صفوف نماز خود را منظم کنید و گرنه خداوند شما را از هم روگردان می‌کند!

0 278

شاید این پست ها را هم بپسندید

نظم در امور، یکی از دستورات مؤکد اسلام است که عدم توجه به آن باعث سلب توفیق و حتی ارتکاب گناه می‌شود. مثلاً در مورد نظم در صفوف جماعت یک روایت عجیبی وجود دارد به نقل ازنعمان بن بشیر که می‌گوید:

رسول خدا صلى الله علیه و آله صفوف [نماز] ما را طورى منظم می‌کرد که گویى تیرها را [در تیردان] مرتب می‌کند تا آنکه دید ما از او غافل شده‌ایم. پس روزى [براى نماز] بیرون آمد و خواست تکبیره الاحرام بگوید که دید مردى سینه‌اش را جلو آورده است. فرمود: اى بندگان خدا! صفوف [نماز] خود را منظم کنید و گرنه خداوند شما را از هم روگردان می‌کند [و دچار اختلاف می‌شوید].

کانَ رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله یُسَوِّی صُفوفَنا حتّى کأنّما یُسَوِّی بِها القِداحَ حتّى رأى أنّا قد غَفَلنا عَنهُ، ثُمّ خَرَجَ یَوما فَقامَ حتّى کادَ أن یُکَبِّرَ فَرأى رجُلاً بادِیا صَدرُهُ، فقالَ: عِبادَ اللّه ِ، لَتُسَوُّونَ صُفوفَکُم أو لَیُخالِفَنَّ اللّه ُ بَینَ وُجوهِکُم. (تنبیه الخواطر: ۲ / ۲۶۷)

متاسفانه این نوع بی نظمی در نماز جماعت‌های ما شیعیان بسیار دیده می‌شود که ناشی از بی اطلاعی از احادیث شریف نبوی و آل البیت علیه السلام است و جا دارد که در این مورد، یک اصلاح و تغییر رویه اساسی، مخصوصاً از جانب ائمه محترم جماعات و جمعه و مسئولین مساجد صورت پذیرد.

لطفا مطالب این وبسایت را با ذکر منبع و لینک مطلب منتشر کنید!

لینک کوتاه مطلب : https://nidamat.com/?p=18303

مطالب مرتبط
حمایت مالی از گناه شناسی

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.