایط اثبات دقت کنند.
  در شرایط گفته شده: “چهار مرد یا سه مرد و دو زن یا…”
  این افراد باید دقیقا عین هم و بدون یک واو جابجایی رخداد رو تعریف کنند
  خب تا اینجاش که همه متوجه هستند، حالا این شرط یعنی چه؟
  یعنی این گناه باید به نوعی در ملا عام انجام شده باشد
  به عبارت دیگر مرتکبین آنقدر وقیح بودند که بدون ابا این کار را انجام داده اند
  خب وقتی کسانی اینطور به جنگ روان جامعه، به جنگ کیان خانواده و در اصل به جنگ خدا میروند معلوم است که باید با شدت هرچه تمام تر با آنها برخرد شود

  پاسخ
 3. 14

  الياس

  انجیل یوحنا داستان زنی به متن زیر تحریر شده است: « پس آنها همه به خانه های خود رفتند اما عیسی به کوه زیتون رفت. و صبح وقت باز به عبادتگاه آمد و همۀ مردم به دور او جمع شدند و او نشست و به تعلیم دادن آنها مشغول شد. در این وقت علما و فریسی ها زنی را که در حین عمل زنا گرفته بودند پیش او آوردند و میان جمعیت ایستاده کردند آنها به او گفتند:«ا ی استاد، این زن را در حین عمل زنا گرفته ایم. موسی در تورات به ما امر کرده است که چنین زنان باید سنگسار شوند. اما تو در این باره چه می گویی؟» آنها از روی امتحان این را گفتند تا دلیلی برای تهمت او پیدا کنند. اما عیسی سر بزیر افگند و با انگشت خود روی زمین مینوشت، ولی چون آنها با اصرار به سؤال خود ادامه دادند، عیسی سر خود را بلند کرد و گفت: «آن کسی که در میان شما بی گناه است، سنگ اول را به او بزند.» عیسی باز سر خود را بزیر افگند و بر زمین می نوشت. وقتی آن ها این را شنیدند، از پیران شروع کرده یک به یک بیرون رفتند و عیسی تنها با آن زن که در بین ایستاده بود باقی ماند. عیسی سر خود را بلند کرد و به آن زن گفت:«آنها کجا رفتند؟ کسی تو را ملامت نکرد؟«زن گفت:«هیچ کس، ای آقا»عیسی گفت:«من هم تو را ملامت نمی کنم، برو و دیگر گناه نکن.» ( یوحنا:۸ –۱۱)

  پاسخ
  1. 14.1

   سید محمد علوی زاده

   با سلام
   نمی دانم هدفتن از گذاشتن این پست چه بوده اما توضیحات ما را هم ملاحظه کنید.
   اولا این که حضرت عیسی علیه السلام کتاب آسمانی دارد شکی درآن نیست اما قاعدتا باید یک کتاب داشته باشد نه ۴ تا کتاب متفاوت (یا ده ها کتاب) آن هم با یک نام
   ثانیا توضیح ویکی پدیا در مورد انجیل یوحنا: انجیل یوحنا از نظر ساختار و محتوا با سه انجیل هم‌نظر (متی، مرقس، و لوقا) متفاوت است. برخی از رویدادها و تعالیمی که از زندگی عیسی بدان اشاره شده‌است در سه انجیل دیگر نیامده‌است، به‌گونه‌ای که با مطالعهٔ آن، تصویر کامل‌تری از زندگی او به‌دست می‌آید. یوحنا خودْ هدف خویش را از نگارش انجیل چنین بیان می‌کند: «امّا اینها نوشته شد تا ایمان آورید که عیسی همان < مسیح>، پسر خداست، و تا با این ایمان، در نام او حیات داشته باشید» (۲۰:۳۱).

