احکام پارتی بازی

28 8,056

شاید این پست ها را هم بپسندید

این چند تا استفتاء که در ادامه خواهید دید رو  بعد از چندین ساعت سرچ توی گوگل، سایتهای اختصاصی مراجع عظام تقلید و نرم افزارهای احکام و استفتائات مراجع پیدا کردم!!!!

انگاری برای هیچ کس سوال پیش نیومده که پارتی بازی حکمش چیه!!!

انگاری در مورد نپرداختن به این مساله مهم و مبتلا به هم پارتی بازی شده است!!!!

تعریف و تبیین پارتی بازی

پرسش: من دختری بیست ساله هستم ، دانشجو ، الان سر کار نمی رم میشه گفت به پولم احتیاج دارم ، چون باید بتونم خرج شهریه دانشگامو بدم از یه سال دیگه. دنبال کارم هستم یکی از استادامون که شانسی دوست پدرم دراومده تو یه جا پستی داره ، پدرم به این دوستش گفته که اگر استخدامی چیزی اتفاق افتاد دختر منم هست. من موندم این کار الان پارتیه یا نه ؟ از یه طرف به پدرم میگم ، میگه نه گزینش میشی ولی خودشم میدونه احتمال زیاد شایدم گزینش نشم.از یه طرفم میگه این همه کارات درست نیست مثلا” من یه مقدار از موهام بیرونه پدرم میگه تو واجب تر از این کاراتم درست نیست ولی خب من میگم یواش یواش درست میکنم. اگه بخوام بگم من همه کارام غلطه اینم روش که نمیشه. شاید با همین کارای کوچولو همه زندگیم درست بشه. از یه طرفم به خواهر برادرم میگم ، میگن این ادارات اصلشون بر این حسابه که خانواده پرسنل که قابل اطمینان ترن در اولویت استخدامند چیز بدی نیست .یا اینکه من خانواده داییم وضع مالی خرابی داشتن ، دخترداییم دنبال کار بود یکی واسطه شد مثل نمونه من ، دخترداییم رفت سر کار واقعا” رو زندگیشون تاثیر داشت طوریه که اصلا” نمیشه گفت پارتیه انگار خدا خواسته کمک کرده باشه. به هرکی ام میگم ، میگن نه خود طرف داره میگه بیا .نمیدونم تو این اوضاعی که هرجایی خانما نمیتونن کار کنن یا همه جا آشنا میخواد این پارتی حساب میشه یا نه .اگه یه وقت جور بشه نمیدونم به بابام چی بگم ،بگم این همه رو انداختی نمیرم .یا این که برم با استادمون مساله رو در میون بذارم مسخره ام نمی کنه.نمیدونم دعا کنم که خدا اگه پارتیه نشه اگه نیست پس بشه .نمیشه اصلا” گفت که کار خداست؟ که کار داره جور میشه ؟

 

پاسخ: در ابتدا باید پارتی بازی را تعریف کرد تا بعد بتوانیم تشخیص دهیم که استخدام و … پارتی بازی محسوب می شود یا نه.

پارتی بازی یعنی این که شخصی باعث شود تا فرصت موجود در یک اداره یا سازمان که متعلق به همه مردم یا طیف معینی است به فرد یاگروه خاصی داده شود بدون اینکه از لحاظ ملاک های تدوین شده درآن مورد، امتیازات لازمه را داشته باشند.

اگر کسی باعث شود که حق قانونی عموم زیر پاگذاشته شود وبه هر نحوی در اختیار فرد خاصی گذاشته شود این پارتی بازی است. ولی معرفی کردن وراهنمایی کردن افراد حتی آشنایان برای حضور درمیادین مسابقه جهت استخدام وکسب فرصتهای موجود مصداق پارتی بازی نیست مشروط بر اینکه حق دیگران مبنی براطلاع یافتن از این موضوع ضایع نگردد.

پس شما، باید به مقررات موجود در آن اداره یا شرکت رجوع کنید وقوانینی که برای استخدام یا اعطاء امتیازات وضع شده است را ملاحظه کنید اگر شما دارای آن شرایط هستید و با استخدام شما حقی از اشخاص دیگری ضایع نمی شود ، کار کردن شما در آن جا پارتی بازی محسوب نمی شود.

