فرمایش ملا احمد نراقی در مورد نگاه حرام و کنترل شهوت

0 ۷۷۸

D985D984D8A7 D8A7D8ADD985D8AF D986D8B1D8A7D982DB8C 1 فرمایش ملا احمد نراقی در مورد نگاه حرام و کنترل شهوتو چون نظر کردن باعث هیجان شهوت می‌شود ، شریعت مقدسه ، حرام کرد نظرکردن هر یک از مرد و زن را به دیگری . و حرام نمود شنیدن مردان و زنان سخنان یکدیگر را مگر در حال ضرورت . و همچنین حرام شد نظر کردن مردان به پسران «امرد» ، (کسی که هنوز صورتش مو در نیاورده باشد) اگر از شهوت باشد.

و از این جهت ، بزرگان دین و اخیار در اعصار احتراز می‌نمودند از نظر کردن به روی پسران امرد . و به این سبب بود که سلاطین اسلام ، که‌پناه مذهب و دین ، و «حصن حصین» (پناهگاه و دژ محکم و استوار ) شرع و آئین‌اند ، و حکام دیندار و علمائی که‌حکم ایشان نافذ بود ، در اعصار و «امصار» (شهرها) از تردد زنان در کوچه و بازار بدون‌حاجت و ضرورت ، و از اجتماع ایشان در عیدگاهها و مساجدی که موجب نظر کردن‌به مردان و مظنه فتنه و فساد می‌بود منع می‌نمودند .
پس کسی که در صدد محافظت دین و دنیای خود باشد باید از نظر کردن به نامحرم وتصور ایشان و تکلم و خلوت با زنان اجتناب تمام نماید .
معراج السعاده،ص298

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/NQuGA
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =