آفات جسم و روح انسان

0 ۶۳۶

آفات جسم و روح انسان آفات جسم و روح انساندو باغ را کنار هم در نظر بگیرید که از نظر آب و هوا و نوع گیاهان و درختان یکسانند. باغبان یکى از آنها به آفات و آسیب‏هایى که باغ را تهدید مى‏کند توجه دارد، قهراً آن باغ از طراوت و شادابى و میوه و گل و شکوفه برخوردار است، ولى باغبان دیگر به آفات و آسیب‏ها یا توّجه ندارد و یا بى‏خبر است، در نتیجه باغى پژمرده و میوه ‏هایى کرم خورده خواهد داشت.

 انسان نیز چنین است، که اگر توجه به آفات روحى و جسمى خود نکند، عنصرى وازده و خطرناک خواهد شد، ولى اگر با توجه و دقت مراقب خود باشد، فردى وارسته و شایسته خواهد گردید.

 آفات و آسیب‏ها در مورد انسان، همان عیوب و گناهان است که تمام انبیا و کتاب‏هاى آسمانى، بشر را از آلودگى به آن، بر حذر داشته‏اند، و با هشدارها و تاکیدات خود انسان‏ها را به پاکى و اجتناب از گناه، دعوت نموده ‏اند.

 امیرمؤمنان على علیه السلام در سخنى مى‏ فرمایند:

 «آفَهُ النَّفسِ اَلوَلَه بالدّنیا»(1)

 «آفت روحِ (پاک) انسان، حرص و دلبستگى به دنیا است.»

 و امام صادق علیه السلام مى‏فرمایند:

 «آفَه الدّین الحَسدُ و العُجبُ و الفَخر»(2)

 «آفت دین، حسادت وخود پسندى و تکبر است.»

1) غرر الحکم، ج‏1 ص‏305-309.
2) کافى، ج‏2 ص‏307

منبع: گناه شناسی- محسن قرائتی-پیشگفتار.ص 7

لینک کوتاه مطلب: http://nidamat.com/mzJBQ
حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − شانزده =