منبع: پایگاه پرسمان قرآنی

 

حکم عمره  ای که با پارتی بازی به دست آمده

سؤال: من و همسرم بوسیله ی پارتی بازی به عمره مشرف شدیم.بوسیله پارتی بازی با اینکه کارمند حج نبودیم با کاروان ویژه ی کارمندان حج که کاروانی ویژه بود و پول را بصورت تخفیف و قسطی دریافت میکرد به همین صورت مشرف شدیم.(ما صلاحیت استفاده از این تسهیلات را نداشتیم ولی با پارتی بازی این اتفاق افتاد) حال سوالم این است که آیا کیفیت حج ما خدشه دار شده؟ آیا این تاثیر در اجزای اعمالمان است؟یعنی من و همسرم حرام هم میشویم و از احرام خارج نمیشویم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.

جواب: با سلام و عرض ادب

حجتان صحیح است نسبت به اینکه خلاف مقررات عمل کرده اید استغفار نمایید.

استفتا از دفاتر آیات عظام سیستانی،مکارم و رهبری

 

حکم تقلب؛پارتی بازی ، و حقوقی که دریافت میشه

سؤال:

۱- کسی که به پارتی بازی به استخدام شرکتی در بیاید حقوق دریافی ان چه حکمی دارد ؟

۲- اگه با تقلب استخدام بشه حقوقش چه حکمی دارد

۳- اگر در کنکورتقلب کرده و الان به با همون مدرک به اسختدام در بیاید حقوقش چه حکمی دارد ؟

 

آیت الله خامنه ای:

ج۱-۳) بطور کلى تقلّب جایز نیست ولى اگر تخصص و مهارت لازم را براى کارى که براى آن استخدام شده دارد و مقرّرات استخدام رعایت شده و مطابق مقررات و براساس توانایى در انجام وظایف محوله، به او حقوق مى دهند، حقوق دریافتى حرام نیست.

 

آیت الله مکارم شیرازی:

۱-پارتی بازی ( یعنی وساطت برای پیشرفت کار بر خلاف قانون) جایز نیست و حقوقی که می گیرند اشکال دارد ولی چنانچه این کار در حد معرفی باشد و فرد بقیه مراحل را طبق مقررات و شرایط قانونی طی کند و باعث تضییع حقوق دیگران نشود اشکالی ندارد .

۲- هر گونه تقلب در امتحانات شرعاً حرام است، و اگر کسی در امتحان ورودی دانشگاه و مانند آن تقلب کرده ولی بعدا مراحل تحصیلی و شغلی را بدون تقلب گذرانیده می تواند از مدرک تحصیلی خود و مزایای مترتب بر آن استفاده کند، مشروط بر این که از کار خود جدا توبه کرده و هرگز سراغ چنین کارهایی نرود و با اعمال نیک آینده گذشته را جبران کند.

 

آیت الله وحید خراسانی:

۱و۲و۳- اگر خلاف قانون باشد جایز نیست.

 

آیت الله سیستانی :

۱و۲و۳ـ تقلب حرام است ولی اگر از نظر تخصص و توانائی انجام کار در حد مطلوب باشید حقوق حلال است.

 

آیت الله فاضل لنکرانی:

۱.اگر استخدام با پارتی برخلاف قانون نباشد و حق کسی ضایع نشود ؛ کسی که استخدام شده؛ شایستگی انجام کاری را که برای ان استخدام شده داشته باشد؛ حقوقی که می گیرد حلال است.

۲. تقلب حرام است؛ لیکن اگر حقوق را به خاطر لیاقت و شایستگی انجام کار بدهد حلال است و اگر به خاطر مدرک بدهد چنانچه اصل مدرک تقلبی باشد حقوقی که بابت ان گرفته می شود حرام است اما اگر درکنکور تقلب کرده باشد و بعد از آن درس خوانده باشد و با شایستگی مدرک گرفته باشد اشکال ندارد.

منبع: پاسخگوی احکام

حکم حقوقی که از راه پارتی بازی به دست آمده است!

پرسش: اگر کسی با پارتی سر کار برود ایا حقوق او حلال است یا حرام؟

پاسخ: اگر خود شغل عمل حلالی است حقوقی که میگیرد حلال است.

منبع: استفتائات آیت الله العظمی سیستانی

 

پرسش: کسی که با پارتی و رابطه مشغول به کار شده است حقوقش چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر بر خلاف مقررات حکومت اسلامی باشد جایز نیست!

منبع: استفتائات آیت الله العظمی سیستانی

 

 

لطفا مطالب این وبسایت را با ذکر منبع و لینک مطلب منتشر کنید!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=213

مطالب مرتبط
حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 دیدگاه برای این پست ثبت شده است
 1. علی می گوید

  من فقط آیت الله بهجت رو قبول دارم
  لطفا نظر ایشون رو ینویسید

  1. سید محمد علوی زاده می گوید

   فتاوایی را که درا ختیار داشتیم قرار دادیم

  2. فاطمه می گوید

   آیت اله بهجت:پارتی بازی حرام است و حقوقی که شخص با این پارتی بدست آورده اگه در انجام آن تلاش نکند کاملا حرام است و اگر در انجام آن کار نهایت تلاش را بکند خداوند بیشتر از نیمه از پول هر ماه را بدون برکت قرار میدهد ،پس مثل این است که روی قطعه ای از یخ بدود.پس به صورت درست انجام شود.

 2. امیرحسین می گوید

  سلام من جوان ۲۴ ساله ی متاهلم .سئوال من اینه
  بنده باید برای دوره ی آموزشی باید برم اراک و با فرض اینکه آشنام میتونه کارو درست کنه که بیام نزدیکتر آیا این کار مشکل نداره؟ چون شاید با پارتی بازی یکی دیگه از راه نزدیک بیاد دور؟
  مرجع تقلیدم رهبره

 3. اهنگ 1397 می گوید

  الان فقط با پارتی بازی میشه حق خودشو گرفت

 4. مهدی می گوید

  علما منظورشون اینه که اگر مثلا ارتش استخدامی داره، به دوستات اگر بگی اشکالی نداره که خبرشون بکنی وگرنه بچه هم میفهمه که پارتی حرامه ، هرکس با این نظر مخالفه یه سر به نهج البلاغه بزنه که به صورت واضح در مورد پارتی و رشوه صحبت میکنه… به شخصه ۲۹ سالمه و استخدامی های زیادی رو شرکت کردم و چون پارتی نداشتم رد شدم ، توی استخدامی اگر پارتی داشته باشی مسلمانی و باید ثابت کنی کافر نیستی و اگر نداشته باشی کافری و باید ثابت کنی مسلمانی …. به قول دوستان همه باهم داریم حرام می خوریم چه با پارتی چه با ربا و چه با رشوه… توی این زمونه باید پیدا کنی که چه چیزی حرام نیست … بخاطر همینه که روایت داریم مسلمان بودن در آخرزمان مانند نگه داشتن زغال گداخته در کف دسته… هرکسی که مخالفه معلومه خودش با پارتی یه کاری کرده… حرفم با این آدما اینه که الکی توجیح نکن خودت هم می دونی حرامه میخوای کلاه شرعی بزاری پس الان خودت درستش کن که چند سال دیگه که پیر بشی دیگه دیره … مثلا وقتی توی صف نونوایی هستی یکی می یاد با پارتی نون میگیره خودت واسه همون دو دقیقه چقدر فوش می دی توی دلت…

 5. حجت اله عرفانیان می گوید

  کسانی که در انقلاب و جنگ تحمیلی نقشی نداشته اند نمی توانند مدافع خوبی برای انقلاب و آرمانهایش باشند در حالی که تمام آشنایان و فامیلش را به کار گمارده برای گزینش نیرو های ارزشی تقواء و شجاعت بسیجی شرط اول است که در عمل ثابت می شود به عمل کار برآید به سخنرانی نیست

 6. حجت اله عرفانیان می گوید

  تمام مسئولین کمو بیش ارزشی این انقلاب نه وبلاگ دارند نه وب سایت که از انقلابشان و مذهب دینشان دفاع کنند ولی پست های مهم ارزشی به آنها سپرده شده در حالی که حقشان نیست و کسانی هم برای پنجمین بار به آن پست مهم گماشته شده اند خدا را خوش نمی آید روز قیامت باید جواب گو باشید مذهب امام اول ثانی ثالث رابع خامس سادس سابع ثامن تاسع عاشرهادی عشر ثانی عشر۲۵۳+۱۳۲ اسلام =۳۸۵ شیعه۳۸۵ انسان کامل۲۵۳+۱۳۲ اسلام = ۳۸۵ شیعه۳۸۵کلید دین اصول دین الله۳۸۵ اصل اسلام بدین الله۳۸۵ دین مذهب امام۱۹۷+۱۸۸ اول دوم سوم چهارم پنجم ششم هفتم هشتم نهم دهم یازدهم دوازدهم =۳۸۵ شیعه ۳۸۵ مذهب اسلام ۱۸۳یگانه مذهب الله۱۸۳+۲۰۲محمد علی=۳۸۵شیعه یگانه دین ها اسلام مذهب الله ۳۸۵ شیعه ۳۸۵شهید الله۳۸۵ شیعه۳۸۵اصل اسلام بدین الله۳۸۵ پیامبرفرمودفقط یک فرقه اهل نجات است به ابجد فرقه ۳۸۵ شیعه۳۸۵فلسفه دین الله ۳۸۵انسان کامل بدین الله۳۸۵اسلام واقعی الله۳۸۵ مذهب الله یعنی جان دین۳۸۵اصل مذهب بدین اسلام ۳۸۵ مذهب اصلی بدین اسلام ۳۸۵یگانه مذهب الله محمد علی ۳۸۵ دین مذهب مقدس الله ۳۸۵ فلسفه دین الله۳۸۵ اصل اسلام بدین الله ۳۸۵طریق الله۳۸۵آل محمد آل علی یا علی ۳۸۵ مذهب اسلام۱۸۳ یگانه مذهب الله ۱۸۳+۲۰۲ محمد علی = ۳۸۵ شیعه ۳۸۵ صاحب شریعت مذهب الله ۱۱۹۸ -۱۲۰۲ سه خلیفه قاصب = ۱۴ معصوم خانواده محترم پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) را ۱۴ معصوم می گویند شریعت دین الله ۱۱۱۰-۱۲۰۲ ان من المجرمین منتقمون =۹۲ محمد۹۲+۱۱۰ دین الهی = ۲۰۲آئینه الله ۲۰۲ مومن الله ۲۰۲ اهل لا اله الا الله ۲۰۲ محمد علی ۲۰۲ احکام اسلام ۲۰۲ امام بکل دین۲۰۲ اهل دین اهل الله۲۰۲قلب دین ها ۲۰۲امام دین مذهب ها۲۰۲ اباصالح بدین۲۰۲ مهدی بدین ها الله۲۰۲دعای مذهب الله۲۰۲محمد علی ۲۰۲ به ابجدکبیر و صغیر مذهب علی ۲۰۲محمد علی ۲۰۲احکام اسلام ۲۰۲ دره علم خدا غیر از علی نیست جانشین خاتم پیغمبران مولاء علیست ان مدینه” العلم و علی بابها پیامبر فرمود من شهر علم و علی درب آن است دره علم خدا غیر از علی نیست جانشین خاتم پیغمبران مولاء علیست کسی کو گفته از علمو درایت بیانات متین غیر از علی نیست جانشین خاتم پیغمبران مولاء علیست به ابجد کبیر و صغیر مذهب ۶۶ الله ۶۶ علی ولی الله ۶۶+۶۶=۱۳۲ اسلام +۲۵۳ انسان کامل = ۳۸۵ شیعه یک مرد می خواهم با کلمه ۱۸۳مذهب اسلام ۱۸۳یگانه مذهب الله ۱۸۳+۲۰۲ محمد علی = ۳۸۵ شیعه ۳۸۵ مذهبش را پیامبرش را و جانشین پیامبر و مذهبش را ثابت نماید به ابجد دین ۶۴ الله محمد علی۶۴ +۶۴= ۱۲۸ کلید دین ۱۲۸ حاکم جهان ۱۲۸ طبیب اهل جهانی۱۲۸ حسین۱۲۸ کلید دین ۱۲۸ هر دین و مذهبی کلید نداشته باشد باطل و دروغین است کسانی که مدرک گرا هستند وخدمتی برای انقلاب و جهاد و هیچ قدمی بر نمی دارند نه برای دین و مذهب مثل انسانهایی که بی نماز هستندزندگی ۵۰ ساله شان را تباه می کنند وقتی خطری انقلاب را تهدید می کند این جانبازان و خانواده شهداء پشتیبان این مملکت میباشند ولی در ادارات با غیر اینهامواجع می شویم پارتی بازی مساوی است با شرک خفی! اغلب کسانی که در زندگی رعایت عدالت نمی کنند و به پارتی بازی روی می آورند در واقع در یکی دیگر از اصول پنج گانه مذهب تشیع نیز دچار مشکل هستند و آن توحید است. وقتی کسی قانون را دور می زند تا نیروهایی جز نیروهای الهی به او کمک کنند، به کافی بودن نیروی الهی و به صلاح و مصلحت اندیشی های پروردگار شک دارد و این یعنی شرک خفی. در حالیکه مومن اولا به خداوند را برای یاری رسانی کافی و قادر می داند و ثانیا به تقدیرات الهی (کم باشد یا زیاد) راضی است.هر آن چه خلاف ضوابط و مقررات حکومت اسلامی، انجام شود جایز نیست و در مورد استخدام از این طریق، در صورتی که شرایط را نداشته باشد حقوقش اشکال دارد. یکی می گفت من و همسرم با پارتی بازی به حج رفتیم آیا همسرم به من حرام شده است رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و خانواده شهداء کمر ابر قدرتها را در هم شکستند و حامی دین و مذهب اسلام میباشند ولی کسانی که مدرک گراء هستند در راس امور دولتی قرار گرفته و فرزندان جانبازان و شهداء بیکار میباشند توقع شما این است که انقلاب متعلق به مجاهدان راه الله و فرزندانشان میباشد ولی در ادارات بروی اینها بسته شده اگر خطری انقلاب را تهدید کند آنها و فرزندانشان قادرند از این انقلاب دفاع کنند یا باز ما جانبازان و خانواده شهداء مسئول نگهداری از انقلاب و ارزشهایش هستیم چرا دولت کاری فکری نمی کند اگر خطری این انقلاب را تهدید کند گناهش به گردن قاصبان میز ریاست میباشد چرا دولت کاری نمی کند مگر خوابشان برده شاید ما کار گزاران ارزشی نداریم که به دین و مذهب شجاعت مجاهدان فی سبیل الله ارزشی قائل نیستند و فقط مدرک گرا هستند و زمانی هم که جنگ بشود فرار را برقرار می کنند و خیانت به دین الله خواهند کرد

 7. ... می گوید

  برای اولین بار… بعد از این همه سال که احکامو خوندم دلم شکست…! حقوقشون حلاله؟!!

 8. عمارنامه می گوید

  سلام و درود؛
  دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://www.ammarname.ir/node/46122
  ما را از بروزرسانی خود آگاه
  و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  http://ammarname.irinfo@ammarname.ir
  یا علی

  1. مدیر سایت می گوید

   پاسخ:

   سلام علیکم و رحمه الله

   ممنون از لطفتان
 9. saeed می گوید

  سلام سید.
  ممنون که با سرچتون باعث شدید ما وقتمان تلف نشود.ممنون.
  خدا خیرتان دهد.با امام حسین محضور بشید.

 10. سید مهدی می گوید

  جواب هیچ کدام از بزرگواران با منطق من سازگار نیست . چون اگر هم کسی به سفارش کسی جایی استخدام بشه و مهارت لازم رو هم داشته باشه بازم گناه هستش . چون معلوم نیست در اون رشته چند تعداد نفر در کشور یا حوزه اون اداره مهارت لازم رو دارن و بیکار هستن . مگر در مواردی که شرکت شخصی باشه در غیر این صورت باید آزمون استخدامی صورت بگیره

 11. اعتراض دارم می گوید

  سلام.
  ۱- من نفهمیدم نظز اقای سیستانی چیه؟حقوق تن حلال هست یا حرام.
  ۲- نظر رهبری طبق لینک زیر چیز دیگری هم هست.
  http://www.pasokhgoo.ir/node/37233

  1. مدیر سایت می گوید

   پاسخ:

   سلام
   بنده لینکو دیدم و منافاتی بین آن و پست خودمان ندیدم.
   ممنون از حضور گرمتان

 12. بیکارم می گوید

  سلام.
  من ۲۷ سالمه.یک سال و نیمه بیکارم. مجرد. مذهبی هستم. توی این مدت دوستان و اشنایان هم سن و سال من با پارتی و اشنا بازی حلال یا حرام استخدام شدن  زن دارن.
  حالا من پارتی بازی کنم یا نه؟

 13. راهنمایی می گوید

  لطفا برای هر نوشته خود مدرک بیاورید(لینک دفتر مراجع را بگذارید.ممنون.

 14. سلام2 می گوید

  سلام.
  ضمنا یادم رفت بگم لطفا در مورد نظر اقای مکارم بگید که اشکال دارد یعنی احتیاط واجب(یا از این حکم عمل کنید یا حکم اعلم بعدی)
  کارت درسته.سید .ممنون.
  فکر نکن یکی از دوستات هستم.چوم نیستم.به کارت ادامه بده.

  1. مدیر سایت می گوید

   پاسخ:

   سلام علیکم

 15. وجدان بیدار می گوید

  با سلام خدا کمر اون کسانی که پارتی بازی میکنند را بشکند

 16. lk می گوید

  سلام
  کاش لطف می فرمودید و نظر آیت اله بهجت را هم مکتوب می کردید.

 17. بی عدالتی می گوید

  باسلام.باهمه احترام به مراجع عظام تقلید.ولی من کاملامخالف نظراتشونم.به نظرمن پارتی بازی طبق هرشرایطی با احکام اسلامی سازگاری نداره.ازنظرمن پارتی پارتیه وحرامه.شایدحلال ترین پارتی بازی همون معرفی کردن شخص باشع اونم به شرط عدم ضایع کردن حق کسی.که ازنظرمن این کارهم مشکل شرعی داره…شمافرض کنیدفردی منوبه فلان شرکت معرفی کنه ومنم برم وقبول شم طبق نظرمراجع ایت مشکل نداره درحالی که شایدخیلیاتوکشورباشن که ازمن باسوادترن ومتخصص ترفقط بع دلیل نداشتن همون معرف که من داشتم ازاستخدام محروم شدن..پدری پسرشومیزاره سرکارپیش خودش.اشناسفارش میکنه.پسرشهیدی به واسطه پدرش بهترین کارگیرش میاد..همه همه همه ایناازنظرمن مشکل شرعی داره وحرامه

 18. مسعود می گوید

  با سلام
  واقعا چطور میتونید بگید که حقوق کسی که با پارتی اومده سر کار حلاله.
  این آدم به نا حق بجای کسی دیگه اومده سر کار .
  مگه اون کسی که به حق میخئاسته بیاد سر کار قرار بوده کار نکنه و حقوق بگیره که شما دارین میگین کسی که با پارتی اومده چون داره کار میکنه پس حقوقش حلاله؟
  من نمیدونم که با چه عقلی دارین این حرفا رو میزنید که باعث تشویق مردم به انجام این عمل پست و کثیف میشه بعلاوه اینجور نظرات با عث بی اعتمادی مردم حتی قشر مذهبی به علما هم خواهد شد.
  یعنی چی که حقوقش حلاله؟ حاجی اینجور آدما فرقی با دزد ندارن چون جایه کسی دیگه رو غصب کردن با رابطه بازی
  اگر اینجوریه که شما میگین پس اسرائیل هم کارش زیاد موردی نداره حالا اومده چند صد کیلومتر مربع از یه کشوری رو غصب کرده دیگه.
  متاسفم برای کسانی که اینجور فتواهایی میدن. واقعا آخرالزمان شده به هیچ کس نمیشه اعتماد کرد.
  خدایا خودت به فریادمان برس ظهور آقا رو برسان

  1. مدیر سایت می گوید

   پاسخ:

   سلام علیکم
   کسانی که فتوا می دهند اولا مجتهد هستند و ثانیا از روی مدرک و دلیل فتوا می دهند.
   این اعتراض شما با اعتراض اونهایی که به حرام بودن لواط و موسیقی و… اعتراض می کنند هیچ فرقی نداره.
   قیاستون هم مع الفارق بود.

  2. علی می گوید

   خوب مسلمون مراجع که فرمودن اگه حق کسی ضایع نشه.

 19. احسان می گوید

  ای وای.برچه اساسی حلاله .اصلاموندم توش ایناکه دارن پارتی روترویج میکنن …………واقعااین حرفهابانهج البلاغه تضادشدیدداره……به نظرمن پارتی بازی تحت هرشرایطی حرامه وپولش مشکل داره..حتی یه ذرش هم حرامه..این فتواهابیشترسیاسی هستندتادینی..چون اگه بگن حرامه که یهنی بالکل مردم مملکت حرام خوارن چون بالای ۸۰درصدشغلهای ماپارتیه..خخخخ..هممون دورهمی ربای بانکی میخوریم پول حرام پارتی میخوریم بعدمیگیم چرانمازمون لذت نداره.چرادعامون مستجاب نمیشه..چون عوامل مانع اجابت مخفی هستندوقابل پیداکردن نیستند..

 20. سینا می گوید

  سلام من پرسیدم از علما گفتند گناه کرده است ولی اگر قانونی باشد حقوق حلال است

  1. مدیر سایت می گوید

   پاسخ:

   سلام علیکم
   پارتی بازی قانونی؟؟!!!