وجوب توبه مانند وجوب نماز و روزه و خمس و …

0 392

همانگونه که نماز، روزه، خمس و … در شرعِ مقدّسِ اسلام واجب و ترک آنها موجب عقوبت الهیست، توبه نیز از واجبات است و ترک آن نیز، مانند ترک سایر واجبات، عقوبت و عذاب الهی را به دنبال دارد. اما متأسّفانه برخی افراد، آنرا از مستحبّات می‌پندارند و به واجب بودن آن آگاهی ندارند. شاید علّت آن، عدم تذکّر مسئله یاد شده است که برای بسیاری، اصلاً تا به حال بیان نشده است. لذا بجاست که در هر موقعیّتِ مناسب، مرتّباً گفته شود و به افراد تذکّر داده شود تا همگان با این واجب و تکلیف خود آشنا شده و با توبه، به عنوانِ یک واجب شرعی همچون نماز و روزه برخورد کنند.

شاید این پست ها را هم بپسندید
۱ از ۵۷

حضرت امام ـ رحمه الله علیه  در تحریرالوسیلهمی فرمایند:

«مِن الواجِباتِ التَوبَهُ مِن الذَّنبِ، فلَو اِرتَکَبَ حَراماً اَوْ تَرَکَ واجِباً تَجِبُ التُوبَهُ فوراً و مَعَ عَدَمِ ظُهُورِها مِنْهُ اَمْرُهُ بِها وَ کَذا لَوْ شُکَّ فی تُوبَتِهِ»[۱]

توبه از گناه از واجبات است، پس اگر (کسی) مرتکب حرامی شد یا واجبی را ترک کرد، واجب است فوراً توبه کند و اگر توبه از او ظاهر نشد، بر دیگران واجب است او را امر به توبه کنند. و همچنین است اگر در انجام توبه‌اش، شک و تردید باشد.


[۱] . تحریرالوسیله حضرت امام، کتاب الامر بالمعروف و النّهی عن المنکر، القول فی شرائط وجوبهما، الشرط الثالث، مسئله ۵.

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=1366

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =