حرمت دست دادن به نامحرم

0 623

به زنجیر کشیده شدن و دوزخ عاقبت دست دادن به نامحرم

شاید این پست ها را هم بپسندید
۱ از ۱۲۷

رسول خدا (صلی الله علیه و آله):

…و کسى که با زن نامحرمى دست دهد، در روز قیامت در حالى که به زنجیر کشیده شده است محشور مى‏شود و سپس فرمان مى‏رسد که او را راهى دوزخ سازند.[۱]

 

دست دادن با زنان غیرمسلمان

سوال :دست دادن با زنان غیرمسلمان, چه حکمی دارد؟

پاسخ :همه مراجع: دست دادن با زنان غیرمسلمان جایز نیست   خواه کافر حربی باشد یا کتابی (مانند یهود و نصارا ).[۲]

 

دست دادن به نامحرم در جائی که این کار رسم است!

سوال :هرگاه در منطقه یا محیطی, رسم بر این باشد که هنگام برخورد با یکدیگر مصافحه می کنند (حتی زنان با مردان ) و اگر این کار را ترک کنند, اهانت و اسائه ادب نسبت به طرف مقابل محسوب می شود   حکم دست دادن زن و مرد با این فرض چیست؟

پاسخ : همه مراجع: دست دادن با زن نامحرم جایز نیست و شعائر دینی باید حفظ شود و با بیان حکم شرعی, حمل آن بر اسائه ادب از بین می رود.[۳]


[۱] . ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه انصارى (آخرین حدیث)

[۲] . خامنه ای, استفتاء, س ۴۸۸   تبریزی, استفتاءات, س ۱۶۰۶   مکارم, استفتاءات, ج ۲, س ۱۰۲۴   سیستانی, org.Sistani, (دست دادن ), س ۴   صافی, جامع الاحکام, ج ۲, س ۱۶۶۰   بهجت, توضیح المسائل, م ۱۹۳۴   فاضل, جامع المسائل, ج ۱, س ۱۷۱۷   امام و نوری, تعلیقات علی العروه, النکاح, م ۴۰   دفتر: وحید.

[۳] . خامنه ای, استفتاء, س ۵۱۵ و ۴۷۹   تبریزی, استفتاءات, س ۱۶۰۶   نوری, استفتاءات, ج ۲, س ۶۵۵   مکارم, استفتاءات, ج ۱, س ۸۱۸   صافی, جامع الاحکام, ج ۲, س ۱۶۶۰   فاضل, جامع المسائل, ج ۱, س ۱۷۱۷   بهجت, توضیح المسائل, م ۱۹۳۴   سیستانی, منهاج الصالحین, ج ۲, النکاح, م ۱۶   امام, تحریرالوسیله, ج ۲, النکاح, م ۲۰   دفتر: وحید.

حمایت مالی از گناه شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ؛ وجهاد کنید در راه خدا با اموال و جانهایتان (توبه 41)

عزیزانی که تمایل دارند در اجر اخروی تعالی اخلاقیات در جامعه، نشر و تبلیغ احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، شریک باشند تقاضا میشود که ما را در پرداخت هزینه های جاری سایت گناه شناسی از قبیل هاست، پشتیبانی فنی ، تالیف و تولید پستها و… یاری فرمایند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =