پوستر وسوسه شیطان

0 ۴۷۴

بسم الله الرحمن الرحیم
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
درس اخلاق استاد حق شناس در روزهای تعطیل
وقتی ما در حوزه‌ی‌علمیه‌ی‌قم بودیم، روزهای پنج‌شنبه و جمعه با بعضی از رفقا مباحثه‌ی اخلاق می‌کردیم، چون می‌دانستیم آنچه که تحصیلات ما را ابقاء می‌کند، توجه به مقام اقدس پروردگار است. ﴿واتقوا الله و یعلمکم الله﴾. هر قدر باطن خودم را تصفیه کنم، بیشتر توجه به مقام اقدس ربوبی پیدا می‌کنم. باید به این چیزها معتقد بود.

استمداد از سحر (خاطرهای از آیت الله العظمی بروجردی (ره))

آقای یاسری -که پیش نماز مسجد ارک بود- یک سؤالی از آقای بروجردی(ره) کرد. ایشان فرمودند: فردا صبح جواب شما را می‌دهم. ایشان عرض‌کردند: آقا! من عجله دارم! مرحوم آقای بروجردی فرمودند: شما یک شب هم خدمت حضرت معصومه(س) باشید. ایشان سؤال کرد: آقا! چه خصوصیتی دارد که شما جواب را به فردا احاله کردید؟ ایشان فرمودند: می‌خواهم از سحر استمداد بجویم.
آقای بروجردی(ره) کسی است‌که یکی از شاگردانش رهبرکبیر انقلاب است و شاگردان دیگری همچون آقایان داماد، مرتضی حائری و گلپایگانی دارد. چنین کسی می‌گوید که من از سحر یاری می‌جویم.
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ
از یمن دعای شب و ورد سحری بود
یک صلوات بفرستید.

موقعیت کسی که به دنبال تحصیل علم است

بنده سعی می‌کنم همیشه در ابتدای صحبتم، اول شما را به موقعیت خودتان توجه بدهم. «و قال رسول الله(ص) من خرج من بیته یطلب علماً شیعه سبعون الف ملک یستغفرون له». رسول‌اکرم(ص) فرمودند: هرکسی از خانه‌اش برای کسب علم خارج شود؛ هفتاد هزار ملک الهی او را مشایعت کرده و برای او استغفار می‌کنند.

علم واقعی بیانات و روایات اهل‌بیت(ع) است

حضرت فرمود: شرق عالم بروید، غرب عالم بروید، علم، آن چیزی است که از دهان ما خارج می‌شود. مهندس باشی، دکتر باشی، هر چه باشی؛ باید این احادیث و روایات اهل بیت(ع)را یاد بگیری. علوم دیگر تا لب گور است. علمی که بر هر مسلمانی واجب است، علم تقوی و یقین است.«وهوعلم التقوی والیقین». یک صلوات بفرستید.

اولیاء خدا به شیطان مهلت نمی‌دهند (دوام ذکر خدا)

شیطان مراقب انسان است. همین‌که انسان از جناب اقدس حق غافل شود؛ شیطان به سمت او می‌آید. «نسی اطلاعه علی سره». برای اولیاء خدا مستحبات مانند واجبات است. اولیای ‌حق به‌ شیطان مهلت نمی‌دهند. خدا رحمت کند علامه‌ی طباطبائی(ره) را که همیشه مشغول ذکر بود. یا مشغول ذکر «لا اله الا الله» بودند، یا «سبحان الله» یا صلوات. اگر کسی سؤال می‌پرسید؛ جواب می‌دادند و دوباره مشغول به ذکر می‌شدند.

چه کسانی در معرض صید شیطان‌اند؟

اولیای خدا همیشه در مقام مراقبه و استقامت در انجام وظایف شرعیه (نماز اول وقت و…) هستند. پروردگار هم به دوام مراقبه و استقامتشان آنها را حفظ می‌کند.﴿انه لیس ‌له سلطانٌ علی الذین آمنوا وعلی ربهم یتوکلون﴾.
«اما المهمل لاوقاته..». حضرت می‌فرمایند: آن اشخاصی که اوقاتشان را بی‌هدف و مهمل می‌گذرانند، آنها در معرض صید شیطان‌اند. بعد می‌فرمایند: «فاعتصم بحبل الله الاوثق وهوالالتجاء الی الله تعالی». پس با التجاء به پروردگار به ریسمان محکم الهی چنگ بزن.

شیطان از هیچ کس صرف نظر نمی‌کند

شیطان از هیچ‌کس صرف نظر نمی‌کند. برای هر کسی در هر موقعیتی ابزار صید دارد، حتی برای مراجع! وقتی آن شخص شیطان را در خواب دید، از او پرسید که این ریسمان بزرگ برای کیست؟ شیطان جواب داد: برای شیخ انصاری(ره) است! همان شیخ انصاری(ره) که کتاب‌های او را مجتهدین می‌خوانند.

بمیر که از گربه کمتری!

با شیرمردی‌ات سگ ابلیس صید کرد

‌ای بی هنر بمیر که از گربه کمتری
یک گربه با چهار سگ می‌جنگد؛ اما تو نمی‌توانی از پس شیطان بر بیایی! هنوز هم در کلاس اول (ترک محرمات و فعل واجبات) در جا می‌زنی، داداش‌جون!

روش وسوسه‌ی شیطان (به آرامی انسان را منحرف می‌کند)

شیطان آرام آرام انسان را از راه راست منحرف می‌کند. اول نمی‌گوید که نماز جماعت نخوان. در ابتدا وسوسه می‌کند که لزومی ندارد نمازت را اول وقت بخوانی! یا اینکه ضرورتی ندارد که نماز شب بخوانی! فردا باید برای تأمین زندگی زن و بچه‌ات سر کار بروی! اگر نماز شب بخوانی؛ خسته می‌شوی و به کار فردا نمی‌رسی! نماز شب مستحب است! اگر خسته شوی؛ دیگر نمی‌توانی به مردم خدمت کنی! بعد از اینکه شما را از نماز شب محروم کرد؛ آن‌وقت می‌آید سراغ نماز جماعت و همین‌طور قدم به قدم شما را از هدف دور می‌کند. شیطان حرف‌هایی می‌زند و استدلال‌هایی می‌کند که اگر به مرجع تقلید هم عرضه کنید؛ می‌گوید: عجب حرف‌های پخته‌ای! وسوسه می‌کند که نماز جماعت چه ضرورتی دارد؟ همان جا، اول وقت نمازت را بخوان و حوائج مردم را هم برآورده کن! رکعت اول نرسیدی، رکعت دوم. دوم نشد، سوم و همین‌طور آرام آرام پیش می‌آید.

نمونه‌ای از وسوسه‌ی شیطان درباره‌ی نماز جماعت

کسی از رهبرکبیر انقلاب(ره) سؤال کرده بود که من وقتی نمازم را فرادی می‌خوانم، حضور قلب بیشتری دارم! نمازم را فرادی بخوانم یا به جماعت؟
ایشان در جواب فرموده بود: نماز جماعت با همان فضیلت‌هایی‌که از اهل بیت(ع)رسیده است، از این نماز فرادی‌-که در آن حضور قلب بالاتری داری- برتر و بالاتر است. یک صلوات بفرستید.

شیطان همه‌ی مسائل شرعی را می‌داند

«وانه یفتح علیک تسعهً و تسعین باباً من الخیر». شیطان همه‌ی مسائل شرعی را می‌داند. نود و نه راه خیر در برابر تو قرار می‌دهد که هیچ اشکال شرعی ندارد؛ اما در راه صدم سقف را بر سرت خراب می‌کند!

بعضی از رفقا متوجه آمدن شیطان می‌شوند

یکی از رفقا که در میان شماست، می‌گوید: من می‌فهمم که این خبیث چه وقت می‌آید! می‌فهمم که آنچه به ذهن من خطور کرده است، شیطانی است یا رحمانی؟ راه فهم اینکه شیطان کی می‌آید، مراقبه است، داداش‌جون!

هر چه شیطان می‌گوید، برخلافش عمل کن

امام‌صادق(ع) هم می‌فرماید: «فقابله بالخلاف والضد عن سبیله والمضاده باستهوائه». هرچه شیطان می‌گوید، حقیقت برخلاف آن است. نباید به وسوسه‌ی شیطان توجه کنید. باید برای نماز شب برخیزید.

هرگنج سعادت که خدا داد به حافظ از یمن دعای شب و ورد سحری بود

من باید برای نماز شب ‌بلند شوم. من باید اول وقت ‌در نماز جماعت شرکت کنم، چرا که امام(ع) فرموده است: هر کس که نمازهایش را در اول وقت بجا بیاورد؛ ملک‌الموت وعده داده که خودش به او شهادتین را تلقین کند!
سه تا صلوات هم بفرستید.

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 11 =