   در این انجیل، ادعای الوهیت عیسی با روشنی بیشتری مورد تأکید قرار گرفته‌است. عیسی «کلام» خداست که «انسان خاکی» شد تا هر که به او ایمان آوَرَد، حیات جاویدان داشته باشد. یکی از ویژگی‌های انجیل چهارم آن است که به خدمات عیسی پیش از گرفتار شدنِ یحیی اشاره می‌کند، حال آنکه سایر انجیل‌ها خدمات عیسی را پس از این رویداد بیان می‌کنند.

   ثالثا : سنگسار در کتب مقدس یهود و مسیحیت (توضیح اینکه تمام کتب مقدس یهود را مسیحیان هم به عنوان کتاب خدا قبول دارند):
   به طور کلی در کتاب مقدس، سه شیوه اعدام بیان شده است: سنگسار، سوزاندن، به دار آویختن.
   به نظر می‏رسد که سنگسار شکل رایج اعدام در زمان شکل‏گیری کتاب مقدس بوده است (رک: خروج، ۱۷:۴، ۸؛ اول سموئیل، ۳۰:۶؛ اول پادشاهان، ۱۲:۱۸). از اجرای این مجازات نیز در کتاب مقدس خبر داده شده است (لاویان، ۲۴: ۲۳؛ اعداد، ۱۵: ۳۶؛ اول پادشاهان، ۲۱:۱۲؛ اول تواریخ، ۲۴: ۲۱). گاهی نیز برای تشدید مجازات، جسد پس از سنگسار سوزانده شده است. (یوشع، ۷:۲۵).

   جرایمی که در عهد قدیم مستوجب اعدام به شیوه سنگسار است،
   عبارتند از:

   ۱. قربانی فرزند برای بت‌ها: «هرکس… از ذریت خود به [بت] مولک بدهد…، قوم زمین او را با سنگ سنگسار کنند» (لاویان۲۰:۲)

   ۲. جادوگری: «مرد و زنی كه صاحب اجنه یا جادوگر باشد البته كشته شوند ایشان را به سنگ سنگسار كنید. خون ایشان بر خود ایشان است.»(لاویان ۲: ۲۷)

   ۳. کفرگویی: « هر كه اسم یَهُوَه را كفر گوید هرآینه كشته شود تمامی جماعت او را البته سنگسار كنند خواه غریب خواه متوطن چونكه اسم را كفر گفته است كشته شود.» (لاویان۲۴:۱۶)

   ۴. حرمت‏شکنی روز سبت(شنبه): «۳۲ و چون بنی‌اسرائیل در صحرا بودند كسی را یافتند كه در روز سبَت هیزم جمع میكرد. ۳۳ و كسانی كه او را یافتند كه هیزم جمع میكرد او را نزد موسی و هارون و تمامی جماعت آوردند. ۳۴ و او را در حبس نگاه داشتند زیرا كه اعلام نشده بود كه با وی چه باید كرد. ۳۵ و یَهُوَه به موسی گفت: «این شخص البته كشته شود تمامی جماعت او را بیرون از لشكرگاه با سنگها سنگسار كنند.» ۳۶ پس تمامی جماعت او را بیرون از لشكرگاه آورده او را سنگسار كردند و بمرد چنانكه یَهُوَه به موسی امر كرده بود.»(اعداد، فصل۱۵)

   ۵. دعوت‌کردن به بت ‏پرستی: «۶ و اگر برادرت كه پسر مادرت باشد یا پسر یا دختر تو یا زن هم آغوش تو یا رفیقت كه مثل جان تو بشد تو را در خفا اغوا كند و گوید كه برویم و خدایان غیر را كه تو و پدران تو نشناختید عبادت نماییم ۷ از خدایان امتهایی كه به اطراف شما میباشند خواه به تو نزدیك و خواه از تو دور باشند از اقصای زمین تا اقصای دیگر آن ۸ او را قبول مكن و او را گوش مده و چشم تو بر وی رحم نكند و بر او شفقت منما و او را پنهان مكن. ۹ البته او را به قتل رسان دست تو اول به قتل او دراز شود و بعد دست تمامی قوم. ۱۰ و او را به سنگ سنگسار نما تا بمیرد چونكه میخواست تو را از یَهُوَه خدایت كه تو را از زمین مصر از خانة بندگی بیرون آورد منحرف سازد. ۱۱ و جمیع اسرائیلیان چون بشنوند خواهند ترسید و بار دیگر چنین امر زشت را در میان شما مرتكب نخواهند شد.» (تثنیه، فصل ۱۳)

   ۶. بت‌پرستی: «۲ اگر در میان تو در یكی از دروازه‌هایت كه یَهُوَه خدایت به تو میدهد مرد یا زنی پیدا شود كه در نظر یَهُوَه‌خدایت كار ناشایسته نموده‌از عهد او تجاوز كند ۳ و رفته خدایان غیر را عبادت كرده سجده نماید خواه آفتاب یا ماه یا هریك از جنود آسمان كه من امر نفرموده‌ام ۴ و از آن اطلاع یافته بشنوی پس نیكو تفحص كن و اینك اگر راست و یقین باشد كه این رجاست در اسرائیل واقع شده است. ۵ آنگاه آن مرد یا زن را كه این كار بد را در دروازه‌هایت كرده است بیرون‌آور و آن مرد یا زن را با سنگها سنگسار كن تا بمیرند. ۶ از گواهی دو یا سه شاهد آن شخص كه مستوجب مرگ است كشته شود از گواهی یك نفر كشته نشود. ۷ اولاً دست شاهدان به جهت كشتنش بر او افراشته شود و بعد از آن دست تمامی قوم پس بدی را از میان خود دور كرده‌ای.» (تثنیه، فصل ۷)

   ۷. سرکشی پسر: «۱۸ اگر كسی را پسرس سركش و فتنه‌انگیز باشد كه سخن پدر و سخن مادر خود را گوش ندهد و هر چند او را تأدیب نمایند ایشان را نشنود ۱۹ پدر و مادرش او را گرفته نزد مشایخ شهرش به دروازة محله‌اش بیاورند. ۲۰ و به مشایخ شخرش گویند: “این پسر ما سركش و فتنه‌انگیز است سخن ما را نمی‌شنود و مسرف و میگسار است.” ۲۱ پس جمیع اهل شهرش او را به سنگ سنگسار كنند تا بمیرد پس بدی را از میان خود دور كرده‌ای و تمامی اسرائیل چون بشنوند خواهند ترسید.» (تثنیه،‌ فصل ۲۱)

   ۸. زنای محصنه و غیر محصنه: «… ۲۰ لیكن اگر این سخن راست باشد و علامت بكارت آن دختر پیدا نشود ۲۱ آنگاه دختر را نزد در خانة پدرش بیرون آورند و اهل شهرش او را با سنگ سنگسار نمایند تا بمیرد چونكه در خانة پدر خود زنا كرده در اسرائیل قباحتی نموده است. پس بدی را از میان خود دور كرده‌ای.» (تثنیه، فصل ۲۲)

   سنگسار حیوانات

   در یهودیت (که البته تمام مسیحیان این احکام را به عنوان حکم خدا قبول دارند) سنگسار ویژه انسان‌ها نیست، بلکه اگر گاوی نیز کسی را به قتل برساند، باید سنگسار شود: «هرگاه گاوی به شاخ خود مردی یا زنی را بزند که او بمیرد… اگر گاو قبل از آن شاخ‏زن می‏بود و صاحبش آگاه بود و آن را نگاه نداشت و او مردی یا زنی را کشت، گاو را سنگسار کنند و صاحبش را نیز به قتل رسانند. و اگر دیه بر او گذاشته شود، آن‏گاه برای فدیه جان خود هرآنچه بر او مقرر شود ادا نماید.» (خروج، ۲۱: ۲۸ـ۳۰).

   سنگسار در مسیحیت

   با مطالعه عهد جدید،‌ به این نکته پی‌می‌بریم که سنگسار در زمان عیسی امری رایج بوده است و عیسی که خود را ملزم به شریعت موسی می‌داند،‌ یهودیان او را امتحان کرده و حکم زنی که زنا کرده است را از عیسی می پرسند که عیسی جواب می دهد باید سنگسار شود اما می گوید هرکس که گناهی نکرده است او شروع کند که کسی باقی نمی ماند و در انتها حضرت عیسی او را می بخشد: «۱ اما عیسی به كوه زیتون رفت. ۲ و بامدادان باز به هیكل آمد و چون جمیع قوم نزد او آمدند نشسته ایشانرا تعلمی میداد. ۳ كه ناگاه كاتبان و فریسیان زنی را كه در زنا گرفته شده بود پیش او آوردند و او را در میان برپا داشته ۴ بدو گفتند: “ای استاد این زن در عین عمل زنا گرفته شد ۵ و موسی در تورات به ما حكم كرده است كه چنین زنان سنگسار شوند. اما تو چه میگویی؟” ۶ و اینرا از روی امتحان بدو گفتند تا اد‌ّعایی بر او پیدا كنند. اما عیسی سر به زیر افكنده به انگشت خود بر روی زمین می‌نوشت. ۷ و چون در سؤال كردن الحال می‌نمودند راست شده بدیشان گفت: “هركه از شما گناه ندارد او‌ّل بر او سنگ اندازد.” ۸ و باز سر به زیر افكنده بر زمین می‌نوشت. ۹ پس چون شنیدند از ضمیر خود ملزم شده از مشایخ شورع كرده تا به آخر یك‌یك بیرون رفتند و عیسی تنها باقی‌ ماند با آن زن كه در میان ایستاده بود. ۱۰ پس عیسی چون راست شد و غیر از زن كسی را ندید بدو گفت: “ای زن آن مد‌ّعیان تو كجا شدند؟ آیا هیچكس بر تو فتوا نداد؟” ۱۱ گفت: “هیچكس ای آقا.” عیسی گفت: “من هم بر تو فتوا نمیدهم. برو دیگر گناه مكن.”» (یوحنا،‌فصل ۸)

   عیسی خود اعتقاد به شریعت موسی داشت اما بعد از او حوادثی رخ داد و شخصی به نام پولس اعمال شریعت موسی را در نجات بی اثر دانست و معتقد شد برای نجات تنها ایمان به عیسی کافی است و شریعت جریمه انسان گناهکار بود. کدام گناه؟ گناه اولیه که حضرت آدم مرتکب شد و از بهشت به زمین فرود آمد. این گناه در نسل بشر باقی ماند و جریمه این گناه شریعت بود اما هنگامی که عیسی آمد و به صلیب کشیده شده، در راه گناهان بشر قربانی شد، گناه اولیه کفاره داده شد و انسان پاک شد و دیگر جریمه او یعنی شریعت بخشیده شد.

   سنگسار در اسلام

   در اسلام حکم سنگسار در قرآن نیامده است و تنها حکم زناکار، صد ضربه شلاق آمده است: «الزَّانِيَةُ وَ الزَّاني‏ فَاجْلِدُوا كُلَّ واحِدٍ مِنْهُما مِائَةَ جَلْدَةٍ وَ لا تَأْخُذْكُمْ بِهِما رَأْفَةٌ في‏ دينِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ لْيَشْهَدْ عَذابَهُما طائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنين‏. هر يك از زن و مرد زناكار را صد تازيانه بزنيد و نبايد رأفت (و محبّت كاذب) نسبت به آن دو شما را از اجراى حكم الهى مانع شود، اگر به خدا و روز جزا ايمان داريد! و بايد گروهى از مؤمنان مجازاتشان را مشاهده كنند.» (نور: ۲)

   منتها در سنت فقهی ما حکم سنگسار آمده است که میان علماء در اینکه سنگسار از احکام اسلامی است یا از ابداعات خلیفه دوم، اختلاف است. که بررسی آن فرصت دیگری می طلبد.

   ما از اظهار انزجارهای گروه‌های مختلف از حکم سنگسار تعجبی نداریم، چرا که نزد آنها قبح و زشتی عمل زنا کم‌رنگ و حتی رنگ باخته است و حتی در برخی کشورها از اینکه هم‌جنس بازی جرم به شمار می‌رود، تظاهرات می‌کنند و سعی می کنند هم‌جنس بازی را در کشورها قانونی کنند – کما اینکه در برخی کشورها چنین کرده اند و روز خاصی را به این مناسبت جنشن می گیرند- اگر بگوییم که زناکار باید چند ضربه شلاق بخورد، باز اعتراض می کنند. اما تعجب از سخنگوی واتیکان است که او سنگسار را محکوم می کند؛ زیرا مسیحیان به عهد قدیم اعتقاد دارند و آن را در بخش اول کتاب مقدسشان آورده‌اند، و در عهد قدیم و جدید اعتقاد به سنگسار انسان‌ها دارند و حتی حیوانی که کسی را به قتل برساند، محکوم به سنگسار می‌دانند.

   پاسخ
 4. 13

  كامران

  حضرت و فرزندانشون هم سنگي به كنار زن زدند

  پاسخ
 5. 12

  محمد

  با سلام
  اول این که حضرت علی(ع) وقتی شخص را ۴ بار برگرداند منظور ایشان این بود که برود و توبه کند و حد را اجرا نکند چون ایشان به او گفتند که برو و خودت بیا یعنی شخصی را پس از زمان های گفته شده به دنبال زن نورستان تا او را برای اجرای حد بیاور ولی اصرار زیاد زن در مجلس عمومی باعث شد که حضرت مجبور به اجرای حکم شود.
  در مورد زنای محصنه باید بگم که حد زنا بر زن و یا مرد همسر داری که در دسترس او بوده و هیچ مانعی برای ارتباط جنسی میان آنها نیست اجرا میشود شرایط اجرای حد به اینظر صورت است که شخص زناکار در مجلس باید ۴ بار اعتراف کند و در اعتراف خود بگوید با وجود این که میدانستم زنا حرام است و حد دارد و بدون اجبار و با آگاهی کامل و با اختیار خود زنا کرده ام و یا ۴ مرد عاقل و بالغ و یا۳ مرد و۲ زن و یا۲ مرد و ۴ زن به زنای شخص شهادت بدهند و همگی باید در شهادت خود اتفاق داشته باشند یعنی اگر شهادت یکی از شاهدان با بقیه متفاوت باشد حد ساقط است.اگر همه شرایط محیا بود و قرار بر این شد که حد بر شخص جاری شود اگر پس از یا قبل از صدور حکم شخص بگوید توبه کردم حد ساقط است و یا در مسیر رفتن به مکان اجرای حد بگویی توبه کردم حد ساقط است و حتی در آخرین لحظه که او را دفن کردند و میخواهند حد را اجرا کنند بگویید توبه کردم با حد ساقط است.دین اسلام دین رحمت است.

  پاسخ
 6. 11

  سلمان فارسی

  سلام
  حد و اندازه سنگ هائی که باید برای حد مورد استفاده قرار گیرد چه ابعادی دارد؟

  پاسخ
  1. 11.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   با سلام و تشکر از حضور گرمتان
   اندازه سنگ ها عرفی است یعنی ان قدری که یک انسان می تواند بدون زحمت بلند
   کند و پرتاب نماید -د- بعد از مردن بر انها نماز میت می خوانند و دفن شان
   می کنند
   ( تحریر الوسیله ج ۴ ص ۱۹۲ و ۱۹۴ م ۲ و۶ )

   پاسخ
 7. 10

  سید محمد

  سلام.
  میخواستم بدونم که چه قوانینی برای اجرای سنگسار باید رعایت بشه؟
  آیا تمام افراد میتونن در پرتاب سنگ شرکت کنند؟
  آیا سنگها باید وزن ویا اندازه ی مشخصی داشته باشند؟
  آیا قدرتی که سنگ پرتاب میشه باید مشخص باشه؟
  آیا فردی که سنگسار میشه حتما باید بمیره؟
  متشکرم……

  پاسخ
  1. 10.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   با سلام و احترام
   اثبات حد سنگسار نزد قاضی خیلی مشکل و سخت است . خیلی کم اتفاق می‌افتد که مرد یا زنی به زنای محصنه محکوم گردند.
   نحوه اجرای حکم سنگسار بدین صورت است که قاضی به او دستور می دهد ابتدا غسل
   کند، یعنی غسل های سه گانه میت را انجام دهد، سپس او را کفن می کنند و بعد
   مرد را تا کمر و زن را تا سینه داخل گودالی می کنند و بعد به او سنگ می
   زنند (سنگ ها نباید زیاد بزرگ باشد) تا از دنیا برود. بعد بر بدنش نماز می
   گزارند و بعد او را در قبرستان مسلمانان دفن می کنند . تمام افراد می
   توانند در اجرای حکم سهیم باشند . احوط این است کسی که خودش باید حد
   بخورد،در سنگ زدن شرکت نکند ،مگر این که بین خود و خدای خود توبه کرده
   باشد.(۱)
   برای اطلاع بیش تر از قوانین مربوط به اجرای این حد می توانید به اجرای احکام دادگاه مراجعه کرده و جویا شوید.

   پی‌نوشت‌:
   ۱. تحریر الوسیله، ج ۲، کتاب الحدود فی کیفیه ایقاعه ،م ۲ و ۵ و ۶.

   پاسخ
 8. 9

  محسن

  این قسمت موضوع را بیشتر باز کنید
  هر کس مستحق حدى باشد نباید به دیگرى حد زند، اکنون هر کس از شما که مستحق همین حد است حد نزند، پس تمام مردم برگشتند و تنها خود آن حضرت با حسن و حسین علیه السلام زن را سنگسار نمودند

  آیا با وجود توبه باز هم حد به گردن کسی است یا این افراد حد به گردن داشتند و توبه نکرده بودند این موضوع که در زمان حضرت علی همه گناه کرده و هیچ کس توبه نکرده باشد قدری بعید نیست

  پاسخ
  1. 9.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   با سلام
   حد در صورتی واجب میشود که گناه افشا و در محکمه و نزد قاضی از طریق اقرار خود مجرم یا شهادت شهود(باشرایط خاص) ثابت شود.

   پاسخ
 9. 8

  علی محمدی

  سلام زنی که از رو فشار اقتصادی مبادرت به گناه کند آیا بازم این زن باید سنگ سار شود پس تکلیف کسانی که شرایط رو بر این زن اینقد سخت کرده اند که اینکار رو بکند چی باید باشه

  پاسخ
  1. 8.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   سلام بله
   مثلا اگر کسی دیگری را به قتل شخص ثالثی امر و ترغیب کند قاتل مباشر اعدام می شود نه امر کننده به قتل.

   پاسخ
 10. 7

  Shamim Gol

  از خدایی که انقدر بزرگوار اع که تمومی گناهان رو میبخشه.چرا اینجوری شد؟؟

  من مطمعنم وقتی توبه واقعی باشه خدا میبخشه.اون زن اومده به حضرت علی گفته و توبه کرده.چرا عاقبتش باید اینجوری باشه؟
  پاسخ
  1. 7.1

   علی

   کی گفته اون زن توبه کرده؟؟خداوند دوسال و اندی به او رخصت توبه داده بود و توبه به مراتب بهتر از مجازات انسان را پاک میکند ولی آن زن پاک شدن را فقط در مجازات میدانست نه توبه پس توبه نکرد.هرچه باشد خداوند بزرگوار تر از آن است که هم در دنیا و هم آخرت فردی را عذاب کند

   پاسخ
   1. 7.1.1

    سید محمد علوی زاده

    متاسفانه نادانی کرده وگرنه به قول شما نیازی به مجازات شدن نیست.
    احتمالا عذاب وجدان شدید داشته به طوری که عقلش را تحت الشعاع قرار داده بوده.

    پاسخ
 11. 6

  بهار

  واقعا عمل وحشیانه ایه

  بدترین چهره ای که میشه از اسلام نشون داد. کشتن یه انسان به بدترین شکل. همون کاری که داعش هم میکنه
  بعضیا چقدر با اشتیاق اندازه سنگ ها رو هم می پرسن! فکر میکنم اگه الانم این حکم اجرا بشه متقاضی برای شرکت در مراسم کم نیست. آدمهای عقده ای و روانی زیاد هستن که برای خالی کردن عقده های خودشون و پرتاب سنگ به سرو صورت یه انسان دیگه سرو دست میشکنن. گاهی از اسلام و اساسا دین متنفر میشم
  اگر کسی اطلاعات داره لطفا درباره فلسفه این حکم توضیح بده. البته توضیح نه توجیه! (مث توجیه هایی که تو مساله ار میارن خیلیا)
  پاسخ
  1. 6.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   به خطر افتادن کانون گرم خانواده و تولد کودکان حرام زاده جنایت نیست!؟؟ خیانت به همسر وحشانه نیست!؟  پر شدن جامعه از فساد و فحشاء وحشتناک نیست؟؟!!
   این احکام بازدارنده اند و با تنفر امثال شما خدشه ای به اسلام وارد نمیشه
   توضیحات بیشتر در این مقاله:

   پیشینه ی تاریخی حکم سنگسار چیست؟ آیا اجرای چنین حکمی در این زمان به ضرر اسلام نیست؟
   پاسخ
 12. 5

  ناصر

  به نظرم اگه از خدای خودش تقاضای عفو می کرد بهتر بود تا بره عمر خودشو بریزه به خاطر  یک گناه-در مورد سنگسار یک سوالی داشتم وان اینکه ما می توانیم به جای سنگ های بزرگ که باعث مردن می شه از ریگ استفاده کنیم-البته بنده چیزی در مورد سنگ و قطعاتش نمی دانم.

  پاسخ
  1. 5.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   ما هم تفصیل احکام سنگسار را مطالعه نکرده ایم

   پاسخ
 13. 4

  عرفان

  دوست عزیزمون راست میگه که جامعه پرمیشه ازفساداگه سنگسارنکنن درحالی که مردم نصف کشورهای اروپایی زنازدن وباخوشی وفرهنگ بالا کنارهم زندگی میکنن

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   نکنه شما شیفته این زنا زادگیشون شدید؟؟؟

   پاسخ
 14. 3

  علیرضا

  مطمینید این متن درسته من که شک دارم

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   از چه نظر؟

   پاسخ
 15. 2

  الهه

  پس دروغه که میگن اگر توبه کنی خدا همه گناهان رو میبخشه!!؟؟عاقبت یه زن خطاکار که پشیمونه باید این باشه؟!! 

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   این حده و هیچ ربطی به توبه و پشیمانی نداره.
   حد هم باعث پاک شدن از گناه میشه ولی راه بهتر همان توبه است که این زن سخت ترین راه را برای پاک شدن از گناهش انتخاب کرده بود.

   پاسخ
 16. 1

  یکی

  من جایی خوندم مولا علی فرزندانش به کنار زن سنگ زدند تا زن فرار کند و زن زنا کار به قتل نرسید درست است ؟

  پاسخ
  1. 1.1

   مدیر سایت

   پاسخ:

   ما ندیده ایم

   پاسخ
  2. 1.2

   مصطفی

   حضرت علی علیه سلام به امام حسن و امام حسین امر فرمود که هر کدوم یک سنگ کوچک بردارید و به زن,بزنید.اون زن زنده موند.